info@drnedahadi.com 26702787 -22869840- (021)

جراحی دندان نهفته

جراحی دندان نهفته

امروزه بیشترین و شایع ترین سوالاتی که عموم از دندان پزشکان می پرسند درباره دندان های عقل خود می باشد که سرنوشت این دندان های عقل به چه شکلی است؟ آیا این دندان های عقل نیمه نهفته را باید نگهداری کنند یا آنها را از فک خود خارج کنند؟

دندان نهفته یعنی چه؟

دندان نهفته به دندان هایی گفته می شود که در زمان رویش در قوس فکی رویش پیدا نکنند. یعنی به صورت فیزیولوژی در زمانی که باید این رشد انجام نمی شود و دندان به صورت نهفته در فک باقی می ماند که معمولا می تواند دلایلی مختلفی داشته باشد.

یکی از شایع ترین و رایج ترین علت دندان های نهفته این است که طول قوس فکی کمتر از طول قوس دندان فکی است. یعنی طول قوس فکی وقتی کوچکتر از طول قوس دندان باشد.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر ندا هادی دندانپزشک زیبایی و ترمیمی، با شماره های زیر و پیج اینستاگرام ارتباط برقرار کنید. شماره های تماس : 021 22869840 – 021 26702787

دلایل عدم رشد دندان

  • تراکم زیاد استخوان: هنگامی که تراکم زیاد استخوان زیاد باشد به دندان اجازه رویش را نمی دهد.
  • ضخامت مخاط دندان: گاهی اوقات شاید استخوان تراکم زیادی نداشته باشد ولی ضخامت بافتی که بر روی این استخوان یا دندان قرار گرفته به قدری زیاد می شود که اجازه این رشد را نمی دهد.
  • ژنتیک و ارث: بیمار ممکن است بیمار به دلایل مادرزادی دندان های نهفته داشته باشد.
  • یکی از شایع ترین و رایج ترین علت دندان های نهفته این است که طول قوس فکی کمتر از طول قوس دندان فکی است. یعنی طول قوس فکی وقتی کوچکتر از طول قوس دندان باشد، فضای کافی برای رویش این دندان در فک نیست و این دندان به صورت نهفته باقی می ماند.

دندان های نهفته شامل چه دندان هایی می شود؟

بسیاری از مردم تصور می کنند در فک فقط دندان های عقل نهفته می شوند در صورتی که چنین چیزی نیست. دندان های نهفته ممکن است شامل دندان های عقل، دندان های نیش فک بالا، دندان های آسیاب کوچک فک پایین باشند.

تشخیص دندان های نهفته

راحت ترین و سریع ترین مرحله تشخیص عکس ایکس ری یا رادیوگرافی می باشد. به همین دلیل زمانی که بیماران به مراکز درمانی مراجعه می کنند جراح دندانپزشک از آنها می خواهد یک عکس OPG یا پانورکس تهیه کنند که از طریق این عکس ها تشخیص دهند که نهفتگی دندان ها به چه شکل می باشد.

جراحی دندان نهفته

جراحی دندان نهفته

سن مناسب برای تشخیص دندان های نهفته

بهتر است زمانی که فرد به سن 15 تا 17 سالگی میرسد یک عکس ایکس ری برای جراحان دندان پزشک تهیه کند. پزشک با مشاهده این عکس به وجود و موقعیت دندان های نهفته پی می برد. به عنوان یک قانون کلی درعلم دندان پزشکی هیچ دندان نهفته ای در فک بعد از اینکه شناسایی شد نباید بماند مگر اینکه جراح مجاز به خارج کردن آن نباشد.

بیشتر بخوانید
بیماری های لثه

چه زمانی دندان نهفته باید خارج شود؟

  • دندن های نهفته و دندان هایی که در فک قرار می گیرند اولین مشکلی که می توانند ایجاد کنند مشکل بیماری الیاف نگه دارنده دندان های دیگر می باشند. زمانی که دندان عقل به صورت نهفته در دهان باشد استخوان خلف دندانی که در مجاورت این دندان عقل قرار گرفته تراکم خود را از دست می دهد. زمانی که این تراکم از دست برود یک فضایی برای باقی ماندن غذا ایجاد می شود.
  • تحلیل ریشه دندان های مجاور: زمانی که دندان عقلی نهفته است باعث ایجاد تحلیل ریشه دندان مجاور و یا پوسیدگی دندان مجاور می شود.
  • عارضه پریکرونایتس: این پدیده شامل التهاب و عفونت الیاف اطراف دندان عقل می باشد. در حالت عادی میزان باکتری های موجود در دهان با بالانسی که در دهان ایجاد می کند عارضه ای برای برای دهان ایجاد نمی کند به محض اینکه فرد دچار یک بیماری تنفسی می شود باکتری های فرصت طلب از جمله باکتری های غیرهوازی عارضه پریکرونایتس را ایجاد می کنند یعنی در الیافی که در مجاورت دندان عقل هستند تورم و عفونت شدید ایجاد می شود که حتی فرد دچار محدودیت در باز شدن فک می شود.

عوارض نکشیدن دندان عقل

افرادی که دندان های عقل نهفته دارند باید بدانند که این دندان های عقل نهفته قابلیت بسیار بالایی برای تبدیل شدن به کیست و تومورهای فکی دارند. فولیکول های دندان های نهفته مستعد تبدیل به کیست هستند. این کیست ها توانایی تبدیل به تومورهای بدخیم را را دارند. در این مرحله علاوه بر خارج کردن دندان نهفته برای خارج کردن تومور و پاکسازی ناحیه ممکن است بخشی از فک خود را نیز از دست بدهد. از دیگر مشکلاتی که می توان در پی خارج نکردن دندان عقل به آن اشاره کرد شکستگی استخوان فک و تشکیل تومورها و کیست ها در آن ناحیه می باشد.

عوارض کشیدن دندان عقل

هر چه سن افراد بالاتر می رود طبیعتا بیماری ها و خطرهای ریز فاکتورهایی که این فرد ممکن است بدست بیاورد زیاد است.  بیمار با بالا رفتن سن ممکن است به بیمارهای قلبی و عروقی و بیماری های سیستمیک دچار شود و از طرفی با بالا رفتن تراکم استخوان در آن ناحیه پزشک باید احتیاط لازم را در جراحی دندان نهفته داشته باشد.

 

مقالات مرتبط با این مطلب:

درمان ریشه دندان

 

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم.

با تشکر مدیریت سایت دکتر ندا هادی جراح ، دندانپزشک زیبایی

 

راه های ارتباطی با دکتر ندا هادی:

 info@drnedahadi.com

 22869840 -26702787 (021)

پیج اینستاگرام

دکتر ندا هادی

خانم دکتر ندا هادی جراح و دندانپزشک زیباییدر سال 1388 فارغ التحصيل شده اند و در طول دوره تحصيل جزء رتبه هاى برتر دانشگاه بودند. از سال ١٣٨٧ مطب خود را اندازى كردند و ده سال سابقه فعالیت در مطب دارند. ایشان همچنین موفق به اخذ تعداد زيادى گواهينامه ( سرتيفيكت) از معتبرترين مراكز دانشگاهى داخل و خارج كشوردر زمينه هاى مختلف دندانپزشكى مثل زيبايى ، پروتز ، ايمپلنت و جراحى لثه شده اند.

پاسخ

بیست − دوازده =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button
مسیر یابی با Waze