امتیاز دهید :

خونریزی لثه: علل، درمان و پیشگیری

در حالی که مراقبت از دندان ها مهم است، بسیاری از مردم ارزش مراقبت از لثه های خود را به عنوان بخشی از یک روال کامل بهداشت دهان و دندان فراموش می کنند. لثه ها پایه و اساس یک دهان سالم هستند و اگر از آنها مراقبت نکنید، در خطر ابتلا به مشکلات بهداشت دهان و دندان قرار دارید. اگر متوجه هر گونه خونریزی لثه شدید، این می تواند نشانه ای از یک مشکل جدی تری برای سلامت دهان مانند بیماری های لثه باشد.

خونریزی لثه به چه معناست؟

مشکلاتی مانند خونریزی لثه می تواند نشانه این باشد که از خط لثه شما به درستی مراقبت نمی شود و ممکن است نیاز به توجه بیشتری داشته باشد. در حالی که اگر متوجه شدید که لثه‌هایتان خونریزی می‌کند، نیازی به وحشت ندارید، باید برای جلوگیری از پیشرفت به شکل پیشرفته‌تر بیماری لثه اقداماتی انجام دهید. در بیشتر موارد، ژنژیویت (التهاب لثه) در نتیجه پلاک ایجاد می شود. یک لایه چسبنده از باکتری که روی دندان ها در اطراف خط لثه یا زیر لثه تشکیل می شود. باکتری های پلاک می توانند منجر به بیماری لثه، پوسیدگی دندان و حتی از دست دادن دندان شوند.

خونریزی لثه به چه معناست؟

با توجه به مطالعاتی که تا کنون انجام شده، این تفاوت بین شیوع بیماری لثه و سطوح پایین درمان حرفه ای توسط بیماران احتمالاً به دلیل عدم درک تأثیر بیماری پریودنتال بر سلامت، کلی است.

 برخی از مطالعات نشان می‌دهند که پریودنتیت (نوعی بیماری پیشرفته لثه) ممکن است با سایر شرایط سلامتی مانند بیماری قلبی و دیابت مرتبط باشد، بنابراین نباید آن را ساده انگاشت. پریودنتیت درمان نشده ممکن است حتی منجر به از دست دادن دندان شود.

شایع ترین علت خونریزی لثه

در بیشتر موارد، لثه‌ها به دلیل وجود پلاک مضر و میلیون‌ها باکتری موجود در آن که در خط لثه یا اطراف آن برای ایجاد التهاب لثه باقی مانده‌اند، خونریزی می‌کنند. ژنژیویت، شکل خفیف بیماری لثه، ممکن است به درمان و بهبود روال بهداشت دهان و دندان برای کمک به معکوس کردن آن نیاز داشته باشد.

 برای کمک به حفظ سلامت لبخند خود، حتماً یک روال مراقبت کامل از دهان را دنبال کنید که دو بار در روز مسواک زدن به مدت دو دقیقه و یک بار در روز نخ دندان کشیدن. برای تقویت بیشتر مراقبت از لثه، سعی کنید با دهانشویه‌ای که مخصوص لثه‌هایی مانند Crest  Pro-Health Breath Purify و Gum است، آن را بشویید.

سایر علل خونریزی لثه

اگر التهاب لثه ندارید، اما همچنان از خونریزی لثه رنج می برید، مشکل را نادیده نگیرید. خونریزی لثه همچنین می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

خونریزی یا اختلالات پزشکی خاص

کمبود ویتامین

تغییرات هورمونی یا بارداری

در صورت مشاهده هرگونه خونریزی از لثه، حتماً فوراً برای تشخیص و درمان مناسب به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

چگونه خونریزی لثه را متوقف کنیم

راه های زیادی برای کمک به بهبود سلامت دهان و دندان و جلوگیری از خونریزی لثه ها وجود دارد. از آنجایی که خونریزی لثه عمدتاً به دلیل برداشتن ناکافی پلاک از دندان ها در اطراف خط لثه یا اطراف آن است، شروع یک روال بهداشت دهان و دندان یک راه عالی برای کمک به درمان و جلوگیری از خونریزی لثه است. در اینجا چند نکته بهداشت دهان و دندان وجود دارد که به شما کمک می کند لبخند خود را سالم نگه دارید و به جلوگیری یا کاهش قرمزی، درد و خونریزی لثه کمک می کند:

حداقل دو بار در روز مسواک بزنید: مطمئن شوید که هر جلسه دو دقیقه توصیه شده توسط دندانپزشک مسواک بزنید تا هر گونه پلاکی که می تواند منجر به بیماری لثه و پوسیدگی دندان شود بهتر از بین برود.

 تغییر به مسواک برقی را در نظر بگیرید که 100٪ بیشتر از یک مسواک دستی معمولی پلاک را از بین می برد. بعلاوه، می‌توانید با یک برنامه منظم مسواک بزنید تا به ردیابی موارد خونریزی لثه کمک کنید، سلامت دهان خود را بهبود ببخشید و از لبخندتان بهتر محافظت کنید.

 چگونه خونریزی لثه را متوقف کنیم

مسواک زدن با خمیر دندان ضد خونریزی لثه: اگر با خونریزی لثه دست و پنجه نرم می کنید، ممکن است بخواهید از خمیردندان حرفه ای و حساسی مانند Crest Gum و Sensitivity استفاده کنید، این خمیردندان برای تسکین فوری این مشکل در عرض چند روز و از نظر بالینی سلامت لثه ها را هدف قرار می دهد.

نخ دندان روزانه: نخ دندان کشیدن یکی از مهم ترین راه ها برای کمک به جلوگیری از خونریزی لثه و حفظ سلامت دهان و دندان است. پلاک ها و ذرات غذایی را که ممکن است درست زیر خط لثه قرار داشته باشند که می تواند منجر به مشکلات لثه مانند خونریزی و تورم شود را از بین می برد. نخ سنتی را با نخی دیگر جفت کنید تا بقایای باقی مانده و باکتری های پلاک را از فضاهای تنگ بیشتر بشویید.

برای بهترین نتایج این ها را ترکیب کنید: برای بهترین نتیجه، از چندین محصول با هم استفاده کنید تا دهان، لثه ها و دندان های خود را سالم نگه دارید. یک سیستم جامع متشکل از انواع محصولات که به خوبی با هم کار می کنند می تواند شاملCrest Gum Detoxify، Gum Care Mouthwash، مسواکOral-B Electric  باشد.

پرهیز از تنباکو: استفاده از انواع تنباکو می تواند به لثه های شما آسیب برساند و همچنین می تواند احتمال ابتلا به بیماری لثه را افزایش دهد.

به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید: باکتری های مضر پلاک حتی می توانند به مشکلاتی فراتر از التهاب لثه مانند ضعیف شدن مینای دندان منجر شوند. تمیز کردنی که دو بار در سال در مطب دندانپزشک شما انجام می شود، پلاک و جرمی را که در خانه قابل پاک کردن نیست، از بین می برد. این به جلوگیری از خونریزی لثه و حفظ سلامت دهان شما کمک می کند.

یک سبک زندگی سالم را حفظ کنید: انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) خوردن یک رژیم غذایی متعادل و پرهیز از میان وعده های غذایی را توصیه می کند. همچنین، کاهش استرس از زندگی شما می تواند به جلوگیری از بیماری لثه کمک کند تا لبخند شما سالم بماند. از دندان های خود نیز غافل نباشید وگرنه ممکن است دچار ساییدگی دندان، TMJ و سایر بیماری های دندان شوید.

دکتر ندا هادی

خانم دکتر ندا هادی جراح و دندانپزشک زیبایی در سال 1386 فارغ التحصيل شده اند و در طول دوره تحصيل جزء رتبه هاى برتر دانشگاه بودند. از سال ١٣٨٧ مطب خود را اندازى كردند و پانزده سال سابقه فعالیت در مطب دارند. ایشان همچنین موفق به اخذ تعداد زيادى گواهينامه ( سرتيفيكت) از معتبرترين مراكز دانشگاهى داخل و خارج كشوردر زمينه هاى مختلف دندانپزشكى مثل زيبايى ، پروتز ، ايمپلنت و جراحى لثه شده اند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Button
مسیر یابی با Waze