امتیاز دهید :

 مال اکلوژن چیست؟

 مال اکلوژن یا «اختلالات بایت» یکی از شایع ترین مشکلات دندانی است.  هنگامی که این مشکل دارید، دندان‌ های بالا و پایین شما با بستن دهان در یک راستا قرار نمی‌گیرند.  مال اکلوژن معمولا با ارتودنسی یا بریس درمان می شود.  برخی از انواع جدی تر ممکن است، نیاز به جراحی داشته باشند.

 این مشکل یکی از رایج ترین مشکلات دندانی است.این مشکل دندان زمانی است که دندان های شما نامرتب هستند.  این امر در صورت عدم درمان می تواند منجر به عوارض سلامت دهان و دندان شود.  به طور کلی مال اکلوژن شامل موارد ذیل می شود:

 • دندان های شلوغ
 • کراس بایت
 • اور بایت
 • اپن بایت
 • آندربایت

 دندان‌های شما ممکن است عملکرد های حیاتی مانند جویدن را به خوبی انجام ندهند، زیرا دندان ها نامرتب هستند.

آیا مال اکلوژن می تواند بر سلامت کلی بدن تأثیر بگذارد؟

 در صورت عدم درمان، این مشکل می تواند چندین مشکل سلامتی ایجاد کند.  مال اکلوژن علاوه بر ایجاد مشکلات دندانی مانند پوسیدگی دندان، از دست دادن دندان یا ابتلا به بیماری لثه، می تواند بر نحوه جویدن غذا یا نحوه صحبت کردن شما تأثیر بگذارد.  همچنین می تواند به مینای دندان شما آسیب رسانده یا مشکلاتی در فک شما ایجاد کند.

 مال اکلوژن درمان نشده می تواند بر سلامت روان شما نیز تأثیر بگذارد.  محققان به ارتباط بین این مشکل و عزت نفس پی برده اند.  برخی از مطالعات نشان می‌دهند، افرادی که این مشکل را دارند از موقعیت‌ها و روابط اجتماعی اجتناب می‌کنند، زیرا نسبت به ظاهر خود احساس نا رضایتی دارند. پولیش دندان

 چه چیزی باعث مال اکلوژن می شود؟

این مشکل می تواند به دلایل مختلف رخ دهد:

اگر دندان‌ های شما برای فک شما خیلی بزرگ هستند و باعث می‌شوند که دندان‌هایتان روی هم جمع شوند و روی هم‌ ترازی بین فک بالا و پایین تأثیر بگذارند.

 وقتی نوزاد یا نوپا بودید اغلب انگشت شست خود را می مکید.

 شما یک دندان را از دست دادید و دندان های باقیمانده شما جابه جا شدند تا آن شکاف را پر کنند.

 شما یک بیماری ارثی دارید که فک شما را تحت تاثیر قرار داده و باعث می شود دندان های شما روی هم قرار نگیرد‌.

 چه چیزی باعث مال اکلوژن می شود؟

آیا دندان قروچه (براکسیسم) باعث مال اکلوژن می شود؟

 برخی از محققان معتقدند دندان قروچه (براکسیسم) یک عامل خطر برایاین مشکل است.  برخی از افراد زمانی که دچار احساس استرس، اضطراب یا عصبانیت می شوند، دندان قروچه می کنند.

 آیا مال اکلوژن می تواند باعث اختلالات مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) شود؟

این مشکل می تواند باعث ایجاد TMJ شود، اختلالاتی که مفاصل فک و عضلات و رباط های اطراف را تحت تاثیر قرار می دهند.

 علائم رایج و شایع مال اکلوژن چیست؟

 ظاهر دندان ها شایع ترین علامت این مشکل است.  ممکن است اوربایت یا آندربایت قابل توجهی داشته باشید.  اوربایت یا عقب رفتگی فک (رتروگناتیسم) زمانی اتفاق می افتد که دندان های فک پایین شما خیلی از دندان های فک بالا فاصله دارند.  آندربایت زمانی اتفاق می‌افتد که دندان‌های بالایی شما خیلی از دندان‌های پایینی شما فاصله داشته باشد.  علائم دیگر عبارتند از:

 مشکل یا ناراحتی هنگام گاز گرفتن یا جویدن.

 مشکلات گفتاری (به ندرت پیش می آید).

 تنفس دهانی (تنفس از طریق دهان بدون بستن لب).

 ناتوانی در جویدن صحیح غذا (اپن بایت).

 مال اکلوژن چگونه تشخیص داده می شود؟

دندانپزشکان معمولاً بررسی می کنند که آیا دندان ها، در یک راستا قرار دارند یا خیر.  ممکن است برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد وضعیت یا ایجاد تصویری از دندان‌ های شما، عکس‌برداری با اشعه ایکس برای دندان توصیه کنند.  دندانپزشک عمومی شما را برای درمان این مشکل به یک متخصص ارتودنسی ارجاع می دهد. تحلیل لثه

 طبقه بندی و سطوح مال اکلوژن

 سه سطح از مال اکلوژن وجود دارد.  کلاس ها بر اساس بایت و اینکه آیا دندان های بالایی یا پایینی شما نامرتب هستند، طبقه بندی شده اند:

 مال اکلوژن کلاس 1 شایع ترین نوع آن است.  بایت طبیعی است، اما دندان های بالا کمی با دندان های پایین همپوشانی دارند.

 مال اکلوژن کلاس 2 که رتروگناتیسم یا اوربایت نامیده می شود، زمانی رخ می دهد که فک بالا و دندان ها به شدت روی فک پایین و دندان ها همپوشانی داشته باشند.

 مال اکلوژن کلاس 3 که پروگناتیسم یا آندربایت نامیده می شود، زمانی رخ می دهد که فک پایین بیرون زده یا رو بع جلو است و باعث می شود فک پایین و دندان ها روی فک بالا و دندان ها همپوشانی داشته باشند.

 طبقه بندی و سطوح مال اکلوژن

آیا می توان از مال اکلوژن جلوگیری کرد؟

 بیشتر علل بروز این مشکل ارثی بوده و قابل پیشگیری نیست.  شما با مانع شدن مکیدن انگشت شست، از ایجاد ناهنجاری در کودکان خود جلوگیری می کنید. همچنین در صورت از دست دادن دندان ها می توانید دچاراین مشکل شوید.  اگر دندان‌ های خود را از دست داده‌ اید، جایگزینی دندان‌ های از دست رفته را با ایمپلنت مد نظر قرار دهید.

چگونه مال اکلوژن درمان می شود؟

 درمان این مشکل ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 بریس‌ هایی را روی دندان‌ هایتان قرار دهید که به آرامی آن‌ها را در یک راستا بکشد.

 کشیدن دندان ها برای کاهش تراکم بیش از حد.

 انجام جراحی روی فک برای اصلاح مشکلاتی که ارثی است یا شکستگی‌ های فکی که به‌ درستی بهبود نیافته‌ اند را می توانید، اصلاح کنید.

هزینه درمان

هزینه درمان این مشکل به طور معمول بستگی به شدت این عارضه دارد و شامل جمع هزینه‌های لابراتواری و دستمزد دندانپزشک می شود. طبیعتا دستمزد متخصص پروتز دندان بیشتر است. در کل، ارجاع دادن به همکاران متخصص پروتز در صورت نیاز در دستور کار تمامی دندانپزشکان است. مانند هر عارضه وبیماری دیگری این مشکل هم هزینه های خاص خود را دارد که از یک فرد به فرد دیگر هزینه های آن متفاوت است.  

درمان مال اکلوژن

هدف از درمان با ارتودنسی باید کاملا عاقلانه باشد و به جای اینکه تمرکز بر دستیابی به معیارهای ایده آل باشد روی بهبود فرم ظاهری دندان های  بیمار متمرکز شود.

از جمله درمان هایی که برای مال اکلوژن وجود دارد شامل موارد زیر می شود :

 • اصلاح کردن محل قرار گیری دندان ها با استفاده از نصب براکت
 • اصلاح کردن بد ریختی دندان ها به کمک جراحی فک
 • مرتب کردن دندان ها بعد از جراحی فک
 • انجام جراحی برای کوتاه کردن فک بیمار
 • ثابت نگه داشتن استخوان فک به کمک سیم و یا یک قالب
 • جلوگیری از بوجود آمدن مال اکلوژن در کودکان
دکتر ندا هادی

خانم دکتر ندا هادی جراح و دندانپزشک زیبایی در سال 1386 فارغ التحصيل شده اند و در طول دوره تحصيل جزء رتبه هاى برتر دانشگاه بودند. از سال ١٣٨٧ مطب خود را اندازى كردند و پانزده سال سابقه فعالیت در مطب دارند. ایشان همچنین موفق به اخذ تعداد زيادى گواهينامه ( سرتيفيكت) از معتبرترين مراكز دانشگاهى داخل و خارج كشوردر زمينه هاى مختلف دندانپزشكى مثل زيبايى ، پروتز ، ايمپلنت و جراحى لثه شده اند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Button
مسیر یابی با Waze