امتیاز دهید :

درمان ناهنجاری های فک

ناهنجاری های فکی و دندانی دو علت عمده دارد زمینه ارثی: از پدر و مادر به فرزند به ارث می رسد و عوامل محیطی: عواملی که شامل مکیدن انگشت یا زبان، تنفس دهانی، ضرباتی که در کودکی ممکن است به فک وارد شود.

در واقع نمی توان جلوی عامل ارث را گرفت اما می توان با مراقبت های لازم از ایجاد عوامل محیطی جلوگیری کرد.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر ندا هادی، با شماره های زیر و پیج اینستاگرام ارتباط برقرار کنید. شماره های تماس : 021 22869840 – 021 26702787

نحوه تشخیص ناهنجاری های فکی

اگر بیماران در سنین پایین تر به پزشک مراجعه کنند می توان نشانه های ناهنجاری فکی را در آنها مشاهده کرد. بهترین زمان برای درمان ناهنجاری های فکی در دختران 8 یا 9 سالگی و در پسران 10 یا 11 سالگی می باشد. در این سن اگر فک پایین عقب باشد با استفاده از دستگاه هایی فک پایین به جلو کشیده می شود و اگر فک بالا عقب باشد با استفاده از دستگاه هایی به جلو کشیده می شود.

چه زمانی نیاز بیمار به جراحی فک نیاز پیدا می کند؟

اگر ناهنجاری های فکی در بیمار بسیار شدید باشد و بیمار در سنین بالاتر برای درمان اقدام کند قطعا فقط از طریق ارتودنسی نمی توان دندان ها را مرتب کرد. اگر اختلاف هر دو فک زیاد باشد ابتدا ارتودنسی به مدت 6 ماه الی یک سال باید انجام شود تا وضعیت دندان های فرد برای جراحی آماده شود. به طور کلی دندان های بیمار باید به گونه ای چیده شود تا پزشک بتواند فرد را به جراح معرفی کند.

دلایل کشیدن دندان هنگام ارتودنسی

اگر بیمار دندان های زیاد، شلوغ، پر ازدحام و بزرگی داشته باشد جهت نظم دادن به فک راهی جز کشیدن دندان ها باقی نمی ماند و پزشک به ناچار مجبور به کشیدن دندان های آسیای کوچک بیمار می شود. همچنین اگر لب و دهان بیمار به سمت بیرون باشد دندان های عقبی وی کشیده می شود تا لب و دهان به سمت عقل برده شود

بنابراین دو فاکتور اصلی برای کشیدن دندان ها وجود دارد: یکی شلوغی دندان ها یکی برجسته بودن لب بالا و پایین تا بتوان زیبایی صورت خارج دهانی بیمار را حفظ کرد.

به طور کلی دلایلی که باعث می شود تا پزشک دندان را بکشد:

  • تعداد بالای دندان
  • پر ازدحام و شلوغ بودن دندان ها
  • بهم خوردن نظم دو هر فک
  • ایجاد پوسیدگی
  • اشکال در خوردن غذا
  • به خطر افتادن سلامت مفصل
  • نداشتن ظاهر جذاب

سن مناسب برای ارتودنسی

سن مناسب ارتودنسی به این صورت می باشد که هرچه سن کودک پایین تر باشد درمان موفق تر است. اولین ویزیت را در سن 7 یا 8 سالگی برای کودک می توان انجام داد. هرچه سن پایین تر باشد به دلیل نرم بودن استخوان فک جابجا کردن فک راحت تر است. برای هر بیماری می توان ارتودنسی را انجام داد اما یک سن طلایی که قبل از بلوغ می باشد پزشک راحت تر می تواند درمان را شروع کند. اما اگر بیمار بالای 20 سالگی برای درمان اقدام کند ممکن است لثه دچار خونریزی، تخریب و مشکلات زیادی شود.

انتخاب کیس های مناسب ارتودنسی

در وهله اول پدر و مادر باید تشخیص بدهند که موقعیت قرار گیری فک به چه صورتی است اینکه فک جلو است یا عقب یا انحراف به سمت چپ یا راست دارد. دومین راه تشخیص توسط متخصص ارتودنسی یا دندان پزشک می باشد که می تواند در روند تشخیصی کمک شایانی کند.

درمان ناهنجاری های فک
درمان ناهنجاری های فک

آیا درمان ارتودنسی برمی گردد؟

اگر درمان درست و صحیحی انجام شود هیچ گاه دندان ها به جای قبلی برنمی گردد. اگر دندان ها در جایی چیده شوند که فشار زبان و فشار گونه خنثی باشد هیچ وقت بر نمی گردد. دندان ها باید در یک منطقه خنثی چیده شود تا فشارعضلات خارج دهان مانند عضلات گونه وعضلات داخل دهانی مانند عضلات زبان باهم به یک تعادل برسند.

درمان ناهنجاری های فکی

هدف از درمان فقط زیبایی نیست هدف فقط برگرداندن عملکرد صحیح فک است اگر عملکرد فک تصحیح شود به دنبال آن زیبایی هم برمی گردد. بنابراین اولین کاری که در درمان استفاده می شود برطرف کردن پوسیدگی های دندان سپس دندان ها بر اساس فک اصلاح شده و پس از آن ارتودنسی انجام می شود. فکین با استفاده از دستگاه های متحرک ارتودنسی مختلف جلو و عقب برده می شود و با ارتودنسی نوع ثابت دندان ها جابجا می شود.

دکتر ندا هادی

خانم دکتر ندا هادی جراح و دندانپزشک زیبایی در سال 1386 فارغ التحصيل شده اند و در طول دوره تحصيل جزء رتبه هاى برتر دانشگاه بودند. از سال ١٣٨٧ مطب خود را اندازى كردند و پانزده سال سابقه فعالیت در مطب دارند. ایشان همچنین موفق به اخذ تعداد زيادى گواهينامه ( سرتيفيكت) از معتبرترين مراكز دانشگاهى داخل و خارج كشوردر زمينه هاى مختلف دندانپزشكى مثل زيبايى ، پروتز ، ايمپلنت و جراحى لثه شده اند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button
مسیر یابی با Waze