امتیاز دهید :

درمان دندان درد در دوران بارداری

درمان دندان درد در بارداری

بارداری مرحله فوق العاده ای است و تقریباً اغلب خانم ها در زندگی خود آن را تجربه خواهند کرد. اما بارداری ممکن است برای همه خانم ها آسان نبوده و چالش های خاصی با آن به همراه باشد، که یکی از این چالش ها دندان درد است. اگر می خواهید بدانید که چرا ممکن است در دوران بارداری دچار درد دندان شوید و با راه های درمان دندان درد در دوران بارداری آشنا شوید، این نوشته را از دست ندهید.

آیا بارداری باعث دندان درد می شود؟

گاهی خانم ها می پرسند که آیا بارداری ممکن است باعث بروز هر نوع مشکل دندانی شود؟ پاسخ بله است. بارداری ممکن است منجر به مشکلات دندان و لثه شود. مشکلات دندانپزشکی در دوران بارداری ممکن است به دلیل عدم تعادل هورمونی، میزان کلسیم مورد نیاز کودک شما و سایر عوامل ایجاد شود. اما اگر در مقادیر کافی كلسیم مصرف كنید، بهداشت دندان هایتان را رعایت کنید و به طور مرتب به دندانپزشک خود مراجعه كنید، ممكن است در دوران بارداری از هرگونه مسائل دندانپزشکی دور باشید.

دندان درد در دوران بارداری
دندان درد در دوران بارداری

آیا دندان درد بر روی نوزاد تأثیر دارد؟

در یک مطالعه مشخص شده است که ارتباط مستقیمی در ابتلای مادر به بیماری های لثه ای شدید و نوزادان نارس یا زایمان زودرس وجود دارد. با این وجود، مراقبت صحیح و معالجه سریع دندانپزشکی، خطر ابتلا به نوزادان نارس را تا حد زیادی کاهش می دهد.

دلایل درد دندان در دوران بارداری

در ذیل به برخی از دلایلی که ممکن است باعث درد دندان در دوران بارداری شود اشاره کرده ایم؛

  • وارد شدن اسید معده به دهان در هنگام صبح، ممکن است منجر به ایجاد حفره های دندانی و دندان درد در دوران بارداری شود.
  • اختلالات هورمونی بدن در دوران بارداری ممکن است به مشکلات مختلف دندان و لثه منجر شود.
  • پیروی از رژیمی خاص در دوران بارداری؛ اگر بیشتر محصولات لبنی یا محصولات قندی مصرف می کنید، ممکن است احتمال بروز مشکلات دندانپزشکی را افزایش دهد.
  • هنگامی که باردار می شوید، نیاز بدن به کلسیم به دلیل نیاز کلسیم برای رشد جنین در حال افزایش است. اما اگر در دوران بارداری مقادیر کافی کلسیم مصرف نکنید، ممکن است باعث بروز درد در دندان شوید.

درمان درد دندان در دوران بارداری

در دوران بارداری، ممکن است دندانپزشک و پزشک شما توصیه کنند برخی از درمان های دندان شما به تعویق بیفتد. اما در بین مادران باردار ممکن است برخی دیگر برای جلوگیری از عوارض بیشتر مجبور به درمان شوند. در اینجا به چند توصیه درمانی اشاره کرده ایم؛

  • اشعه ایکس

بعضی اوقات ممکن است پزشک برای بررسی میزان آسیب به دندان، از اشعه ایکس استفاده کند. بسیاری از خانم ها نگران اثرات سوء بر نوزاد خود تحت عمل پرتونگاری هستند. ممکن است دندانپزشک تا زمانی که استفاده از اشعه ایکس برای درمان شما ضروری نباشد، اشعه ایکس را توصیه نکند. اما در موراد ضروری ممکن است با تمهیدات خاص و پوشیدن پیش بند سربی، عکس برداری انجام شود و کودک شما از اثرات اشعه ایکس در امان باشد.

  • بی حسی موضعی در دوران بارداری

اگر باردار هستید و به پر شدن، درمان ریشه یا کشیدن دندان احتیاج دارید، یک مورد که لازم نیست نگران آن باشید ایمنی داروهای بی حسی است که دندانپزشک شما در طول عمل استفاده می کند. آن ها در حقیقت برای شما و نوزادتان بی خطر هستند.

  • دارو درمانی

برخی از داروها برای دندان درد وجود دارد که در صورت مصرف در دوران بارداری ممکن است منجر به نقص هنگام تولد و عوارض دیگر در کودک شود. اما مطمئن باشید دندانپزشک شما می داند در صورت بارداری، چه داروهایی را برای شما از جمله تسکین دهنده درد یا آنتی بیوتیک ها تجویز کند.

همچنین شما می توانید برای مصرف داروها با پزشک متخصص خود صحبت کرده تا با خیال راحت آن ها را مصرف کنید. هم دندانپزشک و هم پزشک در مورد شما و کودک تان نگران هستند، بنابراین هر گونه پرسش و راهنمایی را در مورد داروهای تجویز شده از آن ها بخواهید.

  • داروهای طبیعی

خبر خوب این است که برخی داروهای طبیعی موجود می باشد که ممکن است به طور وقت برای درمان دندان درد در دوران بارداری استفاده شوند. از جمله استعمال میخک، جویدن حبه سیر، استفاده از کمپرس سرد یا گرم، غرغره کردن محلول نمکی و… که باید با مشورت دندانپزشک اعمال شوند. توجه داشته باشید که این درمان ها دارای نتیجه موقتی هستند که می توان دردهای خفیف دندان را به کمک آن ها تا بعد از زایمان به تعویق انداخت. بعد از اتمام دوره بارداری و زایمان حتماً برای درمان به دندانپزشک مراجعه نمائید.

دکتر ندا هادی، دندانپزشک زیبایی و ترمیمی در تهران می باشند. ایشان با استفاده از تجهیزات مدرن و روش های نوین عرصه ی دندانپزشکی آماده ی ارائه ی خدمات به شما عزیزان در زمینه درمان مشکلات دندان می باشد. راه های برقراری ارتباط با ایشان:

شماره های تماس: 02122869840  –  26702787

صفحه اینستاگرام

بهترین راه درمان دندان درد

در پایان می توان باید بیان کرد که بهترین راه مبارزه با دندان درد در دوران بارداری، مراجعه به بهترین دندانپزشک در تهران قبل از اقدام برای بارداری می باشد. چکاپ کامل دندان ها و درمان دندان های پوسیده و نیز بیماری  های لثه قبل از دوران بارداری برای سلامتی دندان شما امری بسیار ضروری است. با این کار نه تنها می توانید قبل از به دنیا آمدن کودک از سلامت دندان های خود اطمینان یابید، بلکه دندانپزشک شما می تواند در بروز هرگونه علائم دندانی مربوط به بارداری که ممکن است تجربه کنید به شما کمک کند.

دکتر ندا هادی

خانم دکتر ندا هادی جراح و دندانپزشک زیبایی در سال 1386 فارغ التحصيل شده اند و در طول دوره تحصيل جزء رتبه هاى برتر دانشگاه بودند. از سال ١٣٨٧ مطب خود را اندازى كردند و پانزده سال سابقه فعالیت در مطب دارند. ایشان همچنین موفق به اخذ تعداد زيادى گواهينامه ( سرتيفيكت) از معتبرترين مراكز دانشگاهى داخل و خارج كشوردر زمينه هاى مختلف دندانپزشكى مثل زيبايى ، پروتز ، ايمپلنت و جراحى لثه شده اند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button
مسیر یابی با Waze