امتیاز دهید :

آبسه دندان چیست؟ علائم، علل و راه‌های درمان آن

وقتی دندان درد دارید، می تواند شما را خیلی اذیت کند. معمولاً اولین علامت عفونت دندان است. بهتر است فوراً به دندانپزشک خود مراجعه کنید. هر چه بیشتر منتظر بمانید، زمان بیشتری برای گسترش عفونت به سایر دندان ها و بافت ها وجود دارد.

آبسه دندان و انواع آن

آبسه دندان حفره ای از چرک ناشی از عفونت باکتریایی است. آبسه ها می توانند به دلایل مختلف در نقاط مختلف اطراف دندان ایجاد شوند و دندان درگیر و همچنین استخوان اطراف و گاهی اوقات دندان های مجاور را نیز تحت تاثیر قرار دهند. سه نوع عفونت دندان می تواند باعث آبسه شود:

لثه: این عفونت در لثه ایجاد می شود. معمولاً روی دندان یا ساختارهای نگهدارنده تأثیر نمی گذارد.

پری اپیکال: آبسه پری اپیکال عفونتی است که در نوک ریشه ایجاد می شود. این به این دلیل است که باکتری ها می توانند از طریق شکستگی یا حفره به داخل دندان به پالپ گسترش یابند. پالپ داخلی ترین قسمت دندان است که حاوی اعصاب و عروق خونی است. هنگامی که باکتری ها به پالپ حمله می کنند، می توانند به نوک ریشه دندان گسترش یابند و باعث گسترش عفونت به استخوان و در نهایت منجر به آبسه شوند.

پریودنتال: این عفونت در استخوان و بافت هایی که از دندان حمایت می کنند شروع می شود. آبسه پریودنتال معمولاً ناشی از پریودنتیت یا بیماری لثه است و در بین بزرگسالان شایع تر است.

آبسه دندان و انواع آن

چه کسانی دچار عفونت دندان می شوند؟

در صورتی که:

سیگار: احتمال ابتلا به عفونت دندان در افراد سیگاری دو برابر افراد غیرسیگاری است.

دهان خشک داشته باشید: باکتری ها در دهان با مقدار کمی بزاق رشد می کنند.

بهداشت دهان و دندان ضعیفی داشته باشید: مسواک زدن منظم، نخ دندان کشیدن و تمیز کردن دندان باعث کاهش باکتری ها می شود.

سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشید: بیماری ها یا داروها می توانند پاسخ ایمنی شما را کاهش دهند و مبارزه با میکروب ها را سخت تر کنند.

عوارض عفونت دندان چیست؟

در صورت عدم درمان، عفونت دندان می تواند به استخوان فک، بافت های نرم صورت و گردن و فراتر از آن سرایت کند. در موارد بسیار نادر، عفونت می تواند به قلب (اندوکاردیت) و مغز (مننژیت باکتریایی) برود.

علت آبسه دندان چیست؟

هر چیزی که دریچه ای برای ورود باکتری ها به دندان یا بافت های اطراف ایجاد کند، می تواند منجر به عفونت دندان شود. علل عبارتند از:

پوسیدگی شدید دندان: حفره یا پوسیدگی دندان، تخریب سطوح سخت دندان است. این زمانی اتفاق می افتد که باکتری ها قند موجود در غذا و نوشیدنی را تجزیه می کنند و اسیدی ایجاد می کنند که به مینای دندان حمله می کند.

دندان های شکسته، شکسته یا ترک خورده: باکتری ها می توانند به هر دهانه دندان نفوذ کرده و به پالپ گسترش یابند.

بیماری لثه (پریودنتیت): بیماری های لثه مانند عفونت و التهاب بافت های اطراف دندان است. با پیشرفت بیماری لثه، باکتری ها به بافت های عمیق تری دسترسی پیدا می کنند.

آسیب به دندان: ضربه به دندان می تواند به پالپ داخلی آسیب برساند، حتی اگر ترک قابل مشاهده ای وجود نداشته باشد. آسیب آن را مستعد عفونت می کند.

علائم عفونت دندان چیست؟

اگر دندان شما عفونی شده باشد، درد شما ممکن است به شرح زیر باشد:

جویدن یا تپش.

تیز یا تیراندازی.

مداوم یا فقط هنگام جویدن.

تابش به استخوان فک، گردن یا گوش.

سایر علائم عفونت دهان عبارتند از:

حساسیت دندان به دمای گرم یا سرد.

طعم تلخ در دهان.

نفس بدبو.

قرمزی و تورم لثه.

لق شدن دندان.

ناحیه متورم در فک بالا یا پایین.

زخم باز و تخلیه کننده کنار لثه.

علاوه بر این، ممکن است علائم عمومی تری مانند:

تب.

تورم غدد گردن.

ناراحتی عمومی، ناراحتی یا احساس بیماری.

آبسه دندان چگونه تشخیص داده می شود؟

علاوه بر معاینه دندان و بافت اطراف آن از نظر علائم عفونت، دندانپزشک ممکن است:

رادیوگرافی را توصیه کند. این می تواند به شناسایی منابع بیماری های دندانی که ممکن است منجر به عفونت شده باشد کمک کند. دندانپزشک شما همچنین می تواند از اشعه ایکس برای تعیین اینکه آیا عفونت گسترش یافته است و ممکن است نواحی دیگر را تحت تاثیر قرار دهد استفاده کند.

سی تی اسکن را توصیه کند. اگر عفونت به سایر نواحی داخل گردن گسترش یافته باشد، این به شناسایی میزان عفونت کمک می کند.

روی دندان های خود ضربه بزنید و فشار دهید. دندانی که دارای آبسه است اغلب به لمس یا فشار حساس است.

تست های حرارتی این آزمایش ها به دندانپزشک شما کمک می کند تا سلامت بافت های پالپ شما را تشخیص دهد.

آیا عفونت دندان خود به خود از بین می رود؟

عفونت دندان به خودی خود از بین نمی رود. اگر عفونت باعث از بین رفتن پالپ داخل دندان شود، ممکن است دندان درد شما متوقف شود. درد متوقف می شود زیرا عصب دیگر کار نمی کند، بنابراین ممکن است نتوانید آن را احساس کنید. با این حال، باکتری به گسترش و تخریب بافت اطراف ادامه خواهد داد. اگر علائم عفونت دندان دارید، حتی اگر دیگر درد ندارید، به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

دندان آبسه چگونه درمان می شود؟

اهداف درمان از بین بردن عفونت و جلوگیری از عوارض است. گزینه های درمانی عبارتند از:

برش و تخلیه: دندانپزشک شما یک برش کوچک در آبسه ایجاد می کند تا چرک را تخلیه کند. گاهی اوقات یک زهکش لاستیکی کوچک برای باز نگه داشتن ناحیه برای زهکشی گذاشته می شود.

کانال ریشه: این گزینه به از بین بردن عفونت و نجات دندان شما کمک می کند. این روش متداول پالپ داخلی عفونی دندان را برداشته و فضا را با مواد پر می کند تا از عفونت دیگری جلوگیری کند. پالپ داخلی زمانی که دندان در حال رشد است مهم است، اما زمانی که بالغ شد، دندان می‌تواند بدون پالپ زنده بماند، گاهی پس از درمان آبسه دندان نیاز به ترمیم دندان است .

 پس از عمل، دندان شما باید به حالت عادی بازگردد، اگرچه ممکن است برای محافظت از کانال ریشه نیاز به روکش داشته باشید. اگر به درستی از دندان ترمیم شده مراقبت کنید، می تواند تا آخر عمر باقی بماند.

دندان آبسه چگونه درمان می شود؟

کشیدن دندان: گاهی اوقات نمی توان دندان را نجات داد و ممکن است دندانپزشک شما نیاز به کشیدن دندان داشته باشد تا چرک از حفره خارج شود.

آنتی بیوتیک ها: اگر عفونت محدود به ناحیه آبسه باشد، بسیاری از شما نیازی به آنتی بیوتیک ندارید، اما گاهی اوقات دندانپزشک شما ممکن است آن ها را برای کمک به درمان دندان شما توصیه کند. مهم است بدانید که اگرچه این دارو ممکن است به مبارزه با باکتری‌های باقی‌مانده کمک کند، اما از عامل عفونت که دندان آسیب‌دیده است خلاص نمی‌شود.

آیا می توان از آبسه دندان جلوگیری کرد؟

شما می توانید با مراجعه منظم به دندانپزشک خود و انجام معاینات و تمیز کردن منظم دندان، خطر ابتلا به آبسه دندان را کاهش دهید. همچنین در صورت لق شدن یا ترک خوردن دندان ضروری است که به دندانپزشک خود مراجعه کنید. بهداشت دهان و دندان برای سلامت دندان بسیار مهم است. در خانه روزی دو بار مسواک بزنید و روزی یک بار نخ دندان بکشید.

چگونه می توانم درد عفونت دندان را تسکین دهم؟

دندان درد نشانه آن است که باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید. در حالی که منتظر قرار ملاقات خود هستید، شستشو با آب نمک گرم و مسکن های بدون نسخه می توانند ناراحتی را کاهش دهند.

چگونه می توانم برای قرار ملاقات با دندانپزشکم برای دندان آبسه آماده شوم؟

برای کمک به آماده شدن برای قرار ملاقات:

فهرستی از علائم خود تهیه کنید، علائمی را که ممکن است به درد دندان یا دهان شما نامرتبط به نظر برسد را بگنجانید. به یاد داشته باشید، دندانپزشک شما تنها زمانی می تواند به شما کمک کند که همه چیز را بداند.

فهرستی از داروها، ویتامین ها، گیاهان دارویی یا مکمل هایی که ممکن است با دوزهای مختلف از هر کدام مصرف کنید، تهیه کنید.

شما باید لیستی از سوالاتی که باید از دندانپزشک خود بپرسید تهیه کنید، از جمله:

چه چیزی احتمالاً باعث علائم و این وضعیت در دهان من می شود؟

چه آزمایش هایی را پیشنهاد می کنید؟

بهترین اقدام چیست؟

دکتر ندا هادی

خانم دکتر ندا هادی جراح و دندانپزشک زیبایی در سال 1386 فارغ التحصيل شده اند و در طول دوره تحصيل جزء رتبه هاى برتر دانشگاه بودند. از سال ١٣٨٧ مطب خود را اندازى كردند و پانزده سال سابقه فعالیت در مطب دارند. ایشان همچنین موفق به اخذ تعداد زيادى گواهينامه ( سرتيفيكت) از معتبرترين مراكز دانشگاهى داخل و خارج كشوردر زمينه هاى مختلف دندانپزشكى مثل زيبايى ، پروتز ، ايمپلنت و جراحى لثه شده اند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
Call Now Button
مسیر یابی با Waze