امتیاز دهید :

عوارض هایفوتراپی بر دندان ها

هایفو تراپی علاوه بر اثرات جوانسازی و احیاء پوست می‌تواند در درمان تومورها و برخی بیماری‌ها نیز اثربخش باشد. شدت اشعه و طول مدت درمانی که در درمان بیماری‌ها به کار می‌رود با درمانی که به مقاصد زیبایی انجام می‌شود متفاوت می‌باشد. مانند هر مداخله‌ی پزشکی هایفو تراپی نیز دارای عوارض جانبی می‌باشد. یکی از مواردی که اغلب مراجعین دچار نگرانی در مورد استفاده از روش هایفوتراپی می‌شوند عوارض هایفوتراپی بر دندان ها می‌باشد.

عوارض-هایفوتراپی-بر-دندان-ها

روش درمانی سونوگرافی متمرکز با شدت بالا که به اختصار هایفوتراپی نامیده می‌شود یک روش درمانی غیرتهاجمی می‌باشد که کاربردهای بسیاری در پزشکی دارد. یکی از کاربردهای آن کاهش اثرات پیری می‌باشد، در واقع هایفوتراپی صورت روشی جهت لیفت صورت بدون استفاده از ابزار جراحی می باشد. با توجه به عوارض درمان‌های جراحی که جهت لیفت و جوانسازی پوست صورت به کار می‌رود هایفوتراپی یکی از روش‌های غیرتهاجمی می‌باشد که به دلیل سهولت درمان و اثرات مثبت در سال‌های گذشته محبوبیت بسیاری یافته است. پرتوهای اولتراسوند با فرکانس بالا بر روی قسمتی از بافت در زیر سطح پوست متمرکز می‌شوند بنابراین آسیبی به پوست یا لایه‌های مجاور آن وارد نمی‌نمایند و با تحریک تولید کلاژن در زیر پوست منجر به لیفت صورت و یا سایر مناطق پوستی می‌شود.

در برخی از منابع آسیب به دندان‌ها به عنوان یکی از عوارض جانبی هایفوتراپی ذکر می‌شود، در ادامه‌ی این مقاله به بررسی این موضوع و صحت آن خواهیم پرداخت.

گرمای موضعی هایفوتراپی و احتمال آسیب به اعصاب

گرمای موضعی که در حین هایفوتراپی ایجاد می‌شود می‌تواند به اعماق سیستم عضلانی وارد شده و منجر به آسیب رساندن به اعصاب شود. احتمال آسیب به  ناحیه استخوانی که در زیر شاخه‌های عصب صورت (در قسمت قبل از گوش و یا در اطراف دهان) قرار دارد بیشتر می‌باشد. بنابراین پس از هایفوتراپی ممکن است افراد دردهای مزمنی را در ناحیه فک خود احساس نمایند و این دردها را به دندان‌های خود تعمیم دهند.

شدت درد ایجاد شده مقطعی و خفیف بوده و در طی مدت چند روز به تدریج از بین خواهد رفت، جهت تسکین دردهای این ناحیه می‌توانید از مسکن‌های معمولی و بدون نسخه استفاده نمائید.

آسیب به عروق و یا بافت‌های پوستی

علاوه بر آسیب به اعصاب ممکن است در حین هایفو تراپی آسیب‌هایی به پوست، بافت چربی یا رگ‌های خونی وارد شود. گاهی موارد این آسیب‌ها در ناحیه اطراف دهان ممکن است رخ دهد و دردهایی را در قسمت دهان ایجاد نماید. بنابراین این آسیب نیز مرتبط با دندان‌ها نمی‌باشد و به دلیل آسیب‌های وارد شده به عروق خونی و یا بافت‌های پوستی می‌باشد.

آسیب به دندان‌ها حین هایفوتراپی

برخی از بیماران پس از درمان هایفوتراپی گزارش‌هایی مانند افزایش حساسیت دندان‌ها و فک را بیان نموده‌اند. تمام این موارد معمولاً در ظرف مدت چند هفته برطرف می‌شود و هیچ گونه آسیب بلند مدتی برای دندان‌ها باقی نمی‌ماند. با این وجود لازم است همواره نکات احتیاطی را در نظر داشته باشید. در صورتی که دندان‌های حساسی دارید از پزشک خود بخواهید که پیش از هایفوتراپی از محافظ های دندانی برای شما استفاده نماید تا هیچ گونه آسیبی به دندان‌ها وارد نشود.

اسیب-به-دندان-ها-در-حین-هایفوتراپی

با در نظر داشتن اینکه هایفوتراپی درمانی کاملاً تخصصی می‌باشد باید توسط پزشک متخصص پوست و یا تکنسینی که تحت نظر پزشک متخصص پوست کار می‌نماید انجام شود، تنظیم میزان انرژی اولتراسوند و استفاده از آن در طی زمان متناسب با مشکلات پوستی جزء اصلی موفقیت درمان در روش هایفوتراپی می‌باشد.

در صورتی که دردهای ناحیه دهان، فک و یا سایر آسیب‌های وارد شده حین هایفو تراپی پس از گذشت چند روز التیام نیافت در اولین فرصت با بهترین دندانپزشک زیبایی تماس بگیرید تا دستورالعمل‌های لازم را دریافت نمائید.

هایفوتراپی و ایمپلنت دندان

انرژی اولتراسوند که در هنگام هایفوتراپی استفاده می‌شود معمولاً به گونه‌ای می‌باشد که به عمق بافت‌ها نفوذ نمی‌نماید بنابراین هیچ گونه تاثیر منفی بر ایمپلنت‌های دندانی نخواهد داشت اما توصیه می‌شود در صورتی که ایمپلنت‌ دندان و یا دندان‌های پر کرده داخل دهان خود دارید پیش از شروع هایفو تراپی به دندانپزشک خود اطلاع دهید تا در صورت نیاز اقدامات احتیاطی لازم انجام شود.

جلوگیری از بروز عوارض هایفوتراپی روی دندان

به دلیل عوارض هایفوتراپی بر دندان ها به خصوص اطراف دندان هایی که دارای ایمپلنت یا پرشدگی هستند توصیه می شود که از کارتریج ها با عمق پایین استفاده شود، تا اشعه هایفو از پوست عبور نکند. روش دیگری که برای جلوگیری از عوارض هایفوتراپی بر دندان ها می توان استفاده کرد، بهره گیری از آبسلانگ در داخل دهان برای ایجاد یک لایه محافظ بر روی دندان ها می باشد.

جلوگیری-از-بروز-عوارض-هایفوتراپی-بر-دندان-ها

هم چنین پزشک متخصص باید از انجام این روش در نزدیکی چشم، گوش و اطراف دهان  که دارای ایمپلنت فلزی می باشد خودداری کند.

سخن نهایی

در حال حاضر هیچ مدرک علمی و تحقیقاتی که ثابت نماید هایفوتراپی می‌تواند موجب آسیب رساندن به دندان‌ها شود وجود ندارد با این وجود باید به این نکته توجه نمائید که هر مداخله‌ی درمانی در صورتی که توسط پزشک متخصص و با مشورت دندانپزشک و یا به وسیله‌ی دستگاه‌های اصل انجام نشود همواره منجر به بروز عوارض هایفوتراپی بر دندان ها خواهد شد. بنابراین لازم است پیش از حضور در کلینیک ابتدا در مورد تخصص پزشک و اصالت دستگاه‌های مورد استفاده در مرکز اطلاعات لازم را کسب نمائید. در صورتی که درمان به درستی انجام نشود آسیب‌های جدی ممکن است به پوست و یا دندان‌ها وارد شود.

سوالات متداول

دکتر ندا هادی

خانم دکتر ندا هادی جراح و دندانپزشک زیبایی در سال 1386 فارغ التحصيل شده اند و در طول دوره تحصيل جزء رتبه هاى برتر دانشگاه بودند. از سال ١٣٨٧ مطب خود را اندازى كردند و پانزده سال سابقه فعالیت در مطب دارند. ایشان همچنین موفق به اخذ تعداد زيادى گواهينامه ( سرتيفيكت) از معتبرترين مراكز دانشگاهى داخل و خارج كشوردر زمينه هاى مختلف دندانپزشكى مثل زيبايى ، پروتز ، ايمپلنت و جراحى لثه شده اند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button
مسیر یابی با Waze