info@drnedahadi.com 26702787 -22869840- (021)

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

ایمپلنت ، پایه ای است از جنس تیتانیوم که جایگزین ریشه دندان می شود، در داخل استخوان فک جا می گیرد و از دندان محافظت می کند. ایمپلنت دندان ، درمان بسیار ایمنی است و می توان گفت که بعد از درمان، ظاهر طبیعی دندان ها حفظ می شود و در صورتی که فرد مراقبت های لازم را رعایت کند، دوام و ماندگاری طولانی مدتی خواهد داشت.

اما در صورتی که نسبت به مراقبت از ایمپلنت غافل شوید، شاهد بروز بیماری های لثه، خونریزی و سایر عوارض مربوطه خواهید بود، که البته احتمال بروز چنین مشکلاتی برای دندان های طبیعی نیز وجود دارد.

در صورتی که ایمپلنت به خوبی کار گذاشته شود و استخوان فک به اندازه کافی قوی و محکم باشد، ماندگاری چند ساله خواهد داشت.

ایمپلنت را می توان برای چندین دندان انجام داد. با توجه به وضعیت استخوان فک، امکان انجام ایمپلنت برای دندان هایی که افتاده اند نیز وجود دارد. دندانپزشک با بررسی دندان ها و استخوان های فک، تعداد ایمپلنت مورد نیاز را مشخص می کند. در صورتی که شرایط برای انجام ایمپلنت مهیا نباشد، امکان این کار بدون گرافت استخوان به محل مورد نظر امکان پذیر نمی باشد.

ایمپلنت، پایه ای است از جنس تیتانیوم که جایگزین ریشه دندان می شود، در داخل استخوان فک جا می گیرد و از دندان محافظت می کند.  برای مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر ندا هادی، با شماره های زیر و پیج اینستاگرام ارتباط برقرار کنید. شماره های تماس : 021 22869840 – 021 26702787

ایمپلنت جراحی سرپایی است و طی مراحل زیر انجام می شود:

 • حذف دندان آسیب دیده
 • آماده سازی استخوان فک برای جراحی، که یک مرحله آن می تواند شامل گرافت استخوان باشد
 • قرار دادن ایمپلنت بعد از التیام فک
 • پشت سر گذاشتن دوره نقاهت و بهبودی
 • تهیه قالب از دندان ها و استخوان فک، جهت قرار دادن دندان های نهایی

تمامی مراحل گفته شده چند ماه طول می کشد، آن هم به دلیل التیام کامل بافت های نرم دندان و رشد استخوان های جدید در فک.

دلایل انجام ایمپلنت

ایمپلنت در داخل استخوان فک قرار می گیرد، یعنی در ریشه دندان و از آن جایی که مواد تیتانیومی هستند هیچ گونه لغزشی را ایجاد نمی کنند. در کل، ایمپلنت در موارد زیر انجام می شود:

 • از دست دادن یک دندان و یا بیشتر
 • داشتن استخوان فک قوی جهت فیکس شدن ایمپلنت
 • داشتن بافت دهانی سالم
 • عدم ابتلا به شرایط پزشکی خاص
 • عدم تمایل به استفاده از دندان مصنوعی

مزایای ایمپلنت

 • بهبود ظاهر دندان ها. از آن جایی که ایمپلنت به استخوان جوش داده می شود، نتایج دائمی را نیز به همراه خواهد داشت.
 • بهبود گفتار. در صورتی که دندان ها ساختار و آرایش منظمی نداشته باشند، احتمال لغزیدن دندان ها بر روی هم و اشتباه ادا کردن جملات بیشتر خواهد بود. با انجام ایمپلنت، دیگر نگران چنین موردی نخواهید بود.
 • تسهیل جویدن. استفاده از دندان مصنوعی معمولا مشکلاتی را برای جویدن به وجود می آورد. اما ایمپلنت، همان دندان طبیعی است و به همین خاطر هیچ مشکلی هنگام جویدن ایجاد نخواهند کرد.
 • بالا رفتن سطح اعتماد به نفس. ایمپلنت، لبخند زیبا را به شما بر می گرداند و شما نیز احساس بهتری خواهید داشت.
 • بهبود سلامت دهان و دندان. با انجام ایمپلنت، نیازی به حذف و کشیدن سایر دندان ها نمی باشد و دندان های کناری نیز سالم باقی می مانند. به همین خاطر، با انجام ایمپلنت به سلامت دهان و دندان نیز کمک می شود.
 • ماندگاری بالا. به خصوص اگر از آن ها مراقبت شود.

قرار دادن ایمپلنت در جای خود، کار آسانی است و از آن جایی که با بی حسی انجام می شود، بیمار هیچ گونه دردی را احساس نخواهد کرد. تنها ممکن است بعد از پایان جراحی کمی احساس درد و ناراحتی داشته باشد، به همین خاطر داروهای مسکن برای فرد در نظر گرفته می شود تا در منزل مصرف کند.

ایمپلنت

ایمپلنت

آیا امکان انجام ایمپلنت برای تمامی افراد وجود دارد؟

در بیشتر موارد، تمامی افرادی که از سلامت کاملی برخوردار هستند می توانند جراحی ایمپلنت را انجام دهند. بیماران بایستی لثه سالم و استخوان های فک قوی داشته باشند تا قادر به تحمل وزن ایمپلنت باشند.

بیماران نیز باید بهداشت دهان و دندان را رعایت و جهت چکاپ به دندانپزشکی مراجعه کنند.

افراد دیابتی، افراد مبتلا به بیماری های قلبی، و یا افرادی که رادیوتراپی در ناحیه سر و گردن انجام می دهند، بایستی پیش از انجام ایمپلنت بیشتر مورد بررسی قرار بگیرند.

آیا تمیز کردن و مسواک زدن دندان ها بعد از ایمپلنت سخت خواهد بود؟

خیر. بلکه مراقبت از ایمپلنت و دندان ها باعث ماندگاری بیشتری ایمپلنت خواهد شد. مراقبت های لازم از سوی دندانپزشک در اختیار بیمار قرار می گیرد. مسواک زدن دندان های اطراف ایمپلنت و خود ایمپلنت مانند مسواک زدن دندان های طبیعی است. حتی در حالت طبیعی نیز مسواک زدن برخی قسمت ها سخت تر از سایر قسمت هاست.

آیا در صورت ابتلا به بیماری لثه باز هم می توان ایمپلنت کرد؟

بله، در صورتی که مراقبت های لازم و بهداشت دهان و دندان رعایت، و جهت چکاپ به دندانپزشکی مراجعه شود، مشکلی از این نظر به وجود نخواهد آمد. حتی کشیدن سیگار هم بر روی سلامت و کیفیت ایمپلنت تاثیر می گذارد. به همین خاطر، افراد سیگاری بعد از جراحی بایستی بیشتر به سلامت دندان هایشان اهمیت دهند.

معمولا کم پیش می آید که ایمپلنت به استخوان فک خوش نخورد. در صورتی که چنین حالتی اتفاق بیفتد، می توان ایمپلنت را به راحتی برداشت تا روند طبیعی بهبود فک طی شود، و سپس ایمپلنت جدیدی جایگزین گردد. در برخی موارد، دندانپزشک با ایجاد پل، ایمپلنت را در ناحیه قرار می دهد که این حالت نیز با موفقیت همراه می باشد.

چه زمانی گرافت (پیوند) استخوان انجام می شود؟

در صورتی که استخوان فک به انداره کافی ضخیم نباشد و یا این که بافت نرمی داشته باشد، گرافت استخوانی نیاز می باشد. چرا که به هنگام جویدن فشار زیادی به فک و استخوان های این ناحیه وارد می شود، و چنان چه ایمپلنت دندان به خوبی در داخل فک ثابت نشده باشد، جراحی با شکست روبرو خواهد شد.

 

در گرافت استخوان، قسمتی از استخوان فک و یا سایر نواحی مانند مفصل ران برداشته و در فک کاشته می شود. در برخی موارد از استخوان های مصنوعی نیز می توان استفاده کرد.

نتیجه ایمپلنت

می توان گفت درصد موفقیت ایمپلنت بسیار بالاست، با این حال در برخی موارد احتمال دارد که ایمپلنت به خوبی با استخوان جوش نخورد که در چنین شرایطی ایمپلنت برداشته می شود و بعد از پاکسازی استخوان، پروسه درمان چند ماه بعد مجدد آغاز خواهد شد.

 

مقالات مرتبط با این مطلب:

لمینت دندان

کامپوزیت ونیر

اصلاح طرح لبخند

 

 

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم.

با تشکر مدیریت سایت دکتر ندا هادی جراح ، دندانپزشک زیبایی

 

راه های ارتباطی با دکتر ندا هادی:

 info@drnedahadi.com

 22869840 -26702787 (021)

پیج اینستاگرام

 

 

 

دکتر ندا هادی

خانم دکتر ندا هادی جراح و دندانپزشک زیباییدر سال 1388 فارغ التحصيل شده اند و در طول دوره تحصيل جزء رتبه هاى برتر دانشگاه بودند. از سال ١٣٨٧ مطب خود را اندازى كردند و ده سال سابقه فعالیت در مطب دارند. ایشان همچنین موفق به اخذ تعداد زيادى گواهينامه ( سرتيفيكت) از معتبرترين مراكز دانشگاهى داخل و خارج كشوردر زمينه هاى مختلف دندانپزشكى مثل زيبايى ، پروتز ، ايمپلنت و جراحى لثه شده اند.

2 thoughts on “ایمپلنت دندان

 1. khosro - ژانویه 18, 2020 در 10:21 ق.ظ

  از چه سنی به بعد نمیشه ایمپبنت دندان رو انجام داد ؟

  پاسخ
  • drnedahadi - فوریه 9, 2020 در 6:15 ق.ظ

   سن خاصى ندارد بستگى به بيمارى زمينه اى فرد دارد

   پاسخ

پاسخ

شش + چهار =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Button
مسیر یابی با Waze