ویژگی دندانپزشک خوب برای کامپوزیت دندان

همانطور که می دانید کامپوزیت دندان، راه حلی سریع و با هزینه ی مناسب جهت رفع آسیب های جزئی یا شکاف در دندان ها می باشد که به همین دلایل به روشی محبوب و پر طرفدار در خدمات دندانپزشکی تبدیل شده است. شاید کامپوزیت دندان کار ساده ای به نظر آید اما اگر کامپوزیت ها با تکنیک درستی روی دندان ها نصب نشوند، علاوه بر ظاهر غیر طبیعی و نا متناسب، باعث اختلال در عملکرد دندان ها نیز خواهد شد. در نتیجه اگر قصد انجام چنین روش زیبایی را دارید باید به دندانپزشک خوب برای کامپوزیت دندان مراجعه نمایید. قبل از معرفی بهترین دندانپزشک، ابتدا به موضوعات چگونگی کامپوزیت دندان و کاندیدهای مناسب برای این روش می پردازیم، با ما همراه باشید؛

در ابتدا می توانید ویدئوی زیر را که شامل رضایت از لمینت کامپوزیتی توسط دکتر ندا هادی می باشد را ببینید و با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان، یک نوع روش ترمیمی می باشد که جهت رفع مشکلات جزئی دندان ها مانند لب پریدگی و فاصله بین دندان ها استفاده می شود. همچنین در اصلاح طرح لبخند کاربرد دارد. کامپوزیت دندان، لایه نازکی از جنس کامپوزیت ونیر می باشد که همرنگ با دندان های فرد و به شکل خمیری می باشد و یک لایه نازک از آن روی سطح دندان قرار می گیرد و فرم داده می شود. جهت تثبیت این مواد، دندانپزشک بعد از فرم دهی روی دندان، آن را به کمک نور آبی سخت می کند. از نام های دیگر کامپوزیت، می توان کامپوزیت ونیر و یا لمینت کامپوزیتی را نام برد. کامپوزیت در واقع نوعی ماده محکم بوده که جهت اصلاح ظاهر دندان ها و یا اصلاح رنگ آن ها مورد استفاده قرار می گیرد. این نکته که داشتن لبخندی زیبا به واسطه داشتن دندانهای زیبا است موجب شده افراد بیش از پیش به خدمات زیبایی دندانپزشکی، از جمله کامپوزیت علاقه مند شوند. از موارد استفاده از کامپوزیت می توان در دندان های پوسیده و شکسته نام برد.

این روش، یک گزینه درمانی مناسب برای افرادی است که تمایلی برای انجام درمان های طولانی مدت مانند ارتودنسی را ندارند. برای به دست آوردن ظاهری طبیعی تر، رنگ کامپوزیت دندان را با رنگ دندان ها تطبیق می دهند. جهت دستیابی به ونیر کامپوزیت طبیعی دندان، به بهترین دندانپزشک زیبایی مراجعه نمایید تا دانش و مهارت لازم برای انجام این نوع درمان را داشته باشد.

انواع کامپوزیت دندان 

از انواع کامپوزیت می توان به موارد زیر اشاره کرد :

کامپوزیت ماکروفیل یا درشت دانه: این نوع از کامپوزیت دارای ذرات 10 تا 50 میکرومتر بوده، که مقاومت بالا داشته اما مرحله ترمیمی سختی را دارا می باشد. این کامپوزیت از قدیمی ترین انواع کامپوزیت به شمار می آید.
کاممپوزیت میکروفیل یا ریز دانه: همانطور که از نام آن پیداست، نسبت به کامپوزیت قبلی از استحکام کمی برخوردار بوده اما مرحله ترمیم راحت تری خواهد داشت. این کامپوزیت حاوی ذراتی کوچکتر از 100 نانومتر می باشد.
کامپوزیت هیربید، میکروهیربید و نانوهیربید: در این کامپوزیت تفاوت اصلی در اندازه ذرات است، اما نکته مهمتر مقاومت این کامپوزیت در ساییدگی و استحکام بالای آن است.

انواع-کامپوزیت-دندان

چگونگی کامپوزیت دندان

کامپوزیت ونیر، معمولاً جهت پر کردن فضای خالی بین دندان ها، شکستگی یا برای رفع تغییر رنگ استفاده می شود که طی آن یک رزین کامپوزیت به دندان متصل شده و توسط دندانپزشک فرم داده می شود. رنگ کامپوزیت با مشورت پزشک و ترجیح شخصی بیمار انتخاب می شود، اما توصیه ما این است که تا حدودی با دندان های دیگر مطابقت داشته باشد تا یک قسمت طبیعی دندان به نظر آید. همانطور که اشاره شد، کامپوزیت ونیر را می توان در شرایطی که دندان ها شکسته و یا لب پر شده و یا زمانی که افراد مایل به ارتودنسی جهت مرتب کردن دندان هایشان نیستند، استفاده کرد. به علاوه زمانی که افراد از سفیدی دندان انتظاری دارند که دیگر روش ها سفیدی آن را برآورده نمی کند، ترجیح می دهند از کامپوزیت دندان استفاده کنند. در روش کامپوزیت ونیر دندانپزشک ابتدا سطح مورد نظر برای کامپوزیت را کاملا سفید کرده و بعد ماده مخصوص چسبنده ای را روی دندان ها ریخته و در آخر مواد کامپوزیت را روی آن قرار می دهد.

مزایای کامپوزیت

پیوند کامپوزیت معمولاً فقط در یک مراجعه به دندانپزشک انجام می شود، در نتیجه یک روش سریع و مؤثر برای رفع مشکلات جزئی جهت حاصل شدن لبخندی زیباست. کامپوزیت به محض استفاده از نور اشعه ماوراء بنفش سخت می شود.

همچنین اتصال کامپوزیت روشی غیر تهاجمی است و در مقایسه با گزینه های دیگر مانند روکش زیبایی دندان، که بخشی از دندان به طور دائمی برداشته می شود، ساختار دندان دست نخورده باقی می ماند و آسیبی به آن وارد نخواهد شد.

در حقیقت پیوند کامپوزیت به سرعت و بدون ایجاد صدمه زیاد به دندان های شما باعث بهبود زیبایی در لبخند شده و با مسواک زدن منظم و همچنین رعایت بهداشت دهان، سال ها دوام خواهد داشت.

دندانپزشکی زیبایی

کاربرد کامپوزیت دندان

از کاربردهای کامپوزیت دندان می توان به اصلاح بدفرمی، نامنظمی، رنگ زرد، پریدگی و فاصله دندان ها از هم اشاره کرد. همچنین ممکن است فرد دارای دندان های منظمی باشد، اما برای تغییر در رنگ دندان ها از این روش استفاده کند تا یک لبخند جذاب و زیبا داشته باشد. برخی افراد به علت کوتاه بودن دندان، زمان خندیدن و صحبت کردن لثه هایشان مشخص می شود که به آن لبخند لثه ای گفته می شود. خوشبختانه درمان این مشکل با بالا بردن اندکی از لثه و سپس با استفاده از ونیر کامپوزیت قابل انجام است. یک دندانپزشک خوب با بهره گیری از بهترین مواد، نواقص دندان های زیباجو را با این روش می تواند به بهترین شکل ممکن برطرف نماید. هنگامی که پوسیدگی دندان توسط دندانپزشک برداشته می شود، از کامپوزیت دندان می توان برای ترمیم شکل ظاهری دندان و پر کردن فضای خالی بین دندان ها استفاده کرد. تمامی این مراحل در مطب انجام شده و نیازی به لابراتوار نیست. به همین علت تطابق رنگ کامپوزیت با دندان بهتر انجام می شود.

ونیر-کامپوزیت

مراحل انجام کامپوزیت دندان

قبل از شروع انجام کامپوزیت، سلامت لثه ها بررسی شود و هرگونه التهاب لثه درمان گردد. برخی از پوسیدگی های موجود در دندان های جلو را می توان هم زمان با انجام کامپوزیت ترمیم کرد. برای انجام این روش مراحل زیر طی می شود:

 • پس از بررسی وضعیت دندان ها و لثه، نوبت به انتخاب ونیر کامپوزیت متناسب با رنگ دندان ها می رسد. جهت انجام این کار، دندانپزشک هر کدام از راهنما ها را درکنار دندان بیمار قرار می دهد و شفافیت و همچنین سایه رنگ آن ها را با رنگ دندان مطابقت می دهد.
 • سطح دندان ها با استفاده از برس کاملا تمیز می شود تا دندان ها آماده سازی و از ذرات جرم، پلاک، غذا و … پاکسازی شوند.
 • مقداری از مواد کامپوزیت جهت بررسی و تطبیق هماهنگی آن با رنگ دندان ها بر روی دندان قرار داده می شود تا شما رنگ آن را دیده و تایید نمایید. برای این کار می توان از رنگ های طبیعی تا رنگ های بسیار سفید و یخچالی استفاده کرد و انتخاب آن بستگی به سلیقه زیباجو دارد.
 • دندان خشک شده و پروسه درمان شروع می شود.
 • زمانی که شکل کامپوزیت دندان کاملا تایید شد، با تاباندن نور لیزر آن را سفت می کنند تا پیوند بین کامپوزیت دندان و عامل پیوند دهنده برقرار شود. هر دندان معمولا بین 10 تا 40 ثانیه در معرض نور لیزر قرار می گیرد.
 • در نهایت اضافات برداشته شد و برای ایجاد یک سطح کاملا صاف و شفاف و زیباسازی کامپوزیت ها، پولیش انجام می شود. این کار باعث می شود که کامپوزیت ها شبیه به دندان های طبیعی شوند. پولیش با استفاده از نوارهای سمباده یا دیسک ها انجام می شود. با این کار می توان تا حدود زیادی زوایای هر دندان را اصلاح نمود.

 

ماندگاری کامپوزیت دندان

ماندگاری کامپوزیت ها، معمولا بین 4 تا 8 سال متغیر می باشد. البته نحوه مراقبت از کامپوزیت در افزایش طول عمر آن تاثیر بسزایی دارد. ممکن است به مرور زمان و در اثر مصرف خوراکی هایی مانند چای، قهوه، سس کچاپ و … کامپوزیت ها دچار تغییر رنگ شوند که با انجام پولیش دندان می توان آن را برطرف کرد و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.

چه کسانی کاندید انجام کامپوزیت دندان هستند؟

 • افرادی که به دلیل کشیدن سیگار، نوشیدن قهوه، ضرب دیدگی دندان ها یا به طور طبیعی دارای دندان های بد رنگ هستند و با بلیچینگ قابل درمان نیستند.
 • کسانی که دندان های نا مرتب دارند، یعنی فاصله ی بین دندان های آن ها زیاد است یا موقعیت دندان آن ها نا متناسب است، به طوری که فرورفتگی یا برآمدگی در آن ها وجود دارد.
 • افراد دارای دندان های شکسته یا ترک خورده
 • کسانی که تعدادی دندان های کوتاه تر از سایر دندان هایشان دارند

کامپوزیت دندان برای چه کسانی مناسب نیست؟

 • کسانی که دارای دندان با پوسیدگی وسیع هستند، بعد از انجام کامپوزیت یا لمینت دندان پوسیدگی یا عفونت به لثه هایشان موکول می گردد.
 • کسانی که سایش مینای دندان شدیدی دارند و بافت مینای دندان آن ها کافی نیست
 • افرادی که عادت دندان قروچه دارند، به دلیل اینکه سبب شکستگی کامپوزیت خواهد شد.
  البته برای حل مشکلات ناشی از دندان قروچه می توان از نایت گارد (محافظ دندان) استفاده کرد، بدین ترتیب این افراد نیز می توانند از مزایای کامپوزیت دندان بهره ببرند.

ویژگی های بهترین دندانپزشک برای کامپوزیت دندان

امروزه همسو با استقبال زیاد از خدمات زیبایی دندانپزشکی میزان تردید در استفاده از این خدمات نیز افزایش یافته است. شاید یکی از مهمترین دغدغه افراد برای انجام خدمات زیبایی دندان تاثیر گذشت زمان بر کیفیت آنها است . این سئوال که آیا انجام کارها ی زیبایی مثل لمینیت دندان، کامپوزیت دندان و سفید کردن دندان به روش های مختلف روی دندان موجب آسیب به دندان ها می شود و یا آیا بعد گذشت سالیان به کیفیت روز اول باقی می ماند یا خیر، از مهمترین سئوالات در این زمینه است وحتی دندانپزشکان نیز در این خصوص با افرادی مواجه هستند که قبل از انجام هر گونه زیبایی سازی دندان هایشان نگران سلامت آنها هستند. لبخند شما می تواند یکی از زیباترین ویژگی های ظاهری شما باشد، اما این امر بدون کمک بهترین دندانپزشک زیبایی امکان پذیر نیست. یک دندانپزشک زیبایی نه تنها می تواند ظاهر لبخند شما را بهبود بخشد، بلکه به جلوگیری از ساییدگی و پوسیدگی طبیعی نیز کمک خواهد کرد. از این رو یافتن پزشکی مجرب و با تجربه بسیار مهم می باشد. در نظر داشته باشید یک دندانپزشک خوب برای زیبایی، باید دارای ویژگی های مهمی از جمله موارد ذیل باشد؛

 • اهمیت به علائم پوسیدگی دندان ها بیش تر از یک دندانپزشک معمولی، به دلیل تأثیر پوسیدگی بر ظاهر دندان ها
 • ترمیم زیبایی و سلامت دندان ها؛ یک دندانپزشک زیبایی می تواند ترمیم هایی را ارائه دهد که هم کاربردی و هم جذاب باشند.
 • استفاده از بهترین مواد رزین برای کامپوزیت و دستگاه های به روز
 • دانش و تجربه ی بالا در انجام کلیه امور دندانپزشکی زیبایی

 

آیا انجام کامپوزیت عوارض دارد؟

علت برتری این روش نسبت به روش های دیگر عدم ایجاد تراش روی دندان ها است. بنابراین می تواند موجب اطمینان خاطر از آسیب ندیدن به مینای دندان را برای متقاضیان به ارمغان بیاورد. مضاف بر این مزیت، قیمت کمتر کامپوزیت نسبت به لمینت های سرامیکی موجب شده از محبوبیت بیشتری در میان افراد برخوردار باشد.

قیمت کامپوزیت دندان

احتمالا این سئوال برایتان پیش آمده که چرا با وجود دریافت خدمات یکسان از دندانپزشکی های مختلف با نوسان قیمت زیادی مواجه شدده اید. در این خصوص باید توجه داشته باشد هزینه کامپوزیت دندان به علت نوع کامپوزیت استفاده شده و مهارت دندانپزشک مورد نظر و توجه به اینکه این مواد وارداتی بوده و تحت الشعاع نوسانات ارزی قرار می گیرد، بسیار متغییر است. بنابراین قبل از انجام این روش با تحقیق درباره بهترین دندانپزشک زیبایی می توانید میزان رضایتمندی از این خدمات را بالا برده و احتمال بروز برخی مشکلات را به حداقل رسانید.

کلام آخر

پیوند کامپوزیت راهی مقرون به صرفه برای به دست آوردن لبخندی است که همیشه آرزوی آن را داشته اید. ما نمونه هایی از تصاویر قبل و بعد از آن ها را در این سایت ارائه داده ایم، لطفاً به گالری تصاویر سر بزنید تا نتایج بیشتری که برای بیماران حاصل شده است را مشاهده نمایید.

هدف دکتر ندا هادی از کامپوزیت دندان برای بیماران، دست یابی به لبخندی زیبا و رویایی و نیز حفظ عملکرد دندان ها می باشد.

دکتر ندا هادی

خانم دکتر ندا هادی جراح و دندانپزشک زیبایی در سال 1386 فارغ التحصيل شده اند و در طول دوره تحصيل جزء رتبه هاى برتر دانشگاه بودند. از سال ١٣٨٧ مطب خود را اندازى كردند و پانزده سال سابقه فعالیت در مطب دارند. ایشان همچنین موفق به اخذ تعداد زيادى گواهينامه ( سرتيفيكت) از معتبرترين مراكز دانشگاهى داخل و خارج كشوردر زمينه هاى مختلف دندانپزشكى مثل زيبايى ، پروتز ، ايمپلنت و جراحى لثه شده اند.

4 thoughts on “ویژگی دندانپزشک خوب برای کامپوزیت دندان

 1. مهناز - ژانویه 27, 2020 در 1:41 ب.ظ

  دکتر دندونی که نیاز به ارتودنسی داره رو میشه با کامپوزیت مرتبش کرد؟

  پاسخ
  • drnedahadi - فوریه 9, 2020 در 6:15 ق.ظ

   گاهى اوقات بله گاهى خير بايد بررسى شويد

   پاسخ
 2. هانیه - فوریه 18, 2020 در 10:44 ق.ظ

  سلام دکتر من قبلا کامپوزیت انجام دادم ولی کهنه شده میشه تعویض کنم اینارو؟شما واحدی چند میگیرین؟

  پاسخ
  • drnedahadi - مارس 7, 2020 در 6:28 ق.ظ

   سلام. كامپوزيت قديمى قابل تعويض هست و از ٧٥٠ شروع مى شود

   پاسخ

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه
Call Now Button
مسیر یابی با Waze