امتیاز دهید :

راهنمای کامل جراحی و کشیدن دندان

جراحی و کشیدن دندان ممکن است به دلایل زیادی از جمله آسیب شدید یا پوسیدگی لازم باشد. یکی از رایج ترین روش های دندانپزشکی، جراحی و کشیدن دندان می تواند باکتری ها را از بین ببرد و سلامت کلی دهان شما را بهبود بخشد. دندانپزشکان ترجیح می دهند در صورت امکان دندان های طبیعی را حفظ کنند. اما گاهی اوقات، سایر روش‌های ترمیمی مانند پر کردن دندان یا روکش دندان کافی نیستند.

اگر دندان شما پس از ترمیم به شدت آسیب دیده است، ممکن است برداشتن آن ضروری باشد. دندانپزشک شما ممکن است کشیدن دندان را در موارد زیر توصیه کند:

 • پوسیدگی شدید دندان (حفره).
 • داشتن دندان شکسته
 • جراحی دندان نهفته
 • دندان های شلوغ
 • بیماری شدید لثه.
 • لوکس شدن دندان یا سایر آسیب های دندانی.

قبل از جراحی و کشیدن دندان چه اتفاقی می افتد؟

دندانپزشک شما دندان آسیب دیده و لثه های اطراف شما را ارزیابی می کند. دندانپزشک شما همچنین برای بررسی سطح استخوان و تعیین میزان آسیب از دندان با اشعه ایکس عکس می گیرد. حتماً در مورد هر دارو، ویتامین یا مکملی که مصرف می کنید به دندانپزشک خود اطلاع دهید. پس از جمع آوری تمام اطلاعات، گزینه های درمانی و آرامبخشی به طور مفصل با شما صحبت خواهد شد.

گزینه های آرام بخشی در دندانپزشکی

بسیاری از دندانپزشکان در طول جراحی و کشیدن دندان و سایر روش های دندانپزشکی آرام بخش تزریق می کنند. آرام بخش برای افرادی که اضطراب دندانپزشکی دارند یا برای کسانی که به سادگی می خواهند در طول قرار ملاقاتشان راحت تر باشند، گزینه ای عالی است. داروهای آرام بخش مورد استفاده در دندانپزشکی عبارتند از:

اکسید نیتروژن. اکسید نیتروژن که به عنوان “گاز خنده” شناخته می شود، گازی است که از طریق ماسک یا دستگاه بینی تنفس می کنید. این یک گزینه خوب برای افرادی است که نیاز به آرامبخش سطح سبک دارند. افرادی که اکسید نیتروژن را انتخاب می‌کنند، می‌توانند خود را به محل قرار ملاقات خود برسانند.

گزینه های آرام بخشی در دندانپزشکی

آرامبخش آگاهانه خوراکی. این نوع آرامبخش از طریق دهان، معمولاً به شکل قرص، حدود یک ساعت قبل از قرار ملاقات دندانپزشکی داده می شود. داروهای رایج مورد استفاده برای این منظور شامل دیازپام، میدازولام، تریازولام و لورازپام است. آرامبخش خوراکی آگاهانه را می توان به تنهایی یا در ترکیب با اکسید نیتروژن یا آرامبخش داخل وریدی استفاده کرد. دوزها با توجه به نیازهای خاص شما تنظیم می شوند. افرادی که آرام‌بخش خوراکی را انتخاب می‌کنند، به یک دوست یا یکی از اعضای خانواده نیاز دارند تا آن‌ها را به محل ملاقاتشان برسانند.

آرام بخش داخل وریدی (IV). این برای افرادی که اضطراب دندانی قابل توجهی دارند یا برای کسانی که تحت درمان طولانی هستند توصیه می شود. داروهای آرام بخش و مسکن مانند میدازولام و مپریدین مستقیماً با استفاده از خط IV به جریان خون شما تحویل داده می شوند. آرام بخش IV بالاترین سطح آرام بخشی است که می توان در مطب دندانپزشکی به دست آورد. افرادی که آرام‌بخش IV را انتخاب می‌کنند باید در روز عمل خود برای راننده هماهنگی کنند.

در برخی موارد، دندانپزشک شما ممکن است بیهوشی عمومی را در یک بیمارستان توصیه کند. این گزینه معمولاً برای موارد پیچیده مانند بازسازی صورت یا جراحی فک اصلاحی در نظر گرفته می شود.

در حین کشیدن و جراحی دندان چه اتفاقی می افتد؟

ابتدا بی حسی موضعی برای بی حس شدن دندان آسیب دیده و بافت لثه اطراف شما داده می شود. با استفاده از ابزارهای تخصصی دندانپزشکی، دندانپزشک شما به آرامی دندان شما را شل می کند و با احتیاط آن را از حفره بیرون می آورد. گاهی اوقات، دندانپزشک شما ممکن است نیاز به ایجاد برش هایی در لثه های شما داشته باشد تا به دندان شما دسترسی پیدا کند. به خصوص اگر دندان شما به شدت پوسیده باشد یا در خط لثه شکسته شده باشد. پس از برداشتن دندان، سوکت تمیز و ضد عفونی می شود. در برخی موارد، دندانپزشک شما ممکن است پیوند استخوان دندانی نیز قرار دهد که به جلوگیری از تحلیل استخوان در فک شما کمک می کند. در نهایت، ممکن است بخیه‌هایی برای کمک به بهبودی گذاشته شود.

بعد از جراحی و کشیدن دندان چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که این روش کامل شد، دندانپزشک شما یک تکه گاز را روی محل استخراج قرار می‌دهد و از شما می‌خواهد با فشار محکم و ثابت ببندید. این به کاهش خونریزی کمک می کند تا لخته خون تشکیل شود. (لخته شدن یک جنبه طبیعی بهبودی است. باعث بهبودی می شود و خطر خشکی حفره ها را کاهش می دهد.) هنگامی که خونریزی به اندازه کافی کاهش یافت، گاز را بیرون می آورید. ممکن است در 24 ساعت اول خونریزی خفیف داشته باشید.

مزایای جراحی و کشیدن دندان چیست؟

جراحی و کشیدن دندان فواید زیادی دارد. مهمتر از همه، باکتری های مضری که می توانند به دندان ها و لثه های شما آسیب برسانند را کاهش می دهد. اگر دندان پوسیده یا آسیب دیده درمان نشود، می تواند لبخند شما را خراب کند و باعث ایجاد مشکلات دومینویی شود. برداشتن دندان آسیب دیده بهترین شانس را برای سلامت دهان و دندان به شما می دهد. علاوه بر این، جراحی و کشیدن دندان می تواند تقریباً بلافاصله به کاهش درد دندان کمک کند – به خصوص اگر دندان شما به شدت شکسته یا عفونی شده باشد.

گزینه های آرام بخشی در دندانپزشکی

خطرات یا عوارض جراحی و کشیدن دندان چیست؟

مانند هر روش جراحی، کشیدن دندان خطر کمی از عوارض را در بردارد. این ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • عفونت بعد از جراحی
 • حفره خشک دندان
 • آسیب عصبی
 • سوراخ شدن سینوس ماگزیلاری
 • تاخیر در بهبودی

عوارض جراحی و کشیدن دندان چیست؟

عوارض جانبی عادی پس از جراحی و کشیدن دندان شامل خونریزی، تورم و ناراحتی است. دندانپزشک شما دستورالعمل هایی در مورد چگونگی مدیریت موفقیت آمیز بهبودی ارائه می دهد.

مدت زمان بهبودی پس از جراحی و کشیدن دندان چقدر است؟

این بستگی به پیچیدگی پرونده شما دارد. با این حال، اکثر مردم تنها در چند روز احساس می کنند به حالت عادی باز می گردند. در حالی که می‌توانید ظرف 48 تا 72 ساعت به فعالیت‌های معمول خود بازگردید، معمولاً چندین هفته طول می‌کشد تا استخوان فک به طور کامل بهبود یابد. بنابراین، اگر قصد دارید دندان را با ایمپلنت دندان جایگزین کنید، احتمالاً باید چند ماه صبر کنید تا امکان بهبودی کامل فراهم شود.

مراقبت های بعد از جراحی و کشیدن دندان

پس از کشیدن دندان، دندانپزشک فهرست دقیقی از دستورالعمل های بعد از جراحی را به شما می دهد. در اینجا چند دستورالعمل کلی برای بهبودی سریع آورده شده است:

محل استخراج را تمیز نگه دارید. به آرامی ناحیه مورد نظر را با دهانشویه ضد میکروبی دو تا سه بار در روز شستشو دهید. تا زمانی که دندانپزشک به شما بگوید که انجام این کار بی خطر است، از مسواک زدن مستقیم روی محل استخراج خودداری کنید. سایر نواحی را به طور معمول مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.

تمام داروها را طبق دستور مصرف کنید. دندانپزشک شما ممکن است آنتی بیوتیک و مسکن تجویز کند. مهم است که همه این داروها را دقیقاً طبق دستور مصرف کنید. همچنین می توانید مسکن های بدون نسخه مانند استامینوفن و ایبوپروفن مصرف کنید.

حداقل به مدت دو روز از فعالیت های شدید خودداری کنید. افزایش ضربان قلب می تواند باعث افزایش خونریزی و ناراحتی بعد از عمل شود. 48 تا 72 ساعت اول باشگاه را رها کنید. از دندانپزشک خود بپرسید که چه زمانی از سرگیری روال عادی بی خطر است.

بعد از جراحی و کشیدن دندان چه بخورم؟

در روزهای اول از خوردن غذاهای سفت و ترد خودداری کنید. یخچال و انباری خود را با غذاهای نرم مانند برنج، پاستا، تخم مرغ، ماست و سس سیب پر کنید. همچنین باید از نوشیدن از طریق نی خودداری کنید، زیرا این کار می تواند لخته های خون را از بین ببرد و باعث خشکی حفره ها شود.

چه زمانی می توانم به محل کار یا مدرسه برگردم؟

اکثر مردم می توانند ظرف یک یا دو روز به محل کار یا مدرسه بازگردند. اگر شغلی دارید که به وزنه برداری یا کار فیزیکی زیادی نیاز دارد، ممکن است لازم باشد چند روز دیگر از کار خود مرخصی بگیرید.

چه زمانی باید به دندانپزشک خود مراجعه کنم؟

هر زمان که دچار دندان درد یا دندان درد شدید هستید، مهم است که برای ملاقات با دندانپزشک خود برنامه ریزی کنید. آن ها می توانند به تعیین علت و طراحی یک برنامه درمانی شخصی کمک کنند.

دکتر ندا هادی

خانم دکتر ندا هادی جراح و دندانپزشک زیبایی در سال 1386 فارغ التحصيل شده اند و در طول دوره تحصيل جزء رتبه هاى برتر دانشگاه بودند. از سال ١٣٨٧ مطب خود را اندازى كردند و پانزده سال سابقه فعالیت در مطب دارند. ایشان همچنین موفق به اخذ تعداد زيادى گواهينامه ( سرتيفيكت) از معتبرترين مراكز دانشگاهى داخل و خارج كشوردر زمينه هاى مختلف دندانپزشكى مثل زيبايى ، پروتز ، ايمپلنت و جراحى لثه شده اند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
Call Now Button
مسیر یابی با Waze