امتیاز دهید :

کامپوزیت دندان های کج و مزایا

کامپوزیت دندان های کج یکی از روش هایی است که برای از بین بردن کجی دندان ها می توان استفاده کرد و جایگزین مناسبی برای ارتودنسی که هزینه آن بسیار بالا است، محسوب می شود. در دنیای امروز داشتن دندان‌های زرد و کج علاوه بر اینکه می‌تواند مانع از لبخند شما شود می‌تواند باعث خجالت و کاهش اعتماد به نفس شود. با توجه به انواع روش‌هایی که در دهه‌های گذشته برای اصلاح دندان‌های کج ارائه شده است شما می‌توانید بهترین روش متناسب با وضعیت دندان‌های خود را انتخاب نمایید.

کامپوزیت-دندان-های-کج-و-مزایا

افرادی که دندان‌های کج دارند در گذشته فقط یک راه حل برای اصلاح دندان‌های خود داشتند، در واقع ارتودنسی دندان تنها راهکار موثر برای صاف کردن دندان‌های کج تا همین چند سال پیش در نظر گرفته می‌شد. اما در سال‌های اخیر روش‌های متنوعی مانند روکش، لمینت و کامپوزیت به جایگزین‌های مناسب برای افرادی که دندان‌های کج دارند تبدیل شده است.

در ادامه‌ی این مقاله توضیحاتی پیرامون کامپوزیت دندان کج ارائه می‌نمائیم.

آیا امکان کامپوزیت دندان های کج وجود دارد؟

آز آنجایی که کامپوزیت دندان یک روش نوین جهت پوشاندن و اصلاح مشکلات دندانی است، و تحت عنوان باندینگ شناخته می‌شود روشی است که مشابه لمینت و یا روکش می‌تواند مشکلات دندان‌های طبیعی شما را برطرف نماید و دندان‌هایی صاف، سفید و زیبا به شما ارائه دهد.

زیبایی دندان ها در زیبایی چهره بسیار تاثیرگذار است و نامرتبی و کج بودن دندان ها موجب نازیبایی چهره خواهد شد، بنابراین افراد درصدد از بین بردن این مشکل دندانی خود هستند که کامپوزیت یکی از روش هایی است که می توان در صورتی که کجی و نامرتبی دندان ها کم باشد جهت اصلاح آن ها استفاده کرد.

برخی از مشکلات دندانی که علاوه بر کجی دندان ها با استفاده از روکش دندان قابل اصلاح و ترمیم است عبارتند از:

  • از بین بردن لکه‌های بد رنگ روی دندان
  • پوشاندن هرگونه شکستگی و یا ترک روی دندان
  • اصلاح کج بودن جزئی دندان‌ها
  • بهبود فرم لبخند
  • از بین فاصله در دندان‌های فاصله دار

مزیت استفاده از کامپوزیت دندان کج

مزایای انجام این روش عبارتند از:

مزیت-استفاده-از-کامپوزیت-دندان-کج

کوتاه بودن دوره‌ی درمان

 درمان ارتودنسی به حداقل 1 الی 2 سال زمان نیاز دارد و در طی مراحل درمان شما هر ماه باید به مطب دندانپزشکی مراجعه نمائید تا تغییرات لازم را بر روی براکت‌های دندان اعمال نماید اما کامپوزیت کردن دندان‌ها در یک یا نهایت دو جلسه‌ی درمان انجام می‌شود.

هر جلسه‌ی درمان حدود 1 الی 2 ساعت زمان نیاز دارد، بنابراین شما در کوتاهترین زمان ممکن می‌توانید مشکل کج بودن دندان های خود را برطرف نمائيد.

کمتر بودن هزینه‌ها

هزینه‌ی کامپوزیت دندان‌ها نسب به ارتودنسی بسیار کمتر می‌باشد.

عدم ایجاد درد و ناراحتی

افرادی که اقدام به ارتودنسی دندان‌های خود می‌نمایند در هفته‌های اول پس از ارتودنسی معمولاُ دچار درد و ناراحتی هستند، همچنین پس از هرجلسه ویزیت که برای ایجاد تغییرات در براکت‌ها انجام می‌شود ممکن است مقداری درد و ناراحتی را تحمل نمایند اما روش کامپوزیت دندان روشی کاملاُ بدون درد می‌باشد.

شما پس از پایان جلسه‌ی کامپوزیت دندان می‌توانید فعالیت‌های روزمره‌ی خود را ادامه دهید و احتیاج به هیچ گونه استراحت و یا دوران نقاهت نمی‌باشد.

نحوه کامپوزیت کردن دندان‌های کج

انجام این روش شامل مراحلی است که در ادامه تمام این مراحل را بررسی خواهیم کرد.

نحوه-کامپوزیت-کردن-دندان‌های-کج

مشاوره

 در طی جلسه‌ی اول دندان‌های شما معاینه می‌شوند، ممکن است لازم باشد عکس‌هایی با اشعه ایکس از دندان تهیه شود تا هرگونه پوسیدگی و یا مشکلات جزئی دندان‌ها شناسایی شود.

آماده سازی دندان‌ها

جهت کامپوزیت لازم است مقداری از مینای دندان تراشیده شود، دندان‌های کج در این مرحله آماده می‌شوند و سطوح جلویی آنها صاف و با سایر دندان‌ها هم تراز می‌شوند تا جهت کامپوزیت آماده باشد.

مرحله‌ی آخر

 کامپوزیت‌ها با استفاده از مواد باندینگ و یا چسب مخصوص روی دندان‌ها چسبیده می‌شود. پس از فرم دهی و صیقل دادن کامپوزیت‌ها مراحل درمان پایان می‌یابد و شما می‌توانید از دندان‌های صاف و یکدست لذت ببرید.

نکاتی در خصوص کامپوزیت دندان های کج

در این بخش از مقاله نکاتی در خصوص کامپوزیت دندان های کج را ذکر خواهیم کرد.

  • می توان یک دندان کج را نیز کامپوزیت کرد و منعی ندارد.
  • هزینه کامپوزیت دندان کج نسبت به لمینت مناسب تر است.
  • این روش نسبت به روش های دیگر کم تهاجمی تر است.
  • کامپوزیت دندان کج روشی دائمی به منظور اصلاح دندان های کج نبوده و برای اصلاح کجی دندان ها به طور دائم باید از ارتودنسی استفاده کرد.

هزینه‌ی کامپوزیت دندان‌های کج

افرادی که دندان‌های کج دارند در برخی موارد فقط قصد برطرف کردن مشکل کج بودن دندان‌ها را دارند، در این صورت فقط دندان‌هایی که دچار کج شدگی هستند تحت ترمیم کامپوزیت قرار می‌گیرند، اما گاهی اوقات علاوه بر اصلاح فرم دندان‌ها، اصلاح لبخند و سفید کردن دندان‌ها نیز انجام می‌شود، در این صورت 8 تا 10 دندان از هر فک باید تحت کامپوزیت قرار بگیرد تا دندان‌هایی سفید و یک دست داشته باشید.

با توجه به این مورد و همچنین موارد دیگر مانند تجربه‌ و تخصص پزشک ممکن است هزینه‌ کامپوزیت دندان در شهر و یا مناطق شهری مختلف ارقام متفاوتی را شامل شود.

مدت زمان ماندگاری کامپوزیت‌ دندان کج چقدر است؟

کامپوزیت دندان های کج به مرور از بین می‌رود، اما در صورت مراقبت صحیح تا 5 سال ماندگاری دارد و پس از این مدت جهت کامپوزیت مجدد باید اقدام نمائید.

سخن پایانی

در انتها باید به این نکته توجه نمائید که ارتودنسی همچنان بهترین گزینه برای افرادی است که دندان‌های بسیار کج و یا روی هم افتاده دارند و روش کامپوزیت دندان های کج که پیشتر اشاره کردیم فقط برای مواردی که زاویه کج بودن دندان اندک باشد مناسب می‌باشد.

جهت انتخاب بهترین روشی که می‌توانید دندان‌های کج خود را اصلاح نمائید و لبخندی زیبا داشته باشید بهتر است به یک دندانپزشک مراجعه نمائید تا درمان مناسب برای ترمیم دندان‌های خود را آغاز نمائيد.

دکتر ندا هادی

خانم دکتر ندا هادی جراح و دندانپزشک زیبایی در سال 1386 فارغ التحصيل شده اند و در طول دوره تحصيل جزء رتبه هاى برتر دانشگاه بودند. از سال ١٣٨٧ مطب خود را اندازى كردند و پانزده سال سابقه فعالیت در مطب دارند. ایشان همچنین موفق به اخذ تعداد زيادى گواهينامه ( سرتيفيكت) از معتبرترين مراكز دانشگاهى داخل و خارج كشوردر زمينه هاى مختلف دندانپزشكى مثل زيبايى ، پروتز ، ايمپلنت و جراحى لثه شده اند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button
مسیر یابی با Waze