info@drnedahadi.com 26702787 -22869840- (021)

بلیچینگ دندان چگونه انجام می شود؟

با ظهور روش های جدید دندانپزشکی، امروزه راه رسیدن افراد به لبخندی زیباتر مهیا شده است. یکی از محبوب ترین روش های زیبایی دندان ها، بلیچینگ دندان است که باعث سفیدی و شفافیت دندان ها خواهد شد. رنگ دندان ها ممکن است در طول زمان به رنگ زرد، نارنجی، قهوه ای و یا حتی خاکستری تبدیل شود. از دلایل تغییر رنگ دندان می توان به مصرف قهوه، چای یا دخانیات، میزان بالای فلوراید در حین رشد دندان ها و آسیب دندان با افزایش سن اشاره کرد. اگرچه بسیاری از این لک ها از طریق روش های بلیچینگ دندان، با موفقیت از بین خواهند رفت. این روش آسیبی به مینای دندان نمی رساند. بلیچینگ بدون اینکه ماده ای از سطح دندان ها بردارد یا بدون اینکه ماده ای به سطح دندان ها اضافه کند می تواند طی پرسه های زمانی دندان ها را سفید تر کند اما نیاز به مینای دندان سالم دارد و اگر فرد دندان را کامپوزیت ونیر یا لمینت دندان کرده باشد عملا نمی توان از بلیچینگ استفاده کرد. در طی بلیچینگ مولکول های مواد شیمیایی به داخل دندان نفوذ می کنند و سر راه خود رنگدانه ها را از بین می برند.

در این مقاله قصد داریم در مورد مزایا، نحوه انجام، انواع روش ها، چگونگی انجام، عوارض، هزینه و مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار دهیم. در ادامه مقاله با ما همراه باشید…

تاثیر بلیچینگ دندان در اصلاح طرح لبخند

بلیچینگ دندان چیست؟

استفاده از روش بلیچینگ یا همان سفید کردن دندان ها یک نوع روش زیبایی محسوب می شود. دندان ها نسبت به سایر اعضای بدن جلوه گر تمیزی و زیبایی افراد است پس به همین دلیل از این روش به منظور افزایش جذابیت استفاده می کنند.

دندان های زرد را در کوتاه ترین زمان ممکن در عین این که هزینه و خساراتی در بر ندارد به بهترین شکل ممکن در می اورد این گونه می توانید معجزه بلیچینگ دندان را به چشم ببنیم. تا جایی که بر اساس تحقیقات و نتایج به دست آمده بلیچینگ حتی می تواند بد رنگی های دندانی که به صورت ارثی می باشد را نیز از بین ببرد. شایان ذکر است یکی دیگر از روش های زیبایی و سفیدی دندان ها که ان هم تحول عظیمی در زیبایی ظاهری افراد رقم می زند، لمینت است.

ماده اصلی که در روش بلیچینگ به کار می رود و دندان ها را به طرز شگفت انگیزی سفید می کند، همان پراکسید هیدروژن است که باعث اکسید شدن رنگدانه های رسوب شده بین مینا ها شده و در نهایت منجر به نابودی آن ها می شود. اگر می خواهید بلیچینگ دندان انجام دهید به شما پیشنهاد می کنیم برای جلوگیری از حساسیت و ناراحتی لثه که به موجب مواد شیمیایی ایجاد می شود به بهترین دندانپزشک زیبایی مراجعه کنید.

عواملی که باعث تغییر رنگ دندان ها می شود ؟

دندان از دو جزء معدنی و آلی تشکیل شده است. زمانی که فرد از غذاهای اسیدی استفاده کند جزء معدنی دندان که حالت داینامیک یا پویایی دارد می تواند از دندان جدا شده و در بزاق قرار گیرد. این مواد معدنی جدا شده تمایل دارند دوباره توسط بزاق روی دندان ها بنشینند بنابراین مواد معدنی و رنگدانه ها روی دندان قرار می گیرند. در نتیجه پس از مصرف مواد غذایی که اسیدی هستند مانند نوشابه ها و مواد غذایی رنگی و … به مرور زمان رنگ دندان را تغییر می دهند. تغییر رنگ دندان یک روزه و یک شبه به وجود نمی آید  این روند در طی ده تا بیست سال اتفاق می افتد.

مزایای بلیچینگ دندان‌

از مزایای بلیچینگ دندان می توان به موارد ذیل اشاره کرد؛

 • دستیابی به نتایج بهتر و سریع تر نسبت به روش ها دیگر
 • بی خطر ترین روش سفید کردن دندان
 • پایین بودن احتمال حساسیت لثه به ژل بلیچینگ

برای دستیابی به رنگ مورد نظر شما، معمولاً سه تا چهار جلسه، که هر کدام حدود 30 تا 60 دقیقه طول می کشد، مورد نیاز است. با این حال سفید کردن دندان ها موقتی است و طی یک تا سه سال دیگر دوباره دندان های شما تیره می شود و ممکن است احتیاج باشد که این روش را تکرار کنید.

بلیچینگ دندان چگونه انجام می شود؟

در این روش دندانپزشک مقداری از ژل مخصوص بلیچینگ را با غلظت بالا روی دندان ها ریخته که موجب سفیدشدن دندان ها می شود. او برای جلوگیری از آسیب به لثه ها ژل مخصوص دیگری را روی لثه مالیده و با تاباندن نور آبی آن را محکم می کند. اگر دندانپزشک مهارت لازم را در این کار نداشته باشد، ممکن است باعث به وجود آمدن عوارضی برای فرد شود. بلیچینگ در مطب به دلیل استفاده از غلظت بیشتری از مواد شیمیایی راه موثر تری نسبت به بلیچینگ در منزل است. در این روش، دندانپزشک از یک ژل سفید کننده، با غلظت بالای پراکسید استفاده خواهد کرد. پس از قرار دادن ژل روی دندان ها، با گذشت حدود یک ساعت یا کمتر، لکه ها از بین خواهند رفت و موجب سفیدی دندان ها می شود. برای حاصل شدن نتیجه ی مطلوب، بسیاری از دندانپزشکان از لیزر یا نورهای مخصوص استفاده می کنند، به صورتی که نور موجب فعال شدن ژل می شود و به اکسیژن اجازه می دهد کامل تر به دندان ها راه یابد.
ژل مورد استفاده برای از بین بردن لکه ها به اندازه ی کافی به مینای دندان ها نفوذ پیدا نمی کند، به همین دلیل پزشک متخصص باید سطح خارجی دندان ها را به طور کامل تمیز کند. دندانپزشک همچنین باید بیمار را بطور کامل معاینه کند تا هر گونه اختلال در مینای دندان‌ها بررسی شود.

همچنین دندانپزشکان ممکن است روش های بلیچینگ در منزل را برای دستیابی به نتایج ماندگارتر پیشنهاد دهند.

لازم به ذکر است هزینه ی بلیچینگ دندان با استفاده از لیزر نسبت به روش های دیگر بیشتر خواهد بود.

 

 

موارد محدودیت استفاده از بلیچینگ

بلیچینگ دندان هم نیاز به معاینه اولیه دارد و ممکن است برای برخی افراد مناسب نباشد.

 • افرادی که دندان های بسیار نامرتبی دارند زیرا این نامرتب بودن به وسیله تغییر رنگ دندان حین سفید شدن بیشتر به چشم می آیند و مشخص خواهند بود.
 • افرادی که پوسیدگی، التهاب لثه و حساسیت های دندانی بسیار شدیدی دارند. زیرا ماده بلیچینگ خاصیت اکسید کنندگی دارد و می تواند در ناحیه باعث بروز حساسیت های زیادی شود.
 • افرادی دندان های آنها جرم زیادی دارد بلیچینگ مفهومی ندارد بنابراین قبل از بلیچینگ دندان ها باید جرم زدایی شوند.

آیا بلیچینگ درد دارد؟

انجام بلیچینگ هیچ دردی ندارد و به همین علت در بلیچینگ از ماده بی حسی استفاده نمی شود زیرا اگر فرد دچار حساسیت های دندانی باشد با مصرف بی حسی این حساسیت، خود را نشان نمی دهد و بعد از بین رفتن بی حسی یک حساسیت دندانی شدید در فرد به وجود می آید.

انواع روش های بلیچینگ

در این مبحث می خواهیم به دو روش اصلی بلیچینگ دندان ها که از نظر روش انجام و هزینه ها کمی متفاوت تر از یکدیگر هستند، بپردازیم:

 1. بلیچینگ در خانه: بلیچینگ دندان در منزل، ساده ترین روش بلیچینگ است که معمولا بیمار هزینه های کمتری را تقبل می کند. در این روش از بیمار قالب گرفته می شود و برای آن ها پلاک های شفاف ساخته می شود و با در اختیار قرار دادن موادی به آنها این پرسه درمانی ادامه پیدا می کند.
 2. بلیچینگ دندان ها در مطب: این روش از مواد مخصوص برای محافظت از لثه ها استفاده یم شود تا در حین انجام کار سایر اندام مجاور دندان آسیبی نبینند. سپس با مواد بلیچینگ با غلظتی بالای که دارد بر روی دندان ها گذاشته می شود و بعد از مدت زمان کوتاهی این ماده خاصیت شیمیایی عمل می کند و منجر به تغییر رنگ دندان می شود. البته که با روش بلیچینگ در خانه فرق چندانی ندارد و فقط صرفا در میزان هزینه ها کمی متفاوت هستند. در مطب طی یک الی دو ساعت بلیچینگ توسط پزشک انجام می شود. با توجه به توصیه های مهم متخصصین این حوزه درمانی سعی کنید از روش بلیچینگ در مطب استفاده کنید بدین ترتیب با اطمینان خاطر به انجام آن می پردازید.

 

مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان

فرد دو تا سه جلسه داخل مطب و یک جلسه در منزل به مدت 14 روز توسط مواد بلیچینگی که پزشک متخصص در اختیارش می گذارد پرسه بلیچینگ انجام می شود. بلیچینگ در یک جلسه ممکن است رنگ دندان را تغییر دهد اما این رنگ قابل برگشت است اما اگر پکیج کامل بلیچینگ یعنی درمان داخل مطب و در منزل انجام شود، یک درجه ای از تثبیت رنگ در دندان ها به وجود می آید که اثر آن 6 تا 9 ماه باقی می ماند. نوع ماده مصرفی و تکنیکی که دندان پزشکی بکار می برد اگر در محدوده استاندارد باشد چه ماده و چه تکنیک ضرری متوجه فرد نمی شود ولی اگر به هر دلیلی این تکنیک و مواد خارج از استاندارد باشد ممکن است مضراتی را به دنبال داشته باشد.

عوارض بلیچینگ دندان چیست؟

تاکنون مورد خاصی درباره عوارض بلیچینگ دندان مشاهده نشده و مشکلی برای مراجعه کننده ایجاد نمی کند. البته برای اطمینان خاطر بیشتر این کار را حتما تحت نظارت یک متخصص دندانپزشک زیبایی انجام دهید تا از عوارض احتمالی آن مصون بمانید.

هزینه بلیچینگ دندان چقدر است؟

هزینه بلیچینگ در دندانپزشکی های مختلف متفاوت بوده و بستگی به عوامل مختلفی مانند جلسات مورد نیاز، تکنیک مورد استفاده، نوع ماده مصرفی و متخصص انجام دهنده آن دارد. شما متقاضیان عزیز سعی داشته باشید، در اولین قدم پزشک حاذقی را پیدا کرده و در قدم بعدی هزینه را مد نظر داشته باشید که نتیجه ایده ال را بدست آورید. در ابتدا بهتر است بدانید هزنیه این روش زیباسازی دندان ها بسته به محل و روش انجام آن است، چرا که میزان هزینه انجام آن در مطب پزشک کمی بیشتر از روش خانگی است. در برآورد این میزان از هزینه ها عوامل متعددی دخیل هستند که در ادامه بدان ها اشاره خواهیم کرد:

 • هزینه دستمزد دندانپزشک که بسته به میزان تخصص، تبحر و شهرت وی دارد.
 • کمیت وکیفیت مواد مورد استفاده در آن
 • تعداد واحد دندان های مورد بازسازی قرار گرفته شده

ماندگاری بلیچینگ دندان

ماندگاری این روش در سفید کردن دندان بستگی به بهداشت دهان و دندان داشته، که با  آن ها می توانید میزان ماندگاری آن را افزایش دهید.

خاتمه

در پایان باید بیان کرد که بلیچینگ در مطب، در همان ابتدا بیشترین تأثیرات را خواهد داشت، البته میزان سفیدی به توانایی و اراده ی فرد در رعایت بهداشت دندان ‌ها هم‌ بستگی دارد. حتما از بهترین دندانپزشک زیبایی برای انجام این کار کمک بگیرید تا به نتایج مطلوب و دلخواه تان برسید این گونه با انتخابی هوشمندانه سلامتی و زیبایی تان را تضمین می کنید.

دکتر ندا هادی

خانم دکتر ندا هادی جراح و دندانپزشک زیبایی در سال 1386 فارغ التحصيل شده اند و در طول دوره تحصيل جزء رتبه هاى برتر دانشگاه بودند. از سال ١٣٨٧ مطب خود را اندازى كردند و پانزده سال سابقه فعالیت در مطب دارند. ایشان همچنین موفق به اخذ تعداد زيادى گواهينامه ( سرتيفيكت) از معتبرترين مراكز دانشگاهى داخل و خارج كشوردر زمينه هاى مختلف دندانپزشكى مثل زيبايى ، پروتز ، ايمپلنت و جراحى لثه شده اند.

One thought on “بلیچینگ دندان چگونه انجام می شود؟

 1. پرنیان - ژانویه 29, 2019 در 8:48 ق.ظ

  با سلام و خسته نباشید . میخواستم بپرسم آیا بلیچینگ برای دندان ها ضرر دارد؟

  پاسخ

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه
Call Now Button
مسیر یابی با Waze