امتیاز دهید :

قدم به قدم با آموزش بلیچینگ دندان در خانه+فیلم

داشتن دندان های سفید و روشن برای همه افراد امری لذت بخش می باشد که امروزه با تکنیک های نوین دندانپزشکی به راحتی امکان پذیر شده است. روش هایی از قبیل لمینت دندان، بلیچینگ و… می توانند در زمانی کوتاه به رفع و اصلاح رنگ دندان ها کمک کنند.
بلیچینگ دندان، در واقع بهترین و راحت ترین راه برای دستیابی به دندان هایی سفید و بدون لک می باشد که هم در مطب دندانپزشکی و هم در منزل قابل اجرا خواهد بود. در این نوشته قصد داریم به توضیحی در مورد چگونگی بلیچینگ دندان در منزل بردازیم. البته قبل از آن برای درک بهتر موضوع توضیح مختصری در مورد بلیچینگ دندان ارائه خواهیم داد. در ادامه  مقاله با ما همراه باشید…

 

بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ دندان، (bleaching) یکی از روش های سفید کردن دندان می باشد که لکه های زرد و تغییرات رنگی به وجود آمده با گذشت زمان را از بین می برد. به یاد داشته باشید که روش بلیچینگ دندان بر اساس شدت لکه و نوع آن در جلسه مشاوره بررسی و مشخص می گردد.برای این کار از محصول سفید کننده ای مبتنی بر پراکسید هیدروژن استفاده می شود. در روش بلیچینگ در منزل از 3 تا 15 درصد پراکسید هیدروژن و در بلیچینگ در مطب از میزان 15 تا 40 درصد مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

زمان استفاده از هر ماده و نحوه ی عملکرد آن متفاوت است که اساس آن را بر اساس شرایط دندان ها تعیین می کند. توجه داشته باشید که نگه داشتن مواد در مدت زمان طولانی تر یا کوتاه مدت منجر به نتیجه بهتر نمی شود و ممکن است باعث وارد شدن آسیب و حساسیت به دندان ها شود.

روش های بلیچینگ دندان

ماده اصلی سفید کننده دندان ها، carbamide Peroxide و Hydrogen Peroxide  می باشد که سبب اکسید شن رنگ دانه های رسوب کرده میان هرم های میانی شده و آن ها را از بین می برد. به مرور زمان، این ماده به بخش های زیرین مینا در عاج نفود می کند و باعث روش روشن رنگ آن ها و سفید شدن دندان می شود.

به طور کلی دو روش برای بلیچینگ یا سفید کردن دندان ها وجود دارد که از لحاظ مراحل و هزینه با هم متفاوت می باشند:

بلیچینگ دندان در مطب (Office Bleaching) : در این روش، با استفاده از مواد مخصوص از لثه ها محافظت می شود، سپس مواد سفید کننده با غلظت بالا روی دندان ها گذاشته می شود. ماده موثر برخی از این مواد به صورت شیمیایی فعال می شود. برخی با نور و برخی با گرما و فرق زیادی بین آن ها وجود ندارد.

بلیچینگ دندان در خانه (Home Bleaching) : در این روش، دندانپزشک در یک جلسه از فک پایین و بالا قالب گیری می کند و در جلسه بعدی یک جفت تری شفاف به شما تحویل می دهد که به اندازه میزان موادی که لازم است روی دندان های شما بماند تا سفید شود، بین دندان ها و تری فضا ایجاد شده است. در این جلسه، ماده لازم برای بلیچینگ دندان به شما داده می شود.

 

بلیچینگ دندان

اقدامات لازم قبل از بلیچینگ دندان در منزل

قبل از اقدام به بلیچینگ، باید از سالم بودن دندان ها اطمینان حاصل کرد و دندان های پوسیده را ترمیم نمود. زیرا استفاده از هر روشی باعث ایجاد حساسیت در دندان ها می شود، هر چند که حساسیت به شکل موقتی باشد. همچنین باعث می شود که عوارض بلیچینگ دندان و سایر مشکلات کاهش بسیار زیادی پیدا کند. بلیچینگ دندان تنها روی دندان های طبیعی موثر بوده و روی لمینت، روکش، پر کردگی ها و نواحی زرد ریشه ناشی از تحلیل دندان تاثیری ندارد. قبل از اقدام به بلیچینگ، انجام جرمگیری (در صورت وجود جرم) به نتیجه گیری بهتری می انجامد. باید توجه داشت که انجام روش های بلیچینگ و سفید کردن دندان را باید تحت نظر بهترین دندانپزشک زیبایی انجام دهید، زیرا می تواند درباره درجه سفیدی دندان ها و درصد موادی که به کار می رود، پیش بینی بهتری داشته باشد.

مراحل بلیچینگ دندان در خانه

برای استفاده از هوم بلیچینگ ها باید به دندانپزشک خود مراجعه نمائید. در جلسه اول، بعد از ساخت قالب اختصاصی برای فک بالا و پایین توسط دندانپزشک یک تری برای شما ساخته می شود.
این تری ها باید خصوصیات منحصر به فردی داشته باشند. زیرا ماده ی بلیچینگ دارای غلظت مشخصی می باشد که باید هر شب به مدت 4 تا 6 ساعت درون دهان قرار بگیرد، اگر خصوصیات منحصر به فرد فک شما در تری ها تعبیه نشده باشد، ماده ی بلیچینگ بلعیده می شود که دارای اثرات به شدت خطرزای گوارشی خواهد بود. در جلسه دوم، ماده بلیچینگ به بیمار تحویل داده می شود تا به مدت دو هفته از آن ها استفاده کند.
بنابراین تری ها به مدت دو هفته و هر شب در دهان قرار گرفته می شوند که بعد از این مدت نتایج نهایی آن مشاهده خواهد شد.

بعد از انجام office bleaching نیز در ادامه از این روش استفاده می شود تا میزان ماندگاری و اثرگذاری آن را افزایش دهد.

نحوه استفاده از بلیچینگ دندان در خانه

  • قبل از هر بار استفاده از بلیچینگ دندان در خانه، مسواک زدن و کشیدن نخ دندان ضروری است.
  • مقدار آن یک قطره از بلیچ در فضای دندان می باشد.
  • تری ها باید حداقل به مدت دو ساعت در دهان بمانند.
  • در صورتی که در زمان قراردان تری در دهان مقداری از ماده خارج شود، حتما باید با دستمال پاک آن را پاک کنید.
  • پس از درآوردن تری، توصیه می شود مسواک بزنید تا بقایای ماده در دهان باقی نماند.
  • در هر بار استفاده تنها تری یک فک گذاشته می شود و استفاده از آن ها به صورت متناوب است.

 

بلیچینگ در منزل یا مطب؟

در مورد این موضوع باید بیان کنیم که هر نوع از روش های بلیچینگ مزایا و معایب خود را دارند و باید قبل از تصمیم گیری با دندانپزشک خود مشورت کنید.
مهم ترین مزایای بلیچینگ در مطب دندانپزشکی سرعت انجام آن است. روش سفید کردن در مطب، می تواند سریع تر دندان را سفید کند و باعث می شود در کوتاه ترین زمان ممکن به نتیجه ی دلخواه خود برسید. نور، گرما و ژل های بلیچینگ که در مطب استفاده می شوند از کیت های خانگی قوی تر هستند و به همین دلیل سرعت را افزایش داده و روش سفید کردن را تشدید می کنند.
نکته بعدی هزینه بلیچینگ دندان است. هزینه بلیچینگ در منزل پایین تر از هزینه بلیچینگ در مطب می باشد که می توان از آن به عنوان مزایای بلیچینگ در منزل یاد کرد.

مراقبت های بعد از بلیچینگ در منزل

دستورالعمل های مراقبت بعد و در طول بلیچینگ دندان در منزل شامل موارد زیر است؛

• از نوشیدنی های رنگی و مواد غذایی مانند قهوه، چای و.. خودداری کنید.
• در هنگام استفاده از بلیچینگ دندان در منزل، از مصرف سیگار و دخانیات خودداری نمایید.
• دندان ها را به طور معمول روزانه و بعد از هر جلسه سفید کردن مسواک بزنید.

خاتمه

هیچ چیز به اندازه یک لبخند زیبا و درخشان نمی تواند به خوبی چهره شما را در نظر اطرافیان نمایان کند. بنابراین میل اهمیت به سفیدی و ظاهر دندان ها برای افراد، جای تعجب باقی نخواهد گذاشت.
درواقع بلیچینگ دندان در منزل مانند یک لوازم بهداشتی کم هزینه جهت بهبود و دستیابی به لبخندی زیبا عمل می کند. البته برای تشخیص انتخاب نوع و روش های بلیچینگ بهترین دندانپزشک زیبایی می تواند کمک های بسیار مؤثری به شما عزیزان ارائه دهد.
ایشان با معاینه دندان ها و تشخیص علت تغییر رنگ دندان های شما روش های مؤثر و کارآمدی را نسبت به وضعیت دندان ها انتخاب می نماید.

دکتر ندا هادی

خانم دکتر ندا هادی جراح و دندانپزشک زیبایی در سال 1386 فارغ التحصيل شده اند و در طول دوره تحصيل جزء رتبه هاى برتر دانشگاه بودند. از سال ١٣٨٧ مطب خود را اندازى كردند و پانزده سال سابقه فعالیت در مطب دارند. ایشان همچنین موفق به اخذ تعداد زيادى گواهينامه ( سرتيفيكت) از معتبرترين مراكز دانشگاهى داخل و خارج كشوردر زمينه هاى مختلف دندانپزشكى مثل زيبايى ، پروتز ، ايمپلنت و جراحى لثه شده اند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
Call Now Button
مسیر یابی با Waze