info@drnedahadi.com 26702787 -22869840- (021)

نحوه مراقبت از دندان ها

نحوه مراقبت از دندان ها

چقدر از زمان رویش تا پوسیدگی دندان ها مراقبت می کنید؟ آیا شناختی از عوامل تخریب دندان ها دارید؟

همه ما برای داشتن لبخندی زیبا، نیاز به دندان هایی سالم و درخشان داریم. تغییر رنگ مینای دندان، سوراخ شدن دندان ها در محل پوسیدگی، حساس بودن یا دردناک شدن دندان ها هنگام خوردن غذاهای گرم، سرد و ترش یا شیرین، فشار دادن دندان ها روی هم و به دنبال آن بوی بد، گیر کردن غذا بین دندان ها و پاره شدن نخ دندان هنگام استفاده از نخ دندان علائم پوسیدگی دندان ها می باشد. پس پوسیدگی علاوه بر ایجاد مشکلات دهان و دندان، به دستگاه گوارشی ما نیز آسیب می رساند.

همه ما برای داشتن لبخندی زیبا، نیاز به دندان هایی سالم و درخشان داریم.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر ندا هادی دندانپزشک زیبایی و ترمیمی، با شماره های زیر و پیج اینستاگرام ارتباط برقرار کنید. شماره های تماس : 021 22869840 – 021 26702787

 

ترتیب رشد دندان های کودک

از 6 ماهگی دندان های جلویی کودک شروع به رویش می کند و تا سن 2 سال و نیم رشد دندان ها کامل می شود. در سن 6 سالگی معمولا اولین دندان دائمی در فک پایین پشت دندان های شیری که اندازه بزرگی هم دارد شروع به رویش می کند و به ترتیب دندان های شیری شروع به افتادن می کنند و به جای آنها دندان های دائمی شروع به رویش می کنند.

مراقبت از دندان های شیری

نقش دندان های شیری در صحبت کردن کودک، در غذا خوردن، زیبایی و همچنین حفظ فضا برای رشد دندان های دائمی بسیار مهم است. بنابراین پدر و مادر باید تا سن 4 یا 5 سالگی کودک به او جهت بهداشت دندان کمک کنند و از سن 5 سالگی به بعد کودک باید خود بتواند از دندان های خود مراقبت کند، هم باید مسواک بزند و هم باید از نخ دندان استفاده کند تا از پوسیدگی دندان های خود جلوگیری کند. تا 30 ماهگی دندان های شیری رویش کامل دارند و از 6 سالگی تا 12 سالگی دندان های دائمی شروع به رویش می کند. اولین دندان دائمی، دندان آسیای بزرگ فک پایین می باشد که در انتهای دندان های شیری شروع به رویش می کند.

درمان پوسیدگی دندان

به طور کلی حفاظت از دندان های شیری تا زمانی که دندان های دائمی به جای آنها رشد می کنند بسیار اهمیت دارد. با پیشگیری و رعایت بهداشت می توان از پوسیدگی دندان جلوگیری کرد اما اگر دندان پوسیده شد با استفاده از روش پر کردن می توان دندان را نگه داشت.

اگر پوسیدگی پیشرفت کند عفونت ممکن است به عصب دندان برسد و پالپ دندان را از بین ببرد. دندانپزشک تا جایی که امکان دارد سعی می کند دندان را حفظ می کند. طی درمان عصب دندان خارج می شود و جای آن مواد جایگزین قرار می گیرد تا دندان در جای خود باقی بماند و زودتر از موعد کشیده نشود.

اگر پزشک مجبور به کشیدن دندان باشد یک فضای نگه دارنده بین دندان ها ایجاد می کند و باعث می شود دندان های دائمی به جای دندان های شیری رشد کند. اگر این فضا در اثر کشیدن دندان بسته شود، دندان اصلی نمی تواند خارج شود.

نحوه مراقبت از دندان ها
نحوه مراقبت از دندان ها

پیشگیری از پوسیدگی دندان

  • استفاده از نخ دندان، مسواک منظم و مراقبت های دوره ای 6 ماه طی مراجعه به دندانپزشک
  • اهمیت حفظ دندان ها به دلیلی نقش زیاد در زیبایی، غذا خوردن و صحبت کردن
  • پوشاندن دندان های آسیای عقب به کمک شیارپوش، این دندان ها به دلیل وجود شیارهایی بر روی آنها معمولا با مسواک تمیز نمی شوند دندانپزشک به کمک شیار پوش این شیارها را پر می کند تا از پوسیدگی دندان جلوگیری کند و یا ممکن است از روش های فلوراید تراپی در منزل و در مطب استفاده می کند.

نتیجه گیری

برای داشتن دندان های سالم مراقبت از دهان از دوران نوزادی باید آغاز شود. اهمیت این جمله را کسانی درک می کنند که در حال حاضر از پروتزهای دندانی استفاده می کنند. استفاده از نخ دندان و مسواک پس از هر وعده غذایی ضروری می باشد و استفاده حداقل هفته ای دو بار دهانشویه نباید فراموش شود.

 

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم.

با تشکر مدیریت سایت دکتر ندا هادی جراح ، دندانپزشک زیبایی

 

راه های ارتباطی با دکتر ندا هادی:

 info@drnedahadi.com

 22869840 -26702787 (021)

پیج اینستاگرام

دکتر ندا هادی

خانم دکتر ندا هادی جراح و دندانپزشک زیباییدر سال 1386 فارغ التحصيل شده اند و در طول دوره تحصيل جزء رتبه هاى برتر دانشگاه بودند. از سال ١٣٨٧ مطب خود را اندازى كردند و ده سال سابقه فعالیت در مطب دارند. ایشان همچنین موفق به اخذ تعداد زيادى گواهينامه ( سرتيفيكت) از معتبرترين مراكز دانشگاهى داخل و خارج كشوردر زمينه هاى مختلف دندانپزشكى مثل زيبايى ، پروتز ، ايمپلنت و جراحى لثه شده اند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button
مسیر یابی با Waze