امتیاز دهید :

دندان قروچه و راه های درمان آن

دندان قروچه می تواند باعث درد فک و مشکلات دندانی شود. حتی ممکن است متوجه نشوید که در خواب دندان قروچه می کنید. اگر علائم دندان قروچه مانند لق شدن دندان ها را دارید، به پزشک خود مراجعه کنید. درمان دندان قروچه موثر است.


دندان قروچه چیست؟


احتمالاً هر چند وقت یک بار دندان های خود را به هم می سایید یا آن ها را می فشارید. گاه به گاه دندان قروچه به احتمال زیاد هیچ آسیبی ایجاد نمی کند.
اما اگر مرتباً دندان قروچه می کنید، ممکن است به بیماری ای به نام دندان قروچه مبتلا شوید. می تواند به شما آسیب برساند:
عضلات فک
دندان ها
مفاصل گیجگاهی فکی (TMJs)، که استخوان فک شما را به جمجمه متصل می کند و به شما امکان می دهد دهان خود را باز و بسته کنید.

دندان قروچه چیست؟


انواع دندان قروچه چیست؟


دندان قروچه ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که شما بیدار یا در خواب هستید. برای دندان قروچه بیدار و خواب دو حالت جداگانه در نظر گرفته می شوند:
دندان قروچه بیدار: با این عارضه در طول روز فک خود را فشار می دهید و دندان قروچه می کنید. معمولاً به مسائل عاطفی مرتبط است. احساس اضطراب، استرس یا عصبانیت می تواند منجر به دندان قروچه شود. اما تمرکز روی چیزی هم همینطور است. دندان قروچه بیدار اغلب نیازی به درمان ندارد، اگر بیشتر متوجه شوید و آن را متوقف کنید. مدیریت استرس می تواند کمک کند و یادگیری راه های آگاهی نیز می تواند به کاهش دفعات آن کمک کند.
دندان قروچه در خواب: هنگام خواب با این شکل دندان قروچه می کنید که ممکن است آسیب بیشتری به شما وارد کند. ممکن است کمکی را که نیاز دارید دریافت نکنید زیرا از وقوع آن بی اطلاع هستید. یکی دیگر از چالش های دندان قروچه در خواب این است که افراد متوجه نمی شوند که چقدر محکم فک و دندان های خود را به هم فشار می دهند. آن ها می توانند تا 250 پوند نیرو استفاده کنند که باعث درد فک و مشکلات دندان می شود. فشار دادن هم می تواند منجر به سردرد شود.


چرا دندان قروچه مضر است؟


دندان قروچه می تواند چندین مشکل ایجاد کند:
تغییرات در ظاهر شما (مشکلات زیبایی شناختی) و نمایه صورت شما.
شکستگی یا لق شدن دندان ها.
آسیب رساندن به TMJ و عضلات فک و گردن.
از دست دادن دندان.
فرسودگی دندان ها


آیا کودکان می توانند دندان قروچه داشته باشند؟


مانند بزرگسالان، کودکان نیز ممکن است دچار دندان قروچه شوند. والدین ممکن است صدای دندان قروچه را در خواب بشنوند. اما دندان قروچه در کودکان ممکن است منجر به آسیب طولانی مدت نشود. دندان‌ها و فک‌های کودکان به سرعت تغییر می‌کنند و ممکن است تا زمانی که دندان‌های شیری خود را از دست می‌دهند، از دندان قروچه رنج ببرد.
هنوز هم برخی از کودکان تا سنین نوجوانی به دندان قروچه ادامه می دهند و صرف نظر از سن، دندان قروچه در کودکان می تواند منجر به موارد زیر شود:
سردرد.
درد فک.
اختلالات TMJ فک و سایر مشکلات.
ساییدگی و پارگی روی دندان ها.
در حالی که استرس یکی از دلایل اصلی دندان قروچه در بزرگسالان است، این معمولا در مورد کودکان صدق نمی کند. دندان قروچه در کودکان ممکن است ناشی از موارد زیر باشد:
آلرژی
نامرتبی دندان ها
تحریک دهان
آپنه انسدادی خواب
وراثت
اگر دندان های فرزندتان فرسوده به نظر می رسد یا صدای قروچه شنیدید، با یک دندانپزشک صحبت کنید. همچنین هرگونه شکایت از درد فک یا دندان را بررسی کنید. دندانپزشک شما ممکن است یک محافظ شب را برای دندان قروچه توصیه کند. این محافظ شب می تواند به او کمک کند تا زمانی که دندان قروچه تمام شود. اگر مشخص شود دندان قروچه مرتبط با استرس است، دندانپزشکان می توانند گزینه های کاهش استرس را نیز توصیه کنند.


چه کسانی در معرض خطر دندان قروچه هستند؟


مردان و زنان تقریباً به یک میزان به دندان قروچه مبتلا می شوند. اگر سابقه خانوادگی دندان قروچه دارید، ممکن است با خطر بیشتری روبرو شوید. سایر عوامل خطر عبارتند از:
تیپ شخصیتی، زیرا افرادی که بسیار استرس دارند ممکن است بیشتر مستعد دندان قروچه باشند.
فشار.
سیگار کشیدن و مصرف کافئین.
برخی از داروهای ضد اضطراب


دندان قروچه چقدر شایع است؟


دندان قروچه یک اختلال خواب رایج است. حدود 10 درصد از بزرگسالان و تا 15 درصد از کودکان را مبتلا می کند.


چه چیزی باعث دندان قروچه می شود؟


علل زیادی برای دندان قروچه وجود دارد، از جمله:
عادات سبک زندگی، مانند نوشیدن الکل، استفاده از سیگار و مواد مخدر تفریحی و مصرف زیاد کافئین (بیش از شش فنجان قهوه در روز). افرادی که الکل و سیگار می کشند دو برابر بیشتر از افرادی که سیگار نمی کشند دندان قروچه می کنند.

اختلالات خواب.
استرس و اضطراب.
مصرف برخی داروها، از جمله دسته ای از داروهای ضد اضطراب به نام مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs).


آیا دندان قروچه یک اختلال خواب است؟


محققان روی دندان قروچه خواب مطالعه کرده اند. آن ها دریافته اند که به عنوان نوعی اختلال خواب در سیستم عصبی مرکزی شروع می شود. عواملی که می توانند مشکل را بدتر کنند عبارتند از:
استرس و اضطراب.
الکل.
داروها و بیماری های خاص.
وراثت (اگر افراد خانواده شما این مشکل را دارند).
سیگار کشیدن.


علائم دندان قروچه چیست؟


ممکن است متوجه نباشید که در شب دندان قروچه می کنید. اما علائمی که نشان می دهد ممکن است دندان قروچه داشته باشید عبارتند از:
خواب مختل شده.
سردرد یا درد صورت، به خصوص در صبح.
گوش درد
دندان های دردناک یا لق.
درد عضلات فک.
شکستگی دندان.
ساییدگی دندان

TMJ، که به نظر می رسد مانند کلید کردن یا ترکیدن در فک است.
درد با غذا خوردن
قفل کردن فک.

علائم دندان قروچه چیست؟


دندان قروچه چگونه تشخیص داده می شود؟


اگر فکر می کنید ممکن است دندان قروچه کنید، به دندانپزشک خود مراجعه کنید. آن ها می توانند TMJ، ماهیچه های فک و دندان های شما را از نظر علائم دندان قروچه بررسی کنند.
دندانپزشکان اغلب می توانند دندان قروچه را بر اساس معاینه فیزیکی و علائم شما تشخیص دهند. اما در برخی موارد، ممکن است به یک مطالعه خواب به نام پلی سوموگرافی نیاز داشته باشید. این آزمایش در یک مرکز خواب انجام می شود و می تواند تشخیص قطعی را ارائه دهد.


دندان قروچه چگونه درمان می شود؟


هیچ دارویی برای متوقف کردن دندان قروچه وجود ندارد. دندانپزشک شما ممکن است یک محافظ شبانه برای شما بسازد. شما این دستگاه ارتز سفارشی را قبل از خواب در دهان خود قرار می دهید.
از دندان ها، ماهیچه ها و TMJ های شما در برابر نیروی ایجاد شده در هنگام ساییدن محافظت می کند. دندانپزشک شما همچنین ممکن است یک شل کننده عضلانی را برای مصرف قبل از خواب تجویز کند.


برای متوقف کردن دندان قروچه چه کار دیگری می توانم انجام دهم؟


دندانپزشک شما ممکن است داروهای شما را بررسی کند تا ببیند آیا داروهایی در ایجاد دندان قروچه نقش دارند یا خیر. استرس نیز ممکن است یک عامل باشد. دندانپزشک خود در مورد راه های کاهش استرس صحبت کنید:
درمان شناختی رفتار (CBT)، نوعی از گفتار درمانی است که می تواند به کاهش استرس کمک کند.
ورزش.
مراقبه.
فیزیوتراپی
راه های دیگر برای کاهش دندان قروچه عبارتند از:

از مصرف الکل و سیگار بپرهیزید.
از کافئین موجود در غذاها و نوشیدنی هایی مانند کولا، شکلات و قهوه خودداری کنید یا آن را کاهش دهید.
مراقب فشردن دندان ها در طول روز باشید. سعی کنید جلوی خود را بگیرید: لب های خود را کنار هم نگه دارید، دندان ها را از هم جدا کنید و زبان را پشت دندان های جلویی نگه دارید.
اقلام غیرخوراکی مانند مداد یا خودکار را نجوید. همچنین از جویدن مداوم و روزانه آدامس خودداری کنید.


چگونه از دندان قروچه جلوگیری کنم؟


برای جلوگیری از دندان قروچه از سیگار، مواد مخدر و الکل خودداری کنید که می تواند دندان قروچه خواب را بدتر کند.
معاینات منظم دندانپزشکی را انجام دهید. دندانپزشک می تواند مشکلات ناشی از دندان قروچه را در اسرع وقت درمان کند، بنابراین می توانید از آسیب طولانی مدت جلوگیری کنید.
سایر مشکلات دندانی که ممکن است داشته باشید، از جمله دندان های نامرتب یا از دست رفته را درمان کنید.

دکتر ندا هادی

خانم دکتر ندا هادی جراح و دندانپزشک زیبایی در سال 1386 فارغ التحصيل شده اند و در طول دوره تحصيل جزء رتبه هاى برتر دانشگاه بودند. از سال ١٣٨٧ مطب خود را اندازى كردند و پانزده سال سابقه فعالیت در مطب دارند. ایشان همچنین موفق به اخذ تعداد زيادى گواهينامه ( سرتيفيكت) از معتبرترين مراكز دانشگاهى داخل و خارج كشوردر زمينه هاى مختلف دندانپزشكى مثل زيبايى ، پروتز ، ايمپلنت و جراحى لثه شده اند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
Call Now Button
مسیر یابی با Waze