info@drnedahadi.com 26702787 -22869840- (021)

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان یکی از محافظه کارانه ترین روش های سفید کردن دندان در دندان پزشکی می باشد. این روش آسیبی به مینای دندان نمی رساند. بلیچینگ بدون اینکه ماده ای از سطح دندان ها بردارد یا بدون اینکه ماده ای به سطح دندان ها اضافه کند می تواند طی پرسه های زمانی دندان ها را سفید تر کند اما نیاز به مینای دندان سالم دارد و اگر فرد دندان را کامپوزیت ونیر یا لمینت دندان کرده باشد عملا نمی توان از بلیچینگ استفاده کرد. در طی بلیچینگ مولکول های مواد شیمیایی به داخل دندان نفوذ می کنند و سر راه خود رنگدانه ها را از بین می برند.

بلیچینگ دندان یکی از محافظه کارانه ترین روش های سفید کردن دندان در دندان پزشکی می باشد. این روش آسیبی به مینای دندان نمی رساند.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر ندا هادی، با شماره های زیر و پیج اینستاگرام ارتباط برقرار کنید. شماره های تماس : ۰۲۱ ۲۲۸۶۹۸۴۰ – ۰۲۱ ۲۶۷۰۲۷۸۷

 

عواملی که باعث تغییر رنگ دندان ها می شود ؟

دندان از دو جزء معدنی و آلی تشکیل شده است. زمانی که فرد از غذاهای اسیدی استفاده کند جزء معدنی دندان که حالت داینامیک یا پویایی دارد می تواند از دندان جدا شده و در بزاق قرار گیرد. این مواد معدنی جدا شده تمایل دارند دوباره توسط بزاق روی دندان ها بنشینند بنابراین مواد معدنی و رنگدانه ها روی دندان قرار می گیرند. در نتیجه پس از مصرف مواد غذایی که اسیدی هستند مانند نوشابه ها و مواد غذایی رنگی و … به مرور زمان رنگ دندان را تغییر می دهند. تغییر رنگ دندان یک روزه و یک شبه به وجود نمی آید  این روند در طی ده تا بیست سال اتفاق می افتد.

تفاوت جرم گیری و بلیچینگ

جرم گیری پلاک معدنی شده را از روی دندان برمیدارد و مانند یک شستشوی دندانی می باشد اما بلیچینگ یا سفید کردن روشی است که طی آن از موادی با خاصیت سفید کنندگی استفاده می شود. مواد رنگی با فرمول حلقوی بر روی دندان می نشینند مواد بلیچینگ عمدتا قابلیت اکسید و تبدیل کردن این فرمول حلقوی را به فرمول خطی دارند. افرادی که تمایل به سفید کردن دندان های خود دارند بهتر است از بلیچینگ استفاده کنند.

موارد محدودیت استفاده از بلیچینگ

بلیچینگ دندان هم نیاز به معاینه اولیه دارد و ممکن است برای برخی افراد مناسب نباشد.

  • افرادی که دندان های بسیار نامرتبی دارند زیرا این نامرتب بودن به وسیله تغییر رنگ دندان حین سفید شدن بیشتر به چشم می آیند و مشخص خواهند بود.
  • افرادی که پوسیدگی، التهاب لثه و حساسیت های دندانی بسیار شدیدی دارند. زیرا ماده بلیچینگ خاصیت اکسید کنندگی دارد و می تواند در ناحیه باعث بروز حساسیت های زیادی شود.
  • افرادی دندان های آنها جرم زیادی دارد بلیچینگ مفهومی ندارد بنابراین قبل از بلیچینگ دندان ها باید جرم زدایی شوند.
بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان

آیا بلیچینگ درد دارد؟

انجام بلیچینگ هیچ دردی ندارد و به همین علت در بلیچینگ از ماده بی حسی استفاده نمی شود زیرا اگر فرد دچار حساسیت های دندانی باشد با مصرف بی حسی این حساسیت، خود را نشان نمی دهد و بعد از بین رفتن بی حسی یک حساسیت دندانی شدید در فرد به وجود می آید.

انواع روش های بلیچینگ

دو روش بلیچینگ وجود دارد که شامل:

  • مطبی: این روش در مطب طی یک الی دو ساعت بلیچینگ توسط پزشک انجام می شود.
  • خانگی: این نوع ساده ترین روش بلیچینگ است که معمولا بیمار هزینه های کمتری را تقبل می کند. در این روش از بیمار قالب گرفته می شود و برای آنها پلاک های شفاف ساخته می شود و با در اختیار قرار دادن موادی به آنها این پرسه درمانی ادامه پیدا می کند.

مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان

فرد دو تا سه جلسه داخل مطب و یک جلسه در منزل به مدت ۱۴ روز توسط مواد بلیچینگی که پزشک متخصص در اختیارش می گذارد پرسه بلیچینگ انجام می شود. بلیچینگ در یک جلسه ممکن است رنگ دندان را تغییر دهد اما این رنگ قابل برگشت است اما اگر پکیج کامل بلیچینگ یعنی درمان داخل مطب و در منزل انجام شود، یک درجه ای از تثبیت رنگ در دندان ها به وجود می آید که اثر آن ۶ تا ۹ ماه باقی می ماند. نوع ماده مصرفی و تکنیکی که دندان پزشکی بکار می برد اگر در محدوده استاندارد باشد چه ماده و چه تکنیک ضرری متوجه فرد نمی شود ولی اگر به هر دلیلی این تکنیک و مواد خارج از استاندارد باشد ممکن است مضراتی را به دنبال داشته باشد.

مقالات مرتبط:

اصلاح طرح لبخند

 

 

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم.

با تشکر مدیریت سایت دکتر ندا هادی جراح ، دندانپزشک زیبایی

 

راه های ارتباطی با دکتر ندا هادی:

 info@drnedahadi.com

 ۲۲۸۶۹۸۴۰ -۲۶۷۰۲۷۸۷ (۰۲۱)

پیج اینستاگرام

 

One thought on “بلیچینگ دندان

  1. پرنیان - ژانویه 29, 2019 در 8:48 ق.ظ

    با سلام و خسته نباشید . میخواستم بپرسم آیا بلیچینگ برای دندان ها ضرر دارد؟

    پاسخ

پاسخ

20 − سه =

Call Now Button
مسیر یابی با Waze