انواع لمینت دندان

لمینت دندان یکی از درمان های دندانپزشکی زیبایی است که بسیاری از افراد برای زیبا سازی دندان ها و لبخند خود متقاضی آن هستند. لمینت دندان برای اصلاح بسیاری از مشکلات زیبای دندان ها روش موفقی می باشد. انواع مختلفی از لمینت های دندان وجود دارد که با توجه به نوع دندان های بیمار و طبق نظر بهترین دندانپزشک زیبایی تشخیص داده می شود که از چه نوع لمینتی استفاده شود. چنانچه علاقه دارید انواع لمینت دندان و بهترین مارک لمینت دندان آشنا شوید در ادامه مقاله با ما همراه باشید…

نمونه-لمینت-سرامیکی

روش های انجام لمینت دندان

لمینت دندان به دو روش قابل انجام می باشد:

  • لمینت های کامپوزیتی
  • لمینت های لابراتوری

لمینت های کامپوزیتی

لمینت كامپوزیتی نوعی پوشش است که داندانپزشک در داخل مطب و در یک الی دو جلسه بطور مستقیم بر روی دندان ها قرار می دهد. جنس این کامپوزیت ونیرها از جنس همان مواد ترمیمی است که هم رنگ دندان ها هستند و توسط دندان پزشک با دقت و با توجه به آناتومی دندان ها و داشتن تخصص در اصول زیبایی بر روی دندان ها ساخته قرار داده می شود.

با استفاده از این روش  نامنظمی ها، بد رنگی ها، لب پریدگی های دندانی، فاصله های باز بین دندان ها، شکستگی ها و ترک های دندان، را می توان برطرف کرد.

بعد-از-انجام-لمینت-کامپوزیتیلمینت های لابراتوری یا سرامیکی           

در این نوع لمینت توسط پزشک ابتدا در داخل مطب یک تراش مختصر بر روی دندان ها می دهد و سپس سطح روی دندان قالب گیری می شود و این قالب ها به لابراتوری فرستاده می شود که توسط لابراتوری یک پوسته نازک ساخته می شود و سرانجام با چسب مخصوصی بر روی سطح دندان چسبانده می شود.

در لمینت های سرامیکی مشکل تغییر رنگ وجود ندارد به دلیل اینکه این لمینت ها در درجه خیلی بالا حرارت داده می شود و یک چینی براق بر روی دندان چسبانده می شود که به مراتب مقاوم تر می باشد.

لمینت-سرامیکی

لمینت دندان برای چه افرادی مناسب است؟

در برخی موارد دلیل مناسب نبودن شرایط بیمار برای لمینت مشکلات لثه یا دندان است که باعث می شود شرایط مناسبی برای حفظ لمینت دندان وجود نداشته باشد از این رو ابتدا دندان پزشک ابتدا لثه و دندان ها را معاینه می کند تا مطمئن شود از سلامت کافی برخوردار بوده و مشکلی با لمینت ندارند.

توجه داشته باشید برای لمینت کردن باید ضخامت مینای دندان کافی باشد، در لمینت لایه نازکی از مینای دندان برداشته می شود پس ضخامت دندان باید به اندازه ای باشد که پس از تراشیدن آن باز هم مینای کافی باقی مانده باشد تا لمینت به مینای دندان چسبانده شود .در صورتی که مینای دندان شما ضخامت کافی نداشته باشد ممکن است روش های دیگری برای زیبایی دندان به شما توصیه شود.

نایت گارد دندان چیست؟

نداشتن عادت های دهانی مضر از جمله  به هم فشار دادن فک ها، دندان قروچه ، جویدن ناخن و جویدن اشیاء سخت باعث می شود احتمال صدمه دیدن لمینت دندان افزایش یافته و عمر آن کاهش پیدا کند و یا باعث جدا شدن لمینت از دندان شوند. البته می توان با وسیله ای به نام محافظ دهان یا نایت گارد که در طول شب در دهان گذاشته می شود صدمات حاصل از دندان قروچه یا بهم فشار دادن فک ها را کاهش داد.

عواملی که عملیات لمینت دندان را با شکست روبرو می کند:

برای موفقیت آمیز بودن درمان لمینت باید حتما به رعایت بهداشت دهان پایبند باشید دندان های لمینت شده درست همانند دندان های طبیعی دیگر باید مرتبا مسواک زده شوند. در صورتی که مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به صورت مرتب انجام نشود لمینت مانند دندان های واقعی ممکن است دچار بد رنگی و لکه شود. همچنین امکان عفونت لثه دراطراف دندان و پوسیدگی دندان افزایش می یابد که همه اینها به شکست عمل لمینت دندان منجر می شود.

لمینت-دندان

مراقبت های بعد از لمینت دندان ها

از جمله مراقبت های بعد از لمینت دندان می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • مسواک زدن روزانه دندان ها
  • برای جلوگیری از تغییر رنگ دندان ها، از مصرف مواد خوراکی دارای رنگ مانند چای و قهوه و… خودداری کنید.
  • از گاز زدن خوراکی ها و میوه های سفت اکیدا خودداری نمایید.
  • برای جلوگیری از لب پریدگی وشگستگی دندان ها، به هیچ وجه خوراکی هایی مثل آجیل را با دندان هایتان نشکنید.
  • استعمال دخانیاتی چون سیگار، ممنوع است زیرا باعث تغییر رنگ لمینت دندان می شود.
  • هر ۶ ماه یک بار به پزشک مراجعه نمایید تا از وضعیت دندان هایتان مطلع شوید و در صورت وجود مشکلات سریعا برطرف شود.

انواع لمینت دندان 

لمینت های سرامیکی در انواع و رنگ های مختلفی ساخته می شوند تا دندان شما را جذاب تر و زیباتر کنند و عیوب آن ها را بپوشانند. ونیر ها از مواد مختلفی ساخته می شوند که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم:

 

  • سرامیک های فلداسپاتیک
  • سرامیک های فشرده

روکش های فشرده

این نوع روکش ها از دوام بالایی برخوردار بوده و بسیار محکم هستند و به دلیل ضخامت بالایی که دارند بسیار مقاومند. از جمله این روکش های می تواند به ایمکس (emax)  اشاره کرد.

روکش های فلداسپاتیک

این نوع لمینت ها توسط لایه های پروکلین ساخته می شوند و پس از قالب گیری از دندان بیمار، در دمای بالا پرداخته می شوند. این روکش ها استحکام و مقاومت ونیرهای ایمکس را ندارند.

لمینت ایمکس

لمینت ایمکس از ونیرهای سرامیکی فشرده ساخته می شوند و به شکل لایه های بسیار نازک تولید می شوند. این نوع لمینت ها با نام لیتیوم دی سیلیکات شناخته می شوند که از جنس پرسلن می باشند و استحکام بالایی دارند و در برابر شکستگی مقاوم می باشند.  به دلیل اینکه لمینت های ایمکس ضخامت بسیار کمی دارند، معمولا نیازی به تراشیدن مینای دندان جهت نصب این نوع لمینت نخواهد بود. از لمینت سرامیکی ایمکس می تواند برای ترمیم دندان های آسیب دیده یا شکسته استفاده کرد و ظاهری زیبا و طبیعی به دندان ها می دهند. برداشتن این نوع لمینت بسیار آسان است و با مقدار کمی حرارت می تواند از مینای دندان جدا شود و هیچ گونه آسیبی به دندان هایی اصلی فرد نخواهد زد.

دکتر ندا هادی

خانم دکتر ندا هادی جراح و دندانپزشک زیبایی در سال 1386 فارغ التحصيل شده اند و در طول دوره تحصيل جزء رتبه هاى برتر دانشگاه بودند. از سال ١٣٨٧ مطب خود را اندازى كردند و پانزده سال سابقه فعالیت در مطب دارند. ایشان همچنین موفق به اخذ تعداد زيادى گواهينامه ( سرتيفيكت) از معتبرترين مراكز دانشگاهى داخل و خارج كشوردر زمينه هاى مختلف دندانپزشكى مثل زيبايى ، پروتز ، ايمپلنت و جراحى لثه شده اند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Button
مسیر یابی با Waze