info@drnedahadi.com 26702787 -22869840- (021)

عوامل تحلیل لثه

عوامل تحلیل لثه

تحلیل بافت لثه به معنای عقب نشینی لثه از روی سطح دندان و عریان شدن بافت های ریشه ای تلقی می شود که می تواند مشکلات زیادی را برای فرد ایجاد کند. حال باید بدانیم روش های درمانی تحلیل لثه چیست؟ عوامل تحلیل لثه چییست؟ و چه زمانی تحلیل لثه اتفاق می افتد؟

عوامل ایجاد تحلیل لثه

 • از مهم ترین عوامل تحلیل لثه، وجود عوامل میکروبی خصوصا عوامل باکتریایی است که باعث ایجاد بیماری های پریودونتیت یا پیوره لثه می شود.
 • یکی دیگر از عواملی که در تحلیل لثه نقش دارند افزایش رعایت و وسواس زیاد در بهداشت محیط دندان می باشد. افرادی که از مسواک های زبر با فشار بسیار زیاد و به صورت افقی استفاده می کنند در طول زمان با تحلیل های لثه ای شدیدی روبه رو هستند.
 • عامل دیگر نامرتبی دندان ها در قوس فکی می باشد. یعنی افرادی که احتیاج به درمان های ارتودنسی دارند و دندان های آنها در قوس فکی دچار چرخش شده و بیرون زده است که باعث لثه تحلیل می شود.
 • افرادی که به صورت ژنتیکی لثه ای با بافت نازک و عرض کم دارند بیشتر از بقیه افراد مستعد تحلیل لثه هستند.

تحلیل بافت لثه به معنای عقب نشینی لثه از روی سطح دندان و عریان شدن بافت های ریشه ای تلقی می شود که می تواند مشکلات زیادی را برای فرد ایجاد کند.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر ندا هادی دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی، با شماره های زیر و پیج اینستاگرام ارتباط برقرار کنید. شماره های تماس : 021 22869840 – 021 26702787

 

درمان تحلیل لثه

 • دندانپزشک در ابتدا باید تشخیص دهد عوامل تحلیل لثه چه می باشد. اگر علت تحلیل لثه عدم رعایت بهداشت مناسب توسط افراد باشد اولین کاری که انجام می شود توصیه به رعایت یک سری دستورات بهداشتی توسط بیماران است تا هرگونه التهاب و باکتری را در محیط دهان خود کاهش دهند. این توصیه ها از یک جرمگیری ساده شروع می شود تا بر حسب میزان تحلیل لثه ممکن است به یک سری جراحی های پیشرفته هم منجر می شود.
 • از دیگر عواملی که باید در نظر گرفت این است که اگر فردی به خاطر قوس نامرتب فک دچار تحلیل لثه شده باید ابتدا درمان ارتودنسی انجام دهد.
 • اگر فردی بیماری سیستمیکی مانند دیابت کنترل نشده دارد ابتدای امر باید به درمان دیابت خود بپردازد.
 • اگر کسی از مسواک زبری استفاده می کند و نوع مسواک زدن درستی ندارد باید الگوهای بهداشتی درستی به او داده شود.
بیشتر بخوانید
روش های درمان لبخند لثه ای

انواع پیوند بافت لثه

یک سری از پیوند ها هم عرض و ضخامت را افزایش می دهند و هم سطح عریان لثه را می پوشانند که بر اساس اینکه بافت از کجا تهیه شود یک سری معیارهایی وجود دارد که یا از خود بیمار و یا از مواد سنتتیکی که در بازار وجود دارد، تهیه می شود. اما نکته مهمی که وجود دارد این است که اکثر قریب به اتفاق تصور می کنند زمانی که جراحی پیوند لثه انجام داده اند دیگر هیچ گاه مشکل ثانویه بیماری لثه را پیدا نمی کنند. این تصور غلط است، زیرا باید پس از انجام پیوند لثه با توجه به علت و ریشه ای که باعث ایجاد این مشکل شده بررسی شود و علت رفع شود.

عوامل تحلیل لثه

عوامل تحلیل لثه

پیشگیری از تحلیل لثه

پیشگیری بسیار مهم تر از درمان می باشد این نکته را باید در نظر داشت که ابتدا پیشگیری صورت گیرد و سپس به سراغ درمان های اصلی برویم.

 • جرمگیری دندان : منظم دندان در پیشگیری از تحلیل لثه بسیار کمک کننده می باشد. تصور نکنید جرمگیری به دندان آسیب وارد می کند، جرمگیری دندان باعث سلامت بافت لثه می شود. به طور کلی جرم بیش از 200 نوع باکتری در خود دارد و بافت لثه را به صورت خاموش از بین می برد و زمانی که لثه تحلیل برود استخوان ساپورت کننده زیر آن نیز به تبعیت تحلیل لثه منجر به از دست دادن آن می شود و دندان بعد از مدتی در موارد شدید لق می شود.
 • استفاده از نایت گاردها : افرادی که دندان قروچه دارد و دندان های خود را به یکدیگر فشار می دهد و ساییدگی دندان دارند اگر از محافظ های شبانه استفاده نکنند این فشار و تنشی که به بر روی دندان ها می باشد باعث تحلیل لثه می شود
 • مصرف سیگار و دخانیات برای بافت های لثه ای بسیار مضر می باشد.
 • استفاده از مسواک های نرم : یک تصور غلطی که وجود دارد این است که هرچه مسواک زبرتر باشد دندان ها تمیزتر می شوند در صورتی که مسواک های زبر به شدت به لثه ها آسیب می زنند.

 

 

 

برخی خدمات دکتر ندا هادی:

تحلیل استخوان لثه

نحوه مراقبت از دندان ها

راه های ارتباطی با دکتر ندا هادی:

 info@drnedahadi.com

 22869840 -26702787 021

پیج اینستاگرام

پاسخ

1 × دو =

Call Now Button
مسیر یابی با Waze