info@drnedahadi.com 26702787 -22869840- (021)

کامپوزیت بهتر است یا لمینت؟

کامپوزیت بهتر است یا لمینت؟

یکی از سوالاتی که همواره ممکن است ذهن افراد را درگیر خود کند این است که کدام نوع درمان برای اصلاح طرح لبخند مناسب تر است ونیرهای کامپوزیتی یا لمینت های سرامیکی؟ هر یک از این درمان ها برای رفع ناهنجاری ها و بهم ریختگی های دندانی توسط دندانپزشکی زیبایی مورد استفاده افراد قرار می گیرد. اما برای اطلاع از اینکه شرایط استفاده از این دو نوع درمان چیست و چه کسانی می توانند از آنها استفاده کنند، به مطالعه مطالب زیر بپردازید.

.

یکی از سوالاتی که همواره ممکن است ذهن افراد را درگیر خود کند این است که کدام نوع درمان برای اصلاح طرح لبخند مناسب تر است ونیرهای کامپوزیتی یا لمینت های سرامیکی؟

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر ندا هادی دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی، با شماره های زیر و پیج اینستاگرام ارتباط برقرار کنید. شماره های تماس : ۰۲۱ ۲۲۸۶۹۸۴۰ – ۰۲۱ ۲۶۷۰۲۷۸۷

تفاوت لمینت سرامیکی با کامپوزیتی

  • یکی از تفاوت لمینت های سرامیکی با کامپوزیتی استحکام و ثبات رنگ بیشتر آنها می باشد. افرادی که به دنبال یک دندان زیباتر و بادوام تری هستند، حتما باید از لمینت های سرامیکی استفاده کنند. در لمینت دندان سرامیکی پزشک مجبور به تراش دندان به اندازه نیم میلیمتر می باشد سپس قالب گرفته می شود ، این قالب ها به لابراتوار فرستاده می شود و یک پوسته نازک چینی ساخته می شود و بر روی دندان بیمار چسبانده می شود.
  • لمینت های سرامیکی بر خلاف کامپوزیت ها یک جلسه ای انجام نمی شود و حداکثر ۲ هفته زمان می برد تا پوسته چینی آماده شود و تا بر روی دندان بیمار قرار گیرد.
  • لمینت های سرامیکی که به بیمار تحویل داده می شود دیگر قابل تغییر نمی باشد. یعنی رنگ و فرم لمینت ها از قبل با بیمار هماهنگ می شود و زمانی که بر روی دندان بیمار گذاشته می شود دیگر نمی توان تغییری بر روی آنها ایجاد کرد.
  • بعد از تراش، سطح دندان تمیز می شود و لمینت ها با یک سری از موادی که مخصوص چسباندن لمینت است چسبیده می شود و دیگر قابل تغییر نمی باشند اما در کامپوزیت ها هر تغییری می توان بر روی آنها ایجاد کرد.

قیمت لمینت و کامپوزیت دندان

قطعا هزینه های لمینت های سرامیکی نسبت به لمینت های کامپوزیتی بالاتر هستند، اما اگر انتخاب نوع درمان بر عهده دندانپزشک زیبایی باشد ترجیح بر این است که در فردی با دندان های مرتب یا بهم ریختگی های جزئی یا فواصل بین دندانی، از درمان کامپوزیت استفاده کند و تلاش بر این است که به دندان صدمه ای وارد نشود و دندان تراش نخورد.

اما در مورد افرادی که سیگار می کشند و قصد ترک کردن آن را هم ندارند بهتر است از درمان های لمینت سرامیکی استفاده کنند زیرا ثبات رنگ لمینت های سرامیکی بسیار بیشتر از کامپوزیت ها می باشد. اگر به هر دلیلی برای لمینت های سرامیکی مشکلی ایجاد شو

د و پوسته جدا شود مانند لمینت های کامپوزیتی نمی توان آن را در یک جلسه ترمیم کرد و دوباره جایگزین کرد. بنابراین مجددا باید قالب گیری انجام و پوسته ساخته شود.

حساسیت بعد از درمان با لمینت های سرامیکی و کامپوزیتی

تا دو هفته بعد از درمان ممکن است افراد حساسیت نسبت به نوشیدنی های گرم و سرد در دندان های خود احساس کنند که این مساله کاملا طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد. می توان در این بازه زمانی از خمیر دندان های ضدحساسیت استفاده کرد تا این حساسیت های دندانی کمتر شود. اما اگر بیشتر از این بازه به طول انجامید بهتر است با پزشک مشورت شود تا علت بررسی شود.

کامپوزیت بهتر است یا لمینت؟

کامپوزیت بهتر است یا لمینت؟

در درمان های کامپوزیتی جدا از مبحث زیبایی، می توان برای درمان لب پریدگی های دندانی از کامپوزیت هم رنگ دندان استفاده کرد و فقط ناحیه ای که بیمار با آن مشکل دارد را برطرف و ترمیم کرد. اما در مورد درمان های زیبایی و اصلاح طرح لبخند حداقل برای ۸ تا ۱۰ عدد از دندان ها باید از لمینت سرامیکی یا لمینت کامپوزیتی استفاده کرد.

ماندگاری لمینت ها

ماندگاری لمینت های سرامیکی از ونیرهای کامپوزیتی بیشتر می باشد. اما تمام این موارد بستگی به نحوه درمان صحیح پزشک و رعایت بهداشت و مراقبت های بیمار از آنها می باشد. اما اگر هر زمانی برای لمینت دندان مشکلی پیش آمد بهتر است در طی چکاپ های سالیانه این لمینت ها برداشته شود و مجددا درمان انجام شود، اما اگر شرایط ایده آل باشد به دلیل عمر بیشتر لمینت ها نسبت به کامپوزیت ها ممکن است تا ۱۰ سال ماندگاری داشته باشند. کامپوزیت ها به علت رنگ پذیری و شکنندگی شان ماندگاری کمتری دارند اما قابل ترمیم می باشند.

راه های ارتباطی با دکتر ندا هادی:

 info@drnedahadi.com

 ۲۲۸۶۹۸۴۰ -۲۶۷۰۲۷۸۷ ۰۲۱

پیج اینستاگرام

پاسخ

یازده − نه =

Call Now Button