امتیاز دهید :

ژنژیویت یا التهاب لثه؛ علائم، دلائل و درمان

ژنژیویت یک نوع شایع و خفیف بیماری لثه (بیماری پریودنتال) است که باعث تحریک، قرمزی، تورم (التهاب) لثه و عفونت لثه شما، بخشی از لثه در اطراف پایه دندان شما می شود. مهم است که التهاب لثه را جدی بگیرید و به سرعت آن را درمان کنید. ژنژیویت می تواند منجر به بیماری لثه بسیار جدی تری به نام پریودنتیت و از دست دادن دندان شود. شایع ترین علت التهاب لثه، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است. عادات خوب بهداشت دهان و دندان، مانند مسواک زدن حداقل دو بار در روز، نخ دندان کشیدن روزانه و معاینات منظم دندانپزشکی، می تواند به پیشگیری و معکوس کردن التهاب لثه کمک کند.

علائم التهاب لثه

لثه های سالم سفت و صورتی کم رنگ هستند و محکم در اطراف دندان قرار می گیرند. علائم و نشانه های التهاب لثه عبارتند از:

 • لثه های متورم یا پف کرده
 • لثه های قرمز تیره یا قرمز تیره
 • لثه هایی که هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن به راحتی خونریزی می کنند
 • بوی بد دهان
 • عقب رفتن لثه
 • لثه های نرم
علائم التهاب لثه

چه زمانی به دندانپزشک مراجعه کنیم

اگر متوجه علائم و نشانه های التهاب لثه شدید، از دندانپزشک خود وقت بگیرید. هرچه زودتر به دنبال مراقبت باشید، شانس شما برای معکوس کردن آسیب ناشی از ژنژیویت و جلوگیری از پیشرفت آن به پریودنتیت بیشتر است.

علل

شایع ترین علت التهاب لثه، بهداشت نامناسب دهان است که باعث ایجاد پلاک روی دندان ها می شود و باعث التهاب بافت های اطراف لثه می شود. در اینجا نحوه پلاک می تواند منجر به التهاب لثه شود:

پلاک روی دندان شما تشکیل می شود. پلاک یک لایه نامرئی و چسبنده است که عمدتاً از باکتری‌ها تشکیل شده است که وقتی نشاسته و قند موجود در غذا با باکتری‌هایی که به طور معمول در دهان شما وجود دارند برهم‌کنش می‌کنند، روی دندان‌ها ایجاد می‌شود. پلاک به حذف روزانه نیاز دارد زیرا به سرعت دوباره تشکیل می شود.

پلاک به جرم تبدیل می شود. پلاک‌هایی که روی دندان‌های شما باقی می‌مانند می‌توانند در زیر خط لثه سخت شوند و به جرم دندان تبدیل شوند که باکتری‌ها را جمع‌آوری می‌کند. این مسئله حذف پلاک را دشوارتر می کند، یک سپر محافظ برای باکتری ها ایجاد می کند و باعث تحریک در امتداد خط لثه می شود. برای از بین بردن جرم دندان به تمیز کردن حرفه ای دندان نیاز دارید.

هنگامی که لثه ملتهب می شود هر چه مدت زمان طولانی تری این پلاک روی دندان های شما باقی بماند، قسمتی از لثه اطراف پایه دندان شما را بیشتر تحریک می کند و باعث التهاب می شود. با گذشت زمان، لثه های شما متورم می شوند و به راحتی خونریزی می کنند. پوسیدگی دندان نیز ممکن است منجر شود. در صورت عدم درمان، التهاب لثه می تواند به پریودنتیت و در نهایت از دست دادن دندان پیشرفت کند.

عوامل خطر

ژنژیویت شایع است و هر کسی ممکن است به آن مبتلا شود. عواملی که می توانند خطر ابتلا به ژنژیویت را افزایش دهند عبارتند از:

 • عادات بد مراقبت از دهان
 • سیگار کشیدن یا جویدن تنباکو
 • سن بالاتر
 • دهان خشک
 • تغذیه نامناسب، از جمله کمبود ویتامین C

همچنین ترمیم های دندانی که به درستی روی آن ها قرار نمی گیرند یا دندان های کجی که تمیز کردن آن ها دشوار است.

شرایطی که باعث کاهش ایمنی می شود

مانند سرطان خون، HIV یاAIDS  یا درمان سرطان داروهای خاصی مانند فنی توئین Dilantin، Phenytek  برای تشنج های صرع و برخی مسدود کننده های کانال کلسیم، که برای آنژین صدری، فشار خون بالا و سایر شرایط استفاده می شود. تغییرات هورمونی، مانند تغییرات مربوط به بارداری، چرخه قاعدگی یا استفاده از قرص های ضد بارداری، ژنتیک و شرایط پزشکی مانند برخی عفونت های ویروسی و قارچی.

عوارض

ژنژیویت درمان نشده می تواند به بیماری لثه تبدیل شود که به بافت و استخوان زیرین گسترش می یابد (پریودنتیت)، یک بیماری بسیار جدی تر که می تواند منجر به از دست دادن دندان شود.

تصور می شود که التهاب مزمن لثه با برخی از بیماری های سیستمیک مانند بیماری های تنفسی، دیابت، بیماری عروق کرونر، سکته مغزی و آرتریت روماتوئید مرتبط است. برخی تحقیقات نشان می دهد که باکتری های مسئول پریودنتیت می توانند از طریق بافت لثه وارد جریان خون شما شوند و احتمالاً بر قلب، ریه ها و سایر قسمت های بدن شما تأثیر بگذارند. اما مطالعات بیشتری برای تایید پیوند مورد نیاز است.

ترانچ دهان که به نام ژنژیویت اولسراتیو نکروزان (NUG) نیز شناخته می شود، شکل شدیدی از التهاب لثه است که باعث دردناک شدن، عفونی شدن، خونریزی لثه و زخم می شود.

جلوگیری

بهداشت دهان و دندان خوب. این بدان معناست که دندان های خود را حداقل دو بار در روز به مدت دو دقیقه مسواک بزنید. صبح و قبل از رفتن به رختخواب و حداقل یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید. بهتر است بعد از هر وعده غذایی یا میان وعده یا همانطور که دندانپزشک شما توصیه می کند مسواک بزنید. نخ دندان کشیدن قبل از مسواک زدن به شما این امکان را می دهد که ذرات غذا و باکتری های شل شده را پاک کنید.

ویزیت منظم دندانپزشکی معمولاً هر شش تا 12 ماه یکبار برای تمیز کردن به دندانپزشک یا بهداشت دندان خود مراجعه کنید. اگر عوامل خطری دارید که شانس ابتلا به پریودنتیت را افزایش می دهد، مانند خشکی دهان، مصرف برخی داروها یا سیگار کشیدن ممکن است بیشتر به تمیز کردن حرفه ای نیاز داشته باشید. اشعه ایکس سالانه دندان می تواند به شناسایی بیماری هایی که با معاینه بصری دندان دیده نمی شوند کمک کند و تغییرات در سلامت دندان شما را بررسی کند.

اقدامات بهداشتی خوب اقداماتی مانند تغذیه سالم و مدیریت قند خون در صورت ابتلا به دیابت نیز برای حفظ سلامت لثه مهم هستند.

تشخیص التهاب لثه

دندانپزشکان معمولاً التهاب لثه را بر اساس موارد زیر تشخیص می دهند:

تاریخچه دندانپزشکی و پزشکی و شرایطی که ممکن است در علائم شما نقش داشته باشد را مرور کنید.

معاینه دندان ها، لثه ها، دهان و زبان برای علائم پلاک و التهاب.

اندازه گیری عمق پاکت شیار بین لثه و دندان با قرار دادن یک پروب دندانی در کنار دندان در زیر خط لثه، معمولاً در چندین محل در سراسر دهان. در یک دهان سالم، عمق پاکت معمولا بین 1 تا 3 میلی متر است. عمق بیشتر از 4 میلی متر ممکن است نشان دهنده بیماری لثه باشد.

اشعه ایکس دندان برای بررسی از دست دادن استخوان در مناطقی که دندانپزشک شما پاکت های عمیق تری را می بیند.

سایر آزمایشات در صورت نیاز اگر مشخص نیست که چه چیزی باعث التهاب لثه شما شده است، دندانپزشک شما ممکن است به شما توصیه کند که یک ارزیابی پزشکی برای بررسی شرایط سلامت زمینه ای انجام دهید. اگر بیماری لثه شما پیشرفته باشد، ممکن است دندانپزشک شما را به متخصص بیماری های لثه (پریودنتیست) ارجاع دهد.

درمان التهاب لثه

درمان سریع معمولا علائم ژنژیویت را معکوس می کند و از پیشرفت آن به بیماری های جدی تر لثه و از دست دادن دندان جلوگیری می کند. زمانی بهترین شانس را برای درمان موفقیت آمیز خواهید داشت که یک روال روزانه مراقبت از دهان و دندان را به خوبی اتخاذ کنید و مصرف دخانیات را متوقف کنید.

مراقبت حرفه ای از التهاب لثه شامل موارد زیر است:

تمیز کردن حرفه ای دندان. تمیز کردن حرفه ای اولیه شما شامل از بین بردن تمام آثار پلاک و مواد باکتریایی خواهد بود. روشی که به عنوان جرم گیری و صاف کردن ریشه شناخته می شود، جرم گیری جرم و باکتری را از سطوح دندان و زیر لثه شما پاک می کند.

این روش ممکن است با استفاده از ابزار، لیزر یا دستگاه اولتراسونیک انجام شود.

درمان التهاب لثه

ترمیم دندان در صورت نیاز دندان‌های نامرتب یا تاج‌ها، بریج‌ها یا سایر ترمیم‌های دندانی نامناسب ممکن است لثه‌های شما را تحریک کرده و حذف پلاک را در طول مراقبت روزانه از دهان سخت‌تر کند. اگر مشکلات دندان ها یا ترمیم های دندانی به التهاب لثه شما کمک کند، دندانپزشک شما ممکن است رفع این مشکلات را توصیه کند.

مراقبت مداوم التهاب لثه معمولاً پس از یک تمیز کردن حرفه ای کامل برطرف می شود، تا زمانی که بهداشت دهان و دندان را در خانه ادامه دهید. دندانپزشک شما به شما کمک می کند تا یک برنامه موثر در خانه و برنامه ای از معاینات حرفه ای و تمیز کردن منظم برنامه ریزی کنید.

اگر با بهداشت دهان و دندان خانگی خود سازگار هستید، باید طی چند روز یا چند هفته شاهد بازگشت بافت لثه صورتی و سالم باشید.

شیوه زندگی و درمان های خانگی

اقداماتی که می توانید در خانه برای پیشگیری و معکوس کردن التهاب لثه انجام دهید عبارتند از:

دندان های خود را دو بار در روز یا بهتر است بعد از هر وعده غذایی یا میان وعده مسواک بزنید.

از یک مسواک نرم استفاده کنید و حداقل هر سه تا چهار ماه یکبار آن را تعویض کنید.

استفاده از مسواک برقی را در نظر بگیرید که ممکن است در از بین بردن پلاک و جرم موثرتر باشد.

روزانه نخ دندان بکشید.

برای کمک به کاهش پلاک بین دندان ها از دهانشویه استفاده کنید.

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را با یک پاک کننده بین دندانی، مانند پیک دندان، مسواک بین دندانی یا چوب دندانی که مخصوص تمیز کردن بین دندان ها طراحی شده است، تکمیل کنید.

تمیز کردن حرفه ای دندان ها را طبق برنامه ای که دندانپزشک شما توصیه می کند، به طور منظم انجام دهید.

دکتر ندا هادی

خانم دکتر ندا هادی جراح و دندانپزشک زیبایی در سال 1386 فارغ التحصيل شده اند و در طول دوره تحصيل جزء رتبه هاى برتر دانشگاه بودند. از سال ١٣٨٧ مطب خود را اندازى كردند و پانزده سال سابقه فعالیت در مطب دارند. ایشان همچنین موفق به اخذ تعداد زيادى گواهينامه ( سرتيفيكت) از معتبرترين مراكز دانشگاهى داخل و خارج كشوردر زمينه هاى مختلف دندانپزشكى مثل زيبايى ، پروتز ، ايمپلنت و جراحى لثه شده اند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه
Call Now Button
مسیر یابی با Waze