info@drnedahadi.com 26702787 -22869840- (021)

مراقبت بعد از کامپوزیت دندان

مراقبت بعد از کامپوزیت دندان

لبخندی که از روی اعتماد بنفس کامل باشد، می­تواند به طرز عجیبی در جلب و جذب مخاطبین موفق عمل کند. کامپوزیت دندان یک روش جدید و پر طرفدار برای داشتن لبخندی زیبا می باشد، اما بعد از انجام این روش برای ماندگاری بیشتر و حاصل شدن نتیجه ی مطلوب، توصیه می شود نکات مراقبت بعد از کامپوزیت دندان رعایت شود که در این نوشته به آن ها خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید؛

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان، روشی است که طی آن ماده ای نسبتاً محکم و نازک، برای اصلاح رنگ و ظاهر بر روی دندان ها گذاشته می شود. این نوع مواد به گونه ای روی دندان جای می گیرند که باعث تغییر فرم و رنگ دندان می شوند و با تغییر رنگ و افزایش درخشندگی بر سطح دندان نمای ویژه ای به لبخند خواهند داد. کامپوزیت دندان دارای ماندگاری طولانی مدت است و نیز قابلیت ترمیم مجدد دارد.

 

مراقبت های بعد از کامپوزیت 

همانطور که گفته شد انجام اقدامات مراقبتی بعد از کامپوزیت دوام و ماندگاری آن ها را افزایش می دهد، و فرد باید موارد بهداشتی دهان و دندان و نیز اصول تغذیه را رعایت کند تا عمر کامپوزیت ها را به بیش از 10 سال برساند . در این قسمت به مواردی از این مراقبت ها اشاره خواهیم کرد:

جویدن خوراکی های سخت

خوردن خوراکی های سختی مانند هویج، آجیل، سیب و … احتمال آسیب به کامپوزیت دندان از جمله لب پریدگی و یا ساییدگی در سطح آن ها را بالا می برد. پس خوردن این قبیل از مواد خوراکی توصیه نخواهد شد، اما خوردن ساندویچ بلامانع می باشد. البته در صورت صدمه و آسیب اصلاً نگران نباشید، زیرا لمینت کامپوزیتی قابل ترمیم است و می توانید با یک جلسه مراجعه به دندانپزشک خود آن را ترمیم کنید.

لازم به ذکر است بگوییم لمینت سرامیکی قابل ترمیم نیست و در صورت آسیب دیدگی باید تعویض شود.

مصرف خوراکی های رنگی

در روزهای ابتدایی بعد از انجام کامپوزیت به هیچ وجه از نوشیدنی های رنگی مانند چای، قهوه و نوشابه استفاده نکنید، زیرا کامپوزیت در روزهای اول مستعد جذب موارد رنگی می باشد و مصرف این قبیل از مواد غذایی، باعث تغییر رنگ آن ها خواهد شد.

البته خودداری از این خوراکی ها به روزهای ابتدایی محدود نبوده و باید به طور کلی مصرف آن ها به حداقل برسد تا تغییر رنگ کمتری بر روی آنها ایجاد شود.

همیشه به خاطر داشته باشید این دندان ها مستعد رنگ پذیری هستند و سریعاً باید بعد از مصرف مواد رنگی، آب بخورید و دندان ها را بشوئید تا ماندگاری رنگ و زیبایی آن ها افزایش پیدا کند.

بیشتر بخوانید
لمینت دندان

مصرف سیگار

عادت هایی مانند کشیدن سیگار و قلیان باعث تغییر رنگ کامپوزیت می شود و از عمر آن می کاهد. در صورت تغییر رنگ کامپوزیت، سطح روی آن باید مجددا توسط دندانپزشک پالیش شود.

رعایت بهداشت دهان و دندان

نکته بعدی که باید به آن توجه کرد، رعایت بهداشت دهان و دندان می باشد که شامل استفاده از دهانشویه، مسواک و نخ دندان است. حداقل دو بار در شبانه روز (یکبار قبل از خواب و یکبار قبل از خوردن صبحانه) مسواک بزنید. همچنین خمیردندان های حاوی فلوراید که مواد ساینده کمتری داشته باشند، استفاده کنید.

خمیردندان های سفید کننده به دلیل داشتن مواد ساینده ی زیادی که دارند باعث ساییده شدن کامپوزیت ها و در نتیجه کاهش عمر کامپوزیت ها می شوند. توصیه می شود فقط هفته ای یکبار از این نوع خمیردندان ها استفاده شود.

همانطور که می دانید مسواک زدن به تنهایی قادر به تمیز کردن تمام فواصل دندان ها نیست و بر جای ماندن مواد غذایی در لابه لای دندان ها باعث پوسیدگی دندان می شود. در نتیجه علاوه بر مسواک باید هر شب، قبل از خواب به منظور جلوگیری از تغییر رنگ، از نخ دندان استفاده شود.

لازم به ذکر است عدم استفاده از نخ دندان، چه در صورت داشتن کامپوزیت و چه نداشتن آن باعث پوسیدگی و کاهش طول عمر دندان خواهد شد.

دکتر ندا هادی، دندانپزشک زیبایی در تهران ، با استفاده از تجهیزات مدرن و روش های نوین عرصه  دندانپزشکی آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشند. راه های برقراری ارتباط:

شماره های تماس: 02122869840  –  26702787

صفحه اینستاگرام

مراجعه مرتب به دندانپزشکی

توصیه می شود، در صورت داشتن کامپوزیت به منظور اصلاح و ترمیم و یا رفع تغییر رنگ به وجود آمده در آن ها، حداقل سالی یکبار به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

همچنین لازم است به صورت دوره ای دندان های خورد را جرم گیری کنید، زیرا احتمال تجمع پلاک های دندانی در محل کامپوزیت شده بیشتر است.

خلاصه

نگهداری از کامپوزیت دندان باید به خوبی انجام شود و متقاضی به صورت دائم بهداشت دهان ودندان را در نظر داشته باشد تا صدمه ای به دندان ها وارد نشود.
در پایان باید بیان کرد که نوع و رنگ اکثر مواد کامپوزیتی متغیر می باشد و توصیه می شود برای استحکام بیشتر آن، از مناسب ترین مواد کامپوزیتی که توسط شرکت های معتبر دندان پزشکی تولید شده است استفاده گردد.
همچنین بهتر است بدانید که استفاده از مواد کامپوزیتی کار آسانی نیست و احتیاج به مهارت جراح یا دندانپزشک زیبایی داشته تا بتواند بهترین و زیباترین لبخند را برای متقاضی ایجاد کند، نداشتن مهارت و دانش کافی برای این روش زیبایی تأثیر زیادی بر رسیدن به نتیجه ی مطلوب خواهد گذاشت.

پاسخ

پنج × 3 =

Call Now Button
مسیر یابی با Waze