امتیاز دهید :

خونریزی بعد از جراحی دندان عقل

خونریزی بعد از جراحی دندان عقل یکی از عوارض موقت این جراحی می باشد و دغدغه ی بسیاری از افراد است. در برخی از مواقع برای کشیدن دندان عقل نیاز به جراحی می باشد که امکان دارد بعد از جراحی عوارضی از قبیل عفونت، خونریزی و … رخ بدهد که برای جلوگیری از بروز این عارضه و یا کنترل آن راهکارهایی وجود دارد که در این مقاله تمام آن ها را بررسی خواهیم کرد. به طور معمول در خصوص خوریزی بعد از جراحی دندان عقل باید گفت که در حدود 24 ساعت پس از درمان متوقف خواهد د، اما اگر ادامه دار باشد باید برای تشخیص و درمان به دندانپزشک متخصص مراجعه نمایید.

خونریزی-بعد-از-جراحی-دندان-عقل

در این مقاله به طور کامل علت خونریزی و روش های کنترل خونریزی بعد از جراحی دندان عقل را بررسی خواهیم کرد.

علت خونریزی بعد از جراحی دندان عقل

هر جراحی به طور معمول عوارضی را در پی خواهد داشت، حتی کشیدن یک دندان عادی نیز ترشح خون و لخته خون را به همراه خواهد داشت و طبیعی می باشد که بعد از جراحی دندان عقل نیز خونریزی تا چندین ساعت بعد از آن ادامه داشته باشد. در واقع به دلیل محافظت از زخم باز لخته ای ایجاد می شود که همین امر عامل خونریزی می باشد. عوامل مختلف دیگری از قبیل استعمال دخانیات، مصرف نوشیدنی های الکلی، مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین و وارفارین، عفونت، بروز حفره خشک دهانی و ترما و آسیب در ناحیه دندان کشیده شده در بروز خونریزی بعد از جراحی دندان عقل نقش دارند.

خونریزی بعد از جراحی دندان عقل چه زمانی متوقف خواهد شد؟

در خصوص مدت زمانی که طول میکشد خونریزی بعد از جراحی متوقف شده و برطرف شود، باید گفت که به طور معمول 24 ساعت بعد از جراحی این عارضه برطرف خواهد شد. ولی امکان دارد که بر روی گاز استریل گذاشته شده بر روی دندان و دهان مقداری خون مشاهده شود، که این موضوع به معنای ادامه خونریزی نمی باشد و به دلیل کنده شدن لخته خون ایجاد شده است. پس از گذشت سه الی هفت روز بعد از جراحی افراد باید با مسواک زدن به طور منظم و همینطور رعایت بهداشت دهان لخته خون را حفظ کرده و به بهبودی ناحیه جراحی شده کمک بکنید. نکته ای که باید در هنگام مسواک زدن رعایت کنید خودداری از برخورد با محل جراحی شده و دندان های اطراف آن می باشد، و تا زمانی که استخوان در ناحیه جراحی شده تشکیل شود باید دهان خود را محلول آب گرم و نمک شست و شو دهید و تا چند هفته نیز دچار تورم و حساسیت لثه خواهید شد و سپس برطرف می شود.

خونریزی-بعد-از-جراحی-دندان-عقل-چه-زمانی-متوقف-خواهد-شد؟

راهکارهایی جهت کنترل خونریزی بعد از جراحی دندان عقل

خونریزی بعد از جراحی برای بسیاری از افراد آزاردهنده بوده و آن ها را اذیت می کند، و افراد در 24 ساعت بعد از جرای بیشترین مقدار خونریزی را خواهند داشت، که برای جلوگیری از افزایش آن و کنترل آن راهکارهایی وجود دارد که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

راهکارهایی-جهت-کنترل-خونریزی-بعد-از-جراحی-دندان-عقل

گاز استریل

یکی از راهکارهایی که برای جلوگیری و کنترل خونریزی وجود دارد، قرار دادن یک گاز استریل بر روی بافت لثه می باشد که این کار موجب وارد شدن فشار و لخته شدن خون کمک خواهد کرد. بنابراین توصیه می شود به طور مرتب و بعد از چندساعت این گاز استریل تعویض شده و در هنگام قرار دادن و گاز گرفتن گاز استریل فشار به این ناحیه وارد کنید تا خونریزی متوقف شود.

شست و شوی دهان

به طور کلی توصیه می شود که بعد از جراحی دندان عقل به مدت 48 ساعت از شست و شوی دهان خود به ویژه با آب گرم خودداری نمایید، چرا که منجر به حل شدن لخته خون و خونریزی خواهد شد.

خودداری از تف کردن

یکی از مواردی که امکان دارد منجر به افزایش خونریزی شود، تف کردن خون و بزاق دهان می باشد چرا که امکان دارد منجر به مکش لخته خون به سمت بیرون شود، بنابراین باید از تف کردن خودداری کرده و خون و بزاق دهان را به آرامی تخلیه کرد.

تغذیه

باید افراد برای جلوگیری از خونریزی در هنگام نوشیدن مایعات از نی استفاده نکنید، چرا که امکان دارد این کار منجر به مکش لخته خون شده و خونریزی را در پی داشته باشد. همچنین پرهیز از مصرف مایعات و غذاهای داغ و همینطور غذاهای سفت و جویدنی برای جلوگیری از حل شدن لخته خون به شدت توصیه می شود.

خودداری از عطسه

افراد باید با دهان باز عطسه کرده و برای جلوگیری از وارد شدن فشار به ناحیه جراحی و خونریزی از عطسه کردن با بینی خودداری کنند.

خودداری از استعمال سیگار

یکی از موارد و عواملی که منجر به خونریزی بعد از جراحی دندان عقل می شود، استعمال سیگار و دخانیات می باشد همانطور که در بالاتر ذکر کردیم و بدین منظور باید برای کنترل خونریزی از استعمال سیگار خودداری کرده چرا که منجر به مکش لخته خون و همچنین بروز حفره خشک دهان را به همراه خواهد داشت.

نحوه استراحت

24 ساعت بعد از جراحی بدن افراد به استراحت برای تسریع بهبودی نیاز دارد بنابراین توصیه می شود که در این مدت زمان به خوبی استراحت کرده و برای کاهش خونریزی سر خود را بالاتر از بدن قرار دهید.

استفاده از کمپرس یخ

یکی از مواردی که می توان برای کاهش تورم و خونریزی بعد از جراحی دندان عقل انجام داد، قرار دادن کمپرس یخ بر روی گونه ها به مدت 10 الی 20 دقیقه می باشد.

سخن پایانی

یکی از مواردی که در دندانپزشکی برای افراد نگران کننده می باشد خونریزی بعد از جراحی دندان عقل است که در این مقاله به طور کامل در مورد علت بروز این عارضه و همچنین راهکارهایی جهت کنترل آن صحبت کردیم، تنها باید به این نکته توجه داشته باشید که در صورتی که با انجام این راهکارها و بعد از مدتی خونریزی متوقف نشد به بهترین دندانپزشک جهت بررسی و درمان مراجعه نمایید.

سوالات متداول خونریزی بعد از جراحی دندان عقل

دکتر ندا هادی

خانم دکتر ندا هادی جراح و دندانپزشک زیبایی در سال 1386 فارغ التحصيل شده اند و در طول دوره تحصيل جزء رتبه هاى برتر دانشگاه بودند. از سال ١٣٨٧ مطب خود را اندازى كردند و پانزده سال سابقه فعالیت در مطب دارند. ایشان همچنین موفق به اخذ تعداد زيادى گواهينامه ( سرتيفيكت) از معتبرترين مراكز دانشگاهى داخل و خارج كشوردر زمينه هاى مختلف دندانپزشكى مثل زيبايى ، پروتز ، ايمپلنت و جراحى لثه شده اند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Button
مسیر یابی با Waze