info@drnedahadi.com 26702787 -22869840- (021)

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان یکی از محافظه کارانه ترین روش های سفید کردن دندان در دندان پزشکی می باشد. این روش آسیبی به مینای دندان نمی رساند. بلیچینگ بدون اینکه ماده ای از سطح دندان ها بردارد یا بدون اینکه ماده ای به سطح دندان ها اضافه کند می تواند طی پرسه های زمانی دندان ها را سفید تر کند اما نیاز به مینای دندان سالم دارد و اگر فرد دندان را کامپوزیت ونیر یا لمینت دندان کرده باشد عملا نمی توان از بلیچینگ استفاده کرد. در طی بلیچینگ مولکول های مواد شیمیایی به داخل دندان نفوذ می کنند و سر راه خود رنگدانه ها را از بین می برند.

بلیچینگ دندان چیست؟

استفاده از روش بلیچینگ یا همان سفید کردن دندان ها که یک نوع روش زیبایی محسوب می شود چرا که دندان ها نسبت به سایر اعضای بدن جلوه گر تمیزی و زیبایی افراد است پس به همین دلیل از این روش به منظور افزایش جذابیت استفاده می کنند.

دندان های زرد را در کوتاه ترین زمان ممکن در عین این که هزینه و خساراتی در بر ندارد به بهترنین شکل ممکن در می اورد این گونه می توانید معجزه بلیچینگ دندان را به چشم ببنیم. تا جایی که بر اساس تحقیقات و نتایج به دست آمده بلیچینگ حتی می تواند بد رنگی های دندانی که به صورت ارثی می باشد را نیز از بین ببرد. شایان ذکر است یکی دیگر از روش های زیبایی و سفیدی دندان ها که ان هم تحول عظیمی در زیبایی ظاهری افراد رقم می زند، لمینت است.

ماده اصلی که در روش بلیچینگ به کار می رود و دندان ها را به طرز شگفت انگیزی سفید می کند همان پراکسید هیدروژن است که باعث اکسید شدن رنگدانه های رسوب شده بین مینا ها می شود و در نهایت منجر به نابودی آن ها می شود.

بلیچینگ دندان یکی از محافظه کارانه ترین روش های سفید کردن دندان در دندان پزشکی می باشد. این روش آسیبی به مینای دندان نمی رساند.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر ندا هادی، با شماره های زیر و پیج اینستاگرام ارتباط برقرار کنید. شماره های تماس : 021 22869840 – 021 26702787

 

عواملی که باعث تغییر رنگ دندان ها می شود ؟

دندان از دو جزء معدنی و آلی تشکیل شده است. زمانی که فرد از غذاهای اسیدی استفاده کند جزء معدنی دندان که حالت داینامیک یا پویایی دارد می تواند از دندان جدا شده و در بزاق قرار گیرد. این مواد معدنی جدا شده تمایل دارند دوباره توسط بزاق روی دندان ها بنشینند بنابراین مواد معدنی و رنگدانه ها روی دندان قرار می گیرند. در نتیجه پس از مصرف مواد غذایی که اسیدی هستند مانند نوشابه ها و مواد غذایی رنگی و … به مرور زمان رنگ دندان را تغییر می دهند. تغییر رنگ دندان یک روزه و یک شبه به وجود نمی آید  این روند در طی ده تا بیست سال اتفاق می افتد.

تفاوت جرم گیری و بلیچینگ

جرم گیری پلاک معدنی شده را از روی دندان برمیدارد و مانند یک شستشوی دندانی می باشد اما بلیچینگ یا سفید کردن روشی است که طی آن از موادی با خاصیت سفید کنندگی استفاده می شود. مواد رنگی با فرمول حلقوی بر روی دندان می نشینند مواد بلیچینگ عمدتا قابلیت اکسید و تبدیل کردن این فرمول حلقوی را به فرمول خطی دارند. افرادی که تمایل به سفید کردن دندان های خود دارند بهتر است از بلیچینگ استفاده کنند.

موارد محدودیت استفاده از بلیچینگ

بلیچینگ دندان هم نیاز به معاینه اولیه دارد و ممکن است برای برخی افراد مناسب نباشد.

 • افرادی که دندان های بسیار نامرتبی دارند زیرا این نامرتب بودن به وسیله تغییر رنگ دندان حین سفید شدن بیشتر به چشم می آیند و مشخص خواهند بود.
 • افرادی که پوسیدگی، التهاب لثه و حساسیت های دندانی بسیار شدیدی دارند. زیرا ماده بلیچینگ خاصیت اکسید کنندگی دارد و می تواند در ناحیه باعث بروز حساسیت های زیادی شود.
 • افرادی دندان های آنها جرم زیادی دارد بلیچینگ مفهومی ندارد بنابراین قبل از بلیچینگ دندان ها باید جرم زدایی شوند.
بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان

آیا بلیچینگ درد دارد؟

انجام بلیچینگ هیچ دردی ندارد و به همین علت در بلیچینگ از ماده بی حسی استفاده نمی شود زیرا اگر فرد دچار حساسیت های دندانی باشد با مصرف بی حسی این حساسیت، خود را نشان نمی دهد و بعد از بین رفتن بی حسی یک حساسیت دندانی شدید در فرد به وجود می آید.

انواع روش های بلیچینگ

در این مبحث می خواهیم به دو روش اصلی بلیچینگ دندان ها که از نظر روش انجام و هزینه ها کمی متفاوت تر از یکدیگر هستند، بپردازیم:

 1. بلیچینگ در خانه: این نوع ساده ترین روش بلیچینگ است که معمولا بیمار هزینه های کمتری را تقبل می کند. در این روش از بیمار قالب گرفته می شود و برای آن ها پلاک های شفاف ساخته می شود و با در اختیار قرار دادن موادی به آنها این پرسه درمانی ادامه پیدا می کند.
 2. سفید کردن دندان ها در مطب: این روش از مواد مخصوص برای محافظت از لثه ها استفاده یم شود تا در حین انجام کار سایر اندام مجاور دندان آسیبی نبینند. سپس با مواد بلیچینگ با غلظتی بالای که دارد بر روی دندان ها گذاشته می شود و بعد از مدت زمان کوتاهی این ماده خاصیت شیمیایی عمل می کند و منجر به تغییر رنگ دندان می شود. البته که با روش بلیچینگ در خانه فرق چندانی ندارد و فقط صرفا در میزان هزینه ها کمی متفاوت هستند. در مطب طی یک الی دو ساعت بلیچینگ توسط پزشک انجام می شود. با توجه به توصیه های مهم متخصصین این حوزه درمانی سعی کنید از روش بلیچینگ در مطب استفاده کنید بدین ترتیب با اطمینان خاطر به انجام آن می پردازید.

مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان

فرد دو تا سه جلسه داخل مطب و یک جلسه در منزل به مدت 14 روز توسط مواد بلیچینگی که پزشک متخصص در اختیارش می گذارد پرسه بلیچینگ انجام می شود. بلیچینگ در یک جلسه ممکن است رنگ دندان را تغییر دهد اما این رنگ قابل برگشت است اما اگر پکیج کامل بلیچینگ یعنی درمان داخل مطب و در منزل انجام شود، یک درجه ای از تثبیت رنگ در دندان ها به وجود می آید که اثر آن 6 تا 9 ماه باقی می ماند. نوع ماده مصرفی و تکنیکی که دندان پزشکی بکار می برد اگر در محدوده استاندارد باشد چه ماده و چه تکنیک ضرری متوجه فرد نمی شود ولی اگر به هر دلیلی این تکنیک و مواد خارج از استاندارد باشد ممکن است مضراتی را به دنبال داشته باشد.

عوارض بلیچینگ دندان چیست؟

با توجه به تحقیقاتی که ما در این حوزه انجام داده ایم به این نتیجه رسیده این که اصولا روش بلیچینگ عوارضی خاصی را در بر نمی گیرد و روشی بسیار با غیر تهاجمی محسوب می شود. البته برای اطمینان خاطر بیشتر این کار را حتما تحت نظارت یک متخصص دندانپزشک زیبایی انجام دهید تا از عوارض احتمالی ان مصون بمانید.

هزینه بلیچینگ دندان چقدر است؟

در ابتدا بهتر است بدانید هزنیه این روش زیباسازی دندان ها بسته به محل و روش انجام آن است، چرا که میزان هزینه انجام آن در مطب پزشک کمی بیشتر از روش خانگی است. در برآورد این میزان از هزینه ها عوامل متعددی دخیل هستند که در ادامه بدان ها اشاره خواهیم کرد:

 • هزینه دستمزد دندانپزشک که بسته به میزان تخصص، تبحر و شهرت وی دارد.
 • کمیت وکیفیت مواد مورد استفاده در آن
 • تعداد واحد دندان های مورد بازسازی قرار گرفته شده

در پایان این که

حتما از بهترین دندانپزشک زیبایی در تهران برای انجام این کار کمک بگیرید تا به نتایج مطلوب و دلخواه تان برسید این گونه با انتخابی هوشمندانه سلامتی و زیبایی تان را تضمین می کنید.

مقالات مرتبط:

اصلاح طرح لبخند

 

 

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم.

با تشکر مدیریت سایت دکتر ندا هادی جراح ، دندانپزشک زیبایی

 

راه های ارتباطی با دکتر ندا هادی:

 info@drnedahadi.com

 22869840 -26702787 (021)

پیج اینستاگرام

 

دکتر ندا هادی

خانم دکتر ندا هادی جراح و دندانپزشک زیباییدر سال 1388 فارغ التحصيل شده اند و در طول دوره تحصيل جزء رتبه هاى برتر دانشگاه بودند. از سال ١٣٨٧ مطب خود را اندازى كردند و ده سال سابقه فعالیت در مطب دارند. ایشان همچنین موفق به اخذ تعداد زيادى گواهينامه ( سرتيفيكت) از معتبرترين مراكز دانشگاهى داخل و خارج كشوردر زمينه هاى مختلف دندانپزشكى مثل زيبايى ، پروتز ، ايمپلنت و جراحى لثه شده اند.

One thought on “بلیچینگ دندان

 1. پرنیان - ژانویه 29, 2019 در 8:48 ق.ظ

  با سلام و خسته نباشید . میخواستم بپرسم آیا بلیچینگ برای دندان ها ضرر دارد؟

  پاسخ

پاسخ

شانزده − 9 =

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
Call Now Button
مسیر یابی با Waze