امتیاز دهید :

جراحی لیفت لثه چیست و چرا انجام می شود؟

خط لثه در افراد مختلف، متفاوت است. این خط در برخی افراد بالاتر و در برخی دیگر پایین تر است. امروزه با توجه به اهمیت زیبایی و روش های مختلفی برای کانتورینگ لثه وجود دارد. یکی از این گزینه ها لیفت لثه است،  که می تواند به تغییر شکل لثه و تراز کردن ناهمواری ها کمک کند. لیفت لثه یا کانتورینگ لثه، افزون بر زیبایی کاربرد پزشکی نیز داشته و در مواردی پزشک نیز به منظور حفظ  سلامت دهان و دندان انجام آن را توصیه می نماید. اما این روش دقیقا چگونه انجام میشود؟ و چه کاربردی دارد؟ برای پاسخ به این پرسش ها در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات مفیدی در این زمینه کسب نمایید…

 

لیفت لثه چیست؟

لیفت لثه، روشی است که باعث تغییر شکل خط لثه می شود و این می تواند در بهبود ظاهر لثه ها، دندان ها یا لبخند زیباتر موثر باشد. این روش شامل مجموعه ای از روش ها شامل از بردن بخشی از بافت لثه اطراف دندان ها و یا ترمیم بافت لثه میشود.

انواع لیفت لثه

 

  • جراحی لثه : این روش شامل ایجاد تغییر در خط لثه و یا بالا و پایین بردن آن است. تا به این ترتیب دندان ها متقارن و زیبا به نظر بیاید.
  • افزایش طول تاج دندان : این روش شامل حذف بافت اضافی لثه و یا حتی بخشی از استخوان های دندان به منظور نمایان شدن بهتر بافت دندان است. این روش زمانی انجام میشود که لثه بیش از حد بر روی دندان ها را پوشانده است و به این ترتیب دندان ها کوچک تر از حالت معمول هستند. در ضمن این روش می تواند ناهمواری لثه را نیز تراز کند.

چه افرادی باید جراحی لیفت لثه را انجام دهند ؟

در اغلب موارد، این روش با هدف بهبود زیبایی انجام میشود. ممکن است لثه ها بیشتر از حد، بر روی دندان ها را پوشانده باشد. این مشکل می تواند در نتیجه ی اختلالات ژنتیکی و یا مصرف برخی دارو ها ایجاد شده باشد.

لیفت لثه، در مواردی نیز کاربرد پزشکی دارد. یکی از این موارد بیماری پریودنتال (عفونت دهان و دندان) است. در این مورد پزشک سعی می کند در ابتدا با مصرف دارو عفونت را رفع نماید. اما اگر آنتی بیوتیک موثر نباشد، برای از بین بردن باکتری ها و عفونت، یا تمیز کردن دندان ها برای بازگرداندن سلامت لثه، لیفت لثه توصیه می شود. برای انجام لیفت لثه به بهترین دندانپزشک زیبایی مراجعه نمایید تا به نتایج مطلوب و دلخواه دست یابید.

اقدامات قبل از لیفت لثه

قبل از انجام لیفت، دندان پزشک از تمامی دندان ها عکسبرداری می کند. این کار وضعیت دندان ها و بافت آن را بهتر مشخص می کند.

مراحل انجام جراحی لیفت لثه

جراحی-لیفت-لثه

لیفت لثه، معمولاً توسط متخصص دندانپزشکی یا دندانپزشک زیبایی و پریودنتیست ها (متخصصان لثه)  در کلینیک و در یک جلسه انجام می شود. قبل از انجام این جراحی به بیمار بی حسی موضعی تزریق می شود. معمولاً پزشک برای دسترسی راحت تر به دندان ها سقف دهان را بی حس می کند.

در طی این روش، پزشک با استفاده از لیزر یا چاقوی جراحی بخشی از بافت اضافی و نرم لثه را حذف می کند. به این ترتیب دندان ها بهتر نمایان می شوند. معمولاً برای ثابت نگه داشتن بافت لثه از بخیه نیز استفاده می شود. در صورتی که بافت لثه کمتر از حالت معمول باشد، برای اضافه کردن آن پزشک می بایست  بافت پیوندی را از بخش دیگری در دهان خارج کرده و به آن بخش مورد نظر پیوند بزند. جراح این بافت را در اطراف دندان شما محکم می کند تا خط لثه شما طولانی شود.

کل فرآیند لیفت لثه بسته به مشکل هر فرد می تواند به 1 الی 2 ساعت زمان نیاز داشته باشد.

مراقبت های بعد از لیفت لثه

قبل از شروع فرآیند لیفت، به بیمار داروی بی حسی موضعی تزریق می شود اما ممکن است بعد از آن کمی احساس درد داشته باشید. برای پیشگیری از حساسیت و درد لازم است، با مشورت از داروهای مسکن خوراکی استفاده نمایید. در ضمن میزان ناراحتی و درد به این بستگی دارد که چه مقدار از لثه های شما تغییر شکل داده شده است.

استفاده از کیسه یخ یا کمپرس سرد بر روی دهان تا دو روز بعد از جراحی می تواند درد و تورم را تا حد قابل توجهی کاهش دهد. برای این منظور هر بار 15 تا 20 دقیقه  کمپرس سرد را بر روی موضع مورد نظر قرار دهید.

مدت زمان بهبودی چقدر است؟

بهبودی کامل لثه ها بعد از انجام لیفت ممکن است چند روز تا چند هفته بعد باشد. ممکن است در این مدت مدام احساس درد و حساسیت داشته باشید.

بهتر است تا بهبودی کامل از غذاهای نرم مثل سوپ و ماست و آبمیوه استفاده نمایید. همچنین ممکن است پزشک برای پیشگیری از عفونت مصرف دهانشویه های آنتی بیوتیکی را تجویز نماید. علائم عفونت شامل افزایش درد و تورم و ترشح از لثه است.

لیفت لثه با لیزر

در این روش، نور و اشعه لیزر جایگزین چاقوی جراحی می شود. لیزر درد کمتر به بیمار تحمیل می کند و چون در حین برش بافت را مهر و موم می کند، از خونریزی نیز جلوگیری میشود. در این روش عمل سریع تر انجام میشود و خطر عفونت نیز کمتر خواهد بود.

 

هزینه لیفت لثه 

امکان تعیین دقیق میزان هزینه ی لیفت لثه وجود ندارد. این هزینه بستگی به میزان مشکلات لثه ها، نوع لیفت و فکی که قرار است، لیفت شود، دارد. بهتر است برای تعیین دقیق میزان هزینه ها با مطب دکتر ندا هادی در تماس باشید.

آیا بیمه این هزینه را پرداخت می کند؟

در صورتی که علت لیفت لثه ضرورت پزشکی تشخیص داده شود، بیمه نیز این هزینه را تقبل می کند. همچنین ممکن است بیمه بخشی از این هزینه را پوشش دهد. شما باید در این مورد با شرکت بیمه ای خود مشورت نمایید.

عوارض لیفت لثه 

هیچ جراحی بدون خطر و عوارض نیست! این جراحی نیز ممکن است، عوارض زیر را به دنبال داشته باشد. مهمترین عوارض این روش عبارتند از :

  •  واکنش آلرژیک
  • عود بافت لثه

نتایج جراحی لیفت لثه

خوب است بدانید که بافت لثه مجدداً رشد نمی کند، بنابراین لثه به حالت قبل برنمی گردد و  نتیجه ی کانتورینگ دائمی است. همچنین لیفت نیاز به ویزیت و پیگیری و یا ترمیم مجدد نخواهد داشت.

 

دکتر ندا هادی

خانم دکتر ندا هادی جراح و دندانپزشک زیبایی در سال 1386 فارغ التحصيل شده اند و در طول دوره تحصيل جزء رتبه هاى برتر دانشگاه بودند. از سال ١٣٨٧ مطب خود را اندازى كردند و پانزده سال سابقه فعالیت در مطب دارند. ایشان همچنین موفق به اخذ تعداد زيادى گواهينامه ( سرتيفيكت) از معتبرترين مراكز دانشگاهى داخل و خارج كشوردر زمينه هاى مختلف دندانپزشكى مثل زيبايى ، پروتز ، ايمپلنت و جراحى لثه شده اند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Button
مسیر یابی با Waze