امتیاز دهید :

طول عمر لمینت دندان چقدر است؟

یکی از روش های زیبایی دندانپزشکی که امروزه در میان مردم طرفدار داشته و به منظور از بین بردن نواقص دندان و افزایش زیبایی لبخند به کار گرفته می شود، لمینت دندان است که انجام این روش موجب افزایش اعتماد به نفس افراد خواهد شد، ولی نکته ای که حائز اهمیت است و دغدغه ی افراد جهت انجام این روش می باشد طول عمر لمینت دندان می باشد که در این خصوص باید گفت ماندگاری و طول عمر این روش به عوامل مختلفی از جمله رعایت نکات مراقبتی بعد از انجام این روش بستگی داشته و در هر فردی متفاوت است.

طول-عمر-لمینت-دندان-چقدر-است؟

در این مقاله به بررسی تمام عوامل موثر بر روی طول عمر لمینت دندان و میزان طول عمر آن ها خواهیم پرداخت، پس تا پایان مقاله همراه ما باشید.

میزان طول عمر لمینت دندان

برای برخی از افراد این سوال پیش می آید که طول عمر لمینت دندان چقدر است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که در صورتی که افراد نکات مراقبتی بعد از لمینت را رعایت کنند و برای انجام و نصب لمینت ها به دندانپزشکی باتجربه مراجعه کنند در حدود 20 سال نیز لمینت ها عمر خواهد کرد. اما در صورتی که مراقبت ها به درستی رعایت نشود و نصب لمینت ها به درستی انجام نشود در حدود 10 سال بیشتر ماندگاری نخواهد داشت. البته عوامل دیگری نیز در طول عمر لمینت دندان موثر می باشد که در ادامه تمام این عوامل را بررسی خواهیم کرد.

عوامل موثر بر طول عمر لمینت دندان

عوامل مختلفی از جمله جنس لمینت، تجربه و مهارت دندانپزشک، رعایت مراقبت های بعد از لمینت، کیفیت و مواد لمینت، سن مراجعه کننده و… بر روی طول عمر لمینت ها تاثیر دارند که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

عوامل-موثر-بر-طول-عمر-لمینت-دندان

جنس و برند لمینت

از مهم ترین مواردی که بر روی طول عمر لمینت ها تاثیرگذار است، جنسو برند لمینت می باشد که هر چه از جنس  وبرند بهتر و مرغوب تری استفاده شود، طول عمر لمینت ها بیشتر خواهد بود.

تجربه و مهارت دندانپزشک

نکته ای که افراد قبل از هر اقدامی باید به آن توجه ویژه ای داشته باشند، انتخاب بهترین دندانپزشک زیبایی جهت انجام لمینت می باشد چرا که این روش دارای ظرافت و حساسیت بسیاری می باشد و باید توسط فردی متبحر و باتجربه انجام شود تا مدت های زیادی برای افراد ماندگاری داشته باشد و مانند دندان های طبیعی جلوه کند. بنابراین برای دریافت نتیجه مطلوب و بدون عارضه باید افراد به دندانپزشکی با تجریبه مراجعه کنند.

سن مراجعه کننده

شاید برای برخی این سوال پیش آید که سن فرد چه ربطی به انجام لمینت و ماندگاری آن دارد؟ در این خصوص باید گفت که هر چه سن فرد بالاتر برود احتمال عقب نشینی بافت لثه وجود داشته و همین امر موجب افزایش طول دندان ها خواهد شد و این اتفاق منجر به ایجاد فاصله بین لثه و لمینت می شود و علاوه بر اینکه ظاهری نامطلوب ایجاد می کند طول عمر آن را نیز کم خواهد کرد. بنابراین توصیه می شود که افراد در سن های پایین تر جهت انجام این روش مراجعه کنند.

کیفیت و مواد ساخت لمینت

از جمله دیگر موارد مهم در طول عمر لمینت دندان، کیفیت مواد ساخت آن ها می باشد که از مواد مختلفی در جهت ساخت لمینت ها استفاده می شود که هرچه کیفیت مواد بیشتر باشد طول عمر و ماندگاری آن ها بیشتر خواهد شد.

رعایت نکات مراقبتی

مهم ترین عامل موثر در طول عمر و ماندگاری لمینت دندان، رعایت نکات مراقبتی بعد از نصب آن ها می باشد که این مراقبت ها شامل مسواک زدن مرتب، استفاده از نخ دندان، عدم مصرف غذاهای رنگی و سفت و … می باشد و در صورتی که این نکات توسط افراد به درستی رعایت شود ماندگاری لمینت ها افزایش پیدا خواهد کرد.

راهکارهای افزایش طول عمر لمینت دندان

جهت افزایش طول عمر لمینت ها راهکارهایی وجود دارد که در ادامه این راهکارها را معرفی و بررسی خواهیم کرد.

راهکارهای-افزایش-طول-عمر-لمینت-دندان

رعایت بهداشت دهان و دندان

یکی از روش هایی که برای افزایش ماندگاری طول عمر لمینت می توان انجام داد، رعایت بهداشت دهان و دندان می باشد بدین صورت که برای تمیز کزدن مواد غذایی باقی مانده در میان دندان ها توصیه می شود روز دو مرتبه مسواک زده و همچنین از نخ دندان نیز استفاده کرد. این کار موجب می شود تا از پوسیدگی دندان های زیر لمینت جلوگیری شده و آسیبی به لمینت ها وارد نشود.

خودداری از استعمال دخانیات

برای اینکه از تغییر رنگ لمینت ها جلوگیری شود و لمینت ها ماندگاری بیشتری داشته باشند افراد باید از مصرف دخانیات و سیگار بعد از انجام این روش خودداری کنند.

ترک عادت های نادرست

برخی از افراد عادت هایی مانند دندان قروچه، جویدن ته مداد و ناخن، باز کردن درب اشیاء و… را دارند که این عادت ها منجر به وارد شدن آسیب به لمینت ها و کاهش طول عمر آن ها خواهد شد، بنابراین توصیه می شود که جهت جلوگیری از ساییدگی، شکستگی و … این عادت ها کنار گذاشته شود و برای درمان دندان قروچه از محافظ های دندان استفاده شود.

استفاده از خمیردندان و مسواک مناسب

بعد از انجام این روش به طور معمول بهترین دکتر لمینت دندان توصیه خواهد کرد که افراد از خمیردندان بدون مواد سفیدکننده و ساینده و مسواک مناسب لمینت که نرم می باشد، استفاده کنند تا از وارد شدن هرگونه آسیبی به لمینت ها جلوگیری شود.

مراجعه به دندانپزشک هر 6 ماه

جهت چکاپ و معاینه دندان ها توصیه می شود که افراد هر 6 ماه یکبار بعد از نصب لمینت ها به دندانپزشکی مراجعه کنند تا در صورت وجود هر گونه مشکلی قبل از وارد شدن آسیب جدی به لمینت ها بتوان آن ها را برطرف کرد.

سخن پایانی

همانطور که در این مقاله ذکر کردیم، طول عمر لمینت دندان به عوامل مختلفی از قبیل جنس لمینت، مهارت دندانپزشک، رعایت نکات مراقبتی و … بستگی دارد ولی به طور کلی باید گفت که اگر تمام این عوامل رعایت شود لمینت ها در حدود 20 سال عمر خواهند کرد و افراد می توانند از زیبایی دندان های خود لذت ببرند اما در صورتی که این عوامل رعایت نشوند طول عمر لمینت ها کاهش پیدا خواهد و خیلی زود به ترمیم یا تعویض آن ها نیاز پیدا خواهند کرد.

دکتر ندا هادی

خانم دکتر ندا هادی جراح و دندانپزشک زیبایی در سال 1386 فارغ التحصيل شده اند و در طول دوره تحصيل جزء رتبه هاى برتر دانشگاه بودند. از سال ١٣٨٧ مطب خود را اندازى كردند و پانزده سال سابقه فعالیت در مطب دارند. ایشان همچنین موفق به اخذ تعداد زيادى گواهينامه ( سرتيفيكت) از معتبرترين مراكز دانشگاهى داخل و خارج كشوردر زمينه هاى مختلف دندانپزشكى مثل زيبايى ، پروتز ، ايمپلنت و جراحى لثه شده اند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Button
مسیر یابی با Waze