info@drnedahadi.com 26702787 -22869840- (021)

درمان حفره خشک دندان

شاید برای همه اتفاق افتاده باشد که بعد از کشیدن دندان های مان دچار درد یا ناراحتی شده باشیم اما چنانچه در وضعیت بدتری قرار داشته باشیم دچار حفره خشک دندان می شویم که برای بهبود آن باید به دندانپزشکی مراجعه کرده و روند درمانی را در پیش بگیرید تا بهبودی نیز سریع تر حاصل شود. در ادامه این مقاله قصد داریم در مورد این عارضه ناخوشایند اطلاعات بیشتری در مورد اتفاقی گاهی بعد از کشیدن دندان اصلی در بزرگسالان پیش می آید در اختیارتان قرار دهیم.

حفره خشک دندان چیست؟

حفره خشک دندان در اکثر اوقات درست بعد از کشیدن دندان عقل در بزرگسالان به خصوص دندان عقل به وجود می آید عموما این مسئله در فک پایین به وجود می آید و بسیار دردناک و ناراحت کننده است. اسم دیگر حفره خشک دندان ، درای ساکت است.

این حفره در اثر عدم محافظت از دندان تازه کشیده شده به وجود می آید . پس از کشیده شدن دندان در محل حفره لخته خونی  تشکیل می شود که علاوه بر محافظت از استخوان و اعصاب، روند بهبودی را آغاز می کند. اگز این لخته خون جابه جا و یا جذب شود باعث می شود استخوان و اعصاب در معرض خطر قرار گیرند.در صورتی که حفره به وجود آمده با مواد غذایی پر شود باعث التهاب می شود و درد بیشتری دارد. در صورتی که این مشکلات را تجربه کردید حتما با پزشک خود مشورت کنید. درای ساکت شایع ترین عارضه کشیدن دندان به خصوص دندان عقل می باشد.

خشکی حفره دندانی

نمایی از حفره خشک دندان

علائم ونشانه های درای ساکت

علامت اصلی این مشکل حدود سه یا چهار روز بعد از کشیدن دندان به وجود می آید که درد شدیدی در آن ناحیه است . اصولا درد از محل دندان شروع می شود و به گردن، شقیقه، گوش، چشم همان سمت منتقل می شود.

از جمله علامت های دیگری که حفره  خشک دارد عبارت است از :

 • درد شدید بعد از گذشت چند روز از کشیدن دندان
 • از بین رفتن لخته خون و دیده شدن استخوان و یا سوراخ خالی
 • بوی بد دهان
 • طعم ناخوشاید دهان
 • تورم غدد
 • تب خفیف

عللی که باعث ایجاد حفره خشک دهان می شود چیست؟

هنوز به طور دقیق و مشخص معلوم نیست که چرا این اتفاق برای دندان کشیده شده می افتد.

اما دو علتی که تا کنون محققان می گویند عبارت اند از :

 • آلودگی باکتریایی حفره دندانی
 • ترومای شدید استخوان و بافت در محل کشیدن دندان

چه عواملی خشکی حفره دندانی را افزایش می دهند؟

برخی ا ز عوامل  ممکن است باعث افزایش ابتلای شما به درای ساکت بعد از کشیدن دندانتان شود که عبارت اند از :

 • مصرف دخانیات و سیگار کشیدن
 • سابقه ابتلا به حفره ی خشک ( درای ساکت)
 • عفونت دندان و لثه
 • عدم مراقبت در منزل بعد از کشیدن دندان
 • مصرف داروهای جلوگیری از بارداری

مدت زمان درمان خشکی حفره دندان

همانطور که در مقاله گفتیم بعد از سه یا چهار روز که از کشیدن دندان می گذرد امکان به وجود آمدن حفره خشک است و اصولا حفره خشک به مدت 7 روز طول می کشد تا به طور کامل بهبود یابد. درد شدید آن عموما 24 ساعت و یا 72 ساعت بیشتر طول نمیکشد.

اگر بعد از گذشت این مدت درد ادامه داشت و حفره خشک بهبود نیافت حتما به دکتر متخصص  مراجعه کنید.

اینفوگرافیک خشکی حفره دندان

طرحی از خشکی حفره دندان

درمان حفره خشک

برای درمان چنین عارضه ای راهکار های متعددی وجود دارد که در ادامه به موثرترین آن ها اشاره خواهیم کرد:

 1. دارو درمانی
  یکی از رایج ترین شیوه برای کنترل و بهبود خشکی حفره دندان است، در این صورت با مراجعه به بهترین دندانپزشک می توانید قرص های مسکن و ضد دردی که پزشک تجویز کرده است را از داروخانه تهیه و مصرف نمائید.
 2. پاکسازی حفره
  از دیگر روش های که در صورت شدید بودن عارضه مورد استفاده قرار می گیرد در چنین شرایطی باید طی چند جلسه مراجعه به دندانپزشکی به بهبودی بیشتر دست یافت.
 3. پانسمان حفره خشک
  از طرفی بستن منافد حفره خشک دندان می تواند باعث کاهش درد و بهبودی سریع تر شود و تعویض پانسمان بسته به شدت خشکی تجویز می شود.
بیشتر بخوانید
روش های ترمیم دندان

سایر مواردی می تواند به بهبودی بیشتر کمک کند عبارت اند از:

 • تمیز کردن حفره خشک با فشار آب زیاد : حتما وقتی به حفره خشک مبتلا شدید با آب نمک هر چند وقت یکبار شستشو دهید. اگر به پزشک مراجعه کرده باشید احتمالا به شما سرنگ پلاستیکی داده شده تا بتوانید این کار را انجام دهید.
 • آرام مسواک بزنید: به آرامی دندان های اطراف حفره خشک را مسواک بزنید تا از تحریک و درد مجدد آن و سوزش و التهاب جلوگیری کند.
 • مراقب غذا ها و نوشیدنی ها باشید : از غذاهای پر ادویه و نوشیدن یهای گاز دار پرهیز کنید زیرا باعث تحریک و التهاب  حفره خشک میشوند.
 • از کمپر س گرم یا سرد استفاده کنید: استفاده از کمپرس گرم یا سرد باعث می شود تا تورم و درددر ناحیه ی حفره خشک کمتر شود . در 24 ساعت اول بعد از جراحی از کمپرس سرد استفاده کنید تا التهاب کاهش یابد و بعد از آن از  کمپرس گرم استفاده کنید  که باعث تسکین درد می شود.

خطرات حفره خشک

حفره خشک دندان به مرور سبب عفونت های لثه و دندان و جدی تر می شود. اما به صورت کلی احتمال عوارضی مانند تاخیر  در روند بهبودی و عفونت در حفره دندان و یا تبدلی آن به عفونت مزمن استخوانی وجود دارد . پی در نتیجه بالافاصله که این اتفاق برای شما افتاد و متوجه این موضوع شدید حتما به پزشک معالج خود مشورت کنید.

پیشگیری بهتر از درمان است

اقدامات پیشگیرانه از ایجاد خشکی حفره دندان

بهترین کار برای جلوگیری از ایجاد حفره خشک ، ایجاد برنامه مشخص برای مراقبت برای افزایش سرعت بهبودی و جلوگیری از نفوذ باکتری ها و جلوگیری از عفونت است. در ادامه اقد امتی را مطرح می کنیم که بعد از کشیدن دندان باید انجام دهید:

 • کنترل درد: همه ما میدانیم که کشیدن دندان یکی از دردناک ترین عمل های جراحی است ، همانطور که در روند بهبودی گفتیم باز هم برای کنترل کردن درد از کمپرس سرد استفاده کنید
 • نوشیدنی ها: نوشیدن مقدار زیادی آب به شما کمک میکند تا دهان خود را تمیز تر نگه دارید و به هیچ عنوان از نوشیدنی های دارای گاز و دارای الکل استفاده نکنید.
 • استراحت: بعد از کشیدن دندان باید در برنامه خود یک استراحت 24 ساعته را بگذارید . این استراحت به شما کمک میکند تا لخته خون در محل حفره خشک جابه جا نشود.
 • غذاهای آبکی بخورید: برای یک یا چند روز بهتر است از غذاهای آبکی استفاده کنید و از جویدن در سمتی که دندانتان کشیده شده است خودداری کنید.

دندانپزشک چگونه می تواند از حفره خشک جلوگیری کند؟

دندانپزشکان با  اقداماتی می توانند از بروز حفره خشک جلوگیری کنند که عبارتند از:

 • تجویز آنتی بیوتیک قبل از کشیدن دندان: برخی از بررسی ها نشان می دهد که برخی از آنتی بیوتیک ها می توانند از ایجاد شدن حفره خشک در دندان های آسیا جلوگیری کنند.
 • استفاده از مواد آنتی باکتریال: تجویز استفاده از دهان شویه یا ژل قبل و یا حتی بعد از کشیدن دندان می تواند به ایجاد نشدن حفره دندان کمک کند و همچنین استفاده از محلول های ضد التهاب و یا حتی پانسمان کردن نیز می توانند از ایجاد حفره خشک جلوگیری کند.

کلام آخر

توجه داشته باشید مطالبی که در این وب سایت نگارش و درج شده است صرفاٌ به منظور آگاهی بخشی و اطلاع رسانی عمومی در مورد موضوعات بهداشت دهان و دندان است و شما کاربران عزیز نباید مطالعه این مقالات را به مراجعه به دندانپزشک جایگزین کنید چرا که در این صورت ممکن است متحمل عوارض جبران ناپذیری به سلامتی و زیبایی تان شوید.

پاسخ

6 − سه =

Call Now Button
مسیر یابی با Waze