info@drnedahadi.com 26702787 -22869840- (021)

مزایا و معایب کامپوزیت دندان

مزایا و معایب کامپوزیت دندان

رزین کامپوزیت یکی از متریال های دندانپزشکی است که امروزه در بحث دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی مورد استفاده قرار می گیرد. رزین های کامپوزیتی دارای مقاومت فشاری بالا، مقاومت در برابر سایش، سهولت در استفاده و شفافیت بالایی هستند. در این نوشته قصد داریم به مزایا و معایب کامپوزیت دندان و مقایسه آن با آمالگم بپردازیم. همراه ما باشید؛

مزیت های کامپوزیت دنداننمونه کامپوزیت دندان توسط دکتر ندا هادی

همانطور که می دانید یکی از مزیت های بسیار مهم کامپوزیت، استفاده از آن در دندانپزشکی زیبایی، به دلیل همرنگ بودن با دندان طبیعی می باشد و مورد استقبال افراد قرار گرفته است. به طور مثال هنگامی که دندانی شکسته است و ترمیم آن در خط لبخند قرار دارد و نیز ترمیم با مواد آمالگام باعث ایجاد جلوه ای نا زیبا می شود، زیبایی کامپوزیت بسیار کمک کننده خواهد بود.

اما از نظر من مهم ترین خصوصیت کامپوزیت نسبت به آمالگام تراش محافظه کارانه بودن کامپوزیت می باشد. در گذشته هنگامی که مجبور بودیم دندان را تنها با آمالگام پر کنیم (قبل از اینکه کامپوزیت ها وارد متریال دندانپزشکی شوند)، دندانپزشکان مجبور بودند که حفره های دندان را به صورتی تعبیه کنند که یک گیر مکانیکال از حفره ایجاد شود تا ماده به صورت مکانیکال در حفره قرار گیرد و از دندان جدا نشود. بنابراین علاوه بر اینکه پوسیدگی دندان برداشته می شد، مقداری از دندان سالم هم به تبعیت از ایجاد این حفره گیر دار ساییده می شده است، که این مورد باعث تضعیف ساختار نصر دندانی می شد.

از این رو یکی از خصوصیات منحصر به فرد کامپوزیت ها این است که نسبت به دندان، گیر آن ها به صورت میکرومکانیکال است و ما به صورت محافظه کارانه میزان پوسیدگی حفره را برمیداریم و مواد را داخل آن جایگزین خواهیم کرد.
این امر باعث افزایش استحکام دندان می شود، زیرا دندان ها به صورت محافظه کارانه تراشیده شده اند و نیاز به تراشیدن حفره بزرگ نیست.

از دیگر خصوصیات کامپوزیت قابلیت ترمیم آنهاست. در واقع مواد کامپوزیت می توانند خیلی راحت ترمیم شوند، به صورتی که اگر هر مشکلی مانند شکستن و یا تغییر رنگ برای آن ها ایجاد شود به راحتی قابل ترمیم خواهند بود. همچنین اگر پوسیدگی در ناحیه ای از دندان عود کند، تنها مواد همان ناحیه برداشته می شود و دوباره مواد کامپوزیتی در دندان گذاشته می شود.

از خصوصیات دیگر مواد کامپوزیتی این است که در محیط دهان قابل حل نمی باشند، خاصیت چسبندگی خوبی دارند و خصوصیت آزادسازی جیوه آمالگام را ندارند.

معایب کامپوزیت دندان

در حقیقت کامپوزیت هیچگونه معایبی ندارد و تنها از لحاظ  تکنیک دندانپزشکی دارای برخی خصوصیات می باشد.

برای مثال دارای انقباض پلیمریزاسیون خواهد بود که دندانپزشک با رعایت اصول دندانپزشکی، کاملاً می تواند این معایب را کنترل کند و طول عمر این ترمیم ها را بالا ببرد.

انواع کامپوزیت ها

به طبع استفاده از این مواد چندین نوع مختلف کامپوزیت وجود دارد، این طور نیست که یک نوع کامپوزیت برای همه دندان ها قابل استفاده باشد. برای مثال یک سری کامپوزیت ها به نام نانوفیل و میکروفیل موجود می باشند که صرفاً مختص زیبایی بوده و استحکام کمتری دارند و اغلب به منظور لمینت دندان به کار می روند، اما به دلیل قابلیت پالیش بسیار بالا گزینه مناسبی برای زیبایی هستند.

این نوع از کامپوزیت ها قابلیت استفاده برای محیط خلف دهان یا روی دندان های عقب که تحت فشارهای جویدن هستند را نخواهند داشت و دندانپزشک باید از مواد دیگری به نام کامپوزیت های هیبریدی فرم که استحکام بسیار بالایی دارند، برای پر کردن دندان های عقب استفاده کند تا در جویدن های مکرر استحکام لازم را داشته باشند.

آیا کامپوزیت باعث پوسیدگی دندان می شود؟

پوسیدگی دندان
پوسیدگی دندان

پرسشی که بسیار زیاد از سوی متقاضیان کامپوزیت مطرح می شود این است که کامپوزیت باعث پوسیدگی دندان ها خواهد شد؟ پاسخ منفی است. کامپوزیت به تنهایی باعث پوسیدگی دندان نمی شود و برای جلوگیری از این منظور باید بهداشت دهان به خوبی رعایت گردد.

اگر شما بهداشت مناسب را رعایت کنید، به صورتی که از مسواک، نخ دندان و دهان شویه استفاده دائم داشته باشید مسلماً پوسیدگی در محیط دهان و دندان کنترل خواهد شد.

آیا کامپوزیت ها قابل شکستن هستند؟

در پاسخ به این پرسش باید بگوییم کامپوزیت نیز همانند دندان طبیعی و آمالگام یا هر ماده ای درون دهان هنگامی که تحت فشار زیاد قرار گیرد، می شکند. بنابراین نگهداری و رعایت مراقبت های بعد از کامپوزیت یا هر متریال دیگری که درون دهان استفاده می شود بسیار حائز اهمیت می باشد.

افرادی که براکسیسم، کلینچینگ و یا دائماً دندان قروچه دارند و دندان هایشان را خیلی به یکدیگر فشار می دهند، برای ترمیم دندان ها با استفاده از کامپوزیت در ابتدا باید به درمان فشارهای دندانی اقدام کنند و سپس به سراغ ترمیم دندان های دیگر برود. در این صورت نه تنها کامپوزیت درون دهانشان می شکند بلکه دندان های فرد نیز در معرض آسیب قرار خواهند داشت.

دکتر ندا هادی، دندانپزشک زیبایی و ترمیمی در تهران می باشند. ایشان با استفاده از تجهیزات مدرن و روش های نوین عرصه ی دندانپزشکی آماده ی ارائه ی خدمات به شما عزیزان در زمینه کامپوزیت دندان می باشد. راه های برقراری ارتباط با ایشان:

شماره های تماس: 02122869840  –  26702787

صفحه اینستاگرام

در پایان اینکه

می توان گفت کامپوزیت ها موادی بدون ‌ضرر برای زیبایی لبخند های ‌شما و نیز رفع پوسیدگی دندان ها می باشند، درمانی ماندگار توسط بهترین دندانپزشک زیبایی در تهران که‌ می تواند لبخندی‌ منحصر به فرد برای شما به ‌ارمغان آورد.

روش ترمیم دندان و دندانپزشکی زیبایی به‌ کمک ونیر کامپوزیت ها برای اکثر افراد مناسب ‌و ایده آل بوده و از کارآمدترین گزینه ها در زمینه دندانپزشکی می باشد.

دکتر ندا هادی

خانم دکتر ندا هادی جراح و دندانپزشک زیبایی در سال 1386 فارغ التحصيل شده اند و در طول دوره تحصيل جزء رتبه هاى برتر دانشگاه بودند. از سال ١٣٨٧ مطب خود را اندازى كردند و پانزده سال سابقه فعالیت در مطب دارند. ایشان همچنین موفق به اخذ تعداد زيادى گواهينامه ( سرتيفيكت) از معتبرترين مراكز دانشگاهى داخل و خارج كشوردر زمينه هاى مختلف دندانپزشكى مثل زيبايى ، پروتز ، ايمپلنت و جراحى لثه شده اند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button
مسیر یابی با Waze