info@drnedahadi.com 26702787 -22869840- (021)

روکش دندان درد دارد؟

روکش دندان درد دارد؟

روکش دندان یا پروتز وسیله مصنوعی است که روی سطح کامل یا دورتادور دندان را پوشش می دهد. از لحاظ میزان تراش دندان، میزان تراشی که در استفاده از یک روکش در دندان ایجاد می شود خیلی بیشتر لمینت خواهد بود. معمولا به دلیل  ضعیف شدن دیواره های دندان در عصب کشی یا به دلیل پوسیدگی شدید دندان استحکام خود را از دست می دهد. برای نگهداری این دندان ها و افزایش عمر بیشتر آنها  از انواع روکش ها  استفاده می شود. با پیشرفت تکنولوژی و ورود آن به علم پزشکی به خصوص دندانپزشکی تحول بزرگی در این علم رخ داد. تکنولوژی کدکم یکی از روش هایی است که طی آن روش مورد نظر طراحی و ساخت به وسیله کامپیوتر انجام می شود که دقت بسیار بالایی دارد.

روکش دندان یا پروتز وسیله مصنوعی است که روی سطح کامل یا دورتادور دندان را پوشش می دهد. از لحاظ میزان تراش دندان، میزان تراشی که در استفاده از یک روکش در دندان ایجاد می شود خیلی بیشتر لمینت خواهد بود.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر ندا هادی دندانپزشک زیبایی و ترمیمی، با شماره های زیر و پیج اینستاگرام ارتباط برقرار کنید. شماره های تماس : ۰۲۱ ۲۲۸۶۹۸۴۰ – ۰۲۱ ۲۶۷۰۲۷۸۷

روش کار دستگاه کدکم

در استفاده از این روش پزشک توسط یک اسکنری داخل دهان بیمار را اسکن می کند. استفاده از این اسکنر انجام قالب گیری برای بیمار را آسانتر کرده است و پزشک به راحتی می تواند توسط این اسکن به انجام انواع روش های پزشکی و ترمیمی بپردازد. تصاویر دریافت شده از اسکنر به کامپیوتر انتقال داده می شوند و با استفاده از نرم افزار کدکم طراحی انجام می شود و پس از آن این اطلاعات به دستگاه تراش منتقل می شوند تا بر اساس اطلاعات وارد شده به سیستم، دندان ها تراش داده شوند. با استفاده از کدکم می توان طیف گسترده ای از رستوریشن های دندانی از جمله انواع روکش ها، بریج ها، کامپوزیت ونیرها و لمینت های دندان را انجام داد.

مزایای کدکم

 • ساخت دندان در یک جلسه و سرعت عمل بالا
 • کاهش مراحل قالب گیری
 • رعایت بهداشت در استفاده از این روش
 • کیفیت مطلوب در کدکم
 • کاهش چرخه کاری لابراتور
روکش-دندان-درد-دارد؟

روکش-دندان-درد-دارد؟

انواع روکش ها

 • روکش PFM که روکش متصل به فلز است، یعنی قاب روکش و فریم آن فلزی است و بر روی آن یک لایه چینی قرار می گیرد. این نوع روکش ها از نوع اولیه ای هستند که در قدیم بیشتر استفاده می شدند.
 • روکش های زیرکونیا که به طور کامل به رنگ دندان می باشد و فلزی در آن بکار نرفته است. این روکش ها از استحکام بسیار بالایی برخوردار است و از روکش های PFM  مستحکم تر می باشند.
 • روکش IPS که هم فریم و هم لایه روی آن از جنس سرامیک می باشد. این نوع پرسلن از نوع پرسلن تقویت شده است ولی به اندازه زیرکونیا مستکم نیستند. اما ظاهر زیبایی دارد و به شکل یک دندان طبیعی دیده می شود.
بیشتر بخوانید
لمینت دندان

دلایل نیاز به استفاده از روکش دندان

 • تخریب بیش از ۵۰ درصد در دندان های خلفی و بیش از ۳۰ درصد تخریب در دندان های قدامی در بخش تاجی
 • در برگرفتن پوسیدگی بیش از ۱۸۰ درجه از دور دندان
 • تخریب دیواره های دندان

فیلم روکش دندان

در این فیلم دندان های فک بالای بیمار به طور کامل تخریب شده است. تعدادی از دندان ها به دلیل اینکه کاملا از بین رفته اند توسط پزشک کشیده شده اند و تعدادی از دندان ها بازسازی شده اند. ده عدد روکش برای فک بالای بیمار آماده شده است. این روکش ها متال فری می باشند یعنی در ساخت این روکش ها هیچ فلزی به کار نرفته است. این روکش ها توسط سیستم های کدکم طراحی و قالب ریزی انجام شده است که دقت بسیار بالایی دارد. نتیجه کار در ادامه نیز نشان داده می شود.

آیا روکش دندان درد دارد؟

بسیای از افرادی که قصد انجام روکش دندان را دارند از جمله سوالاتی که در ذهن آنها به وجود می آید این است که انجام روکش دندان درد دارد یا خیر؟ پاسخ این است که روکش دندان اگر طی روش های استاندارد و اصولی، در مطب و توسط دندانپزشک ترمیمی و زیبایی متخصص و با تجربه انجام شود و با رعایت بهداشت و یک سری مراقب ها هیچ دردی در بیمار به وجود نمی آید.

مراقبت از دندان های روکش شده

 • تا نیم ساعت بعد از چسباندن روکش نباید هیچ گونه مواد غذایی مصرف شود و تا ۲۴ ساعت از خوردن غذاهای سفت پرهیز شود
 • اگر دندان عصب کشی نشده باشد و روکش انجام شده باشد ممکن است مختصری حساسیت به گرما و سرما وجود داشته باشد که پس از مدتی برطرف می شود
 • مسواک و دهانشویه باید به صورت مرتب انجام شود که به سلامت روکش ها کمک زیادی می کند.
 • چکاپ ۴ تا ۶ ماه برای اطمینان از سلامت روکش ها باید انجام شود.
 • در صورت هرگونه احساس لقی، جابجایی روکش ها، بوی بد یا طعم بد از روکش، حساسیت به فشار و شیرینی و پریدگی یا شکستگی به میزان کم حتما باید سریعا به پزشک مراجعه شود.

 

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم.

با تشکر مدیریت سایت دکتر ندا هادی جراح ، دندانپزشک زیبایی

 

راه های ارتباطی با دکتر ندا هادی:

 info@drnedahadi.com

 ۲۲۸۶۹۸۴۰ -۲۶۷۰۲۷۸۷ (۰۲۱)

پیج اینستاگرام

پاسخ

دو + هفت =

Call Now Button
مسیر یابی با Waze