امتیاز دهید :

مراقبت از دندان های روکش شده: مراقبتهای لازم برای افزایش عمر روکش

مراقبت از دندان های روکش شده کاری بسیار تاثیر گذار بر سلامت دندان است. روکش زیبایی دندان در واقع یک کلاه دندان شکل است که روی یک دندان قرار خواهد گرفت و دندان را تحت پوشش کامل خود قرار می دهد. به صورت کامل بخش قابل مشاهده یک دندان روی دندان و بخش فوقانی خط دندانی را می پوشاند. بعد از قرار دادن روکش دندان جدید، باید بدانید که چه اقداماتی باید برای مراقبت از آن ها انجام بدهید. خوشبختانه باید گفت مراقبت از روکش دندان کاری نسبتا ساده است و تا هنگامی که دستورالعمل های پزشک خود را به طور مناسب و صحیح بکار ببرید، روکش دندان شما دوام می آورد.  پس از اینکه دندان هایتان را روکش کردید، دندانپزشکتان به شما می گوید که چه کارهایی را بهتر است برای مراقبت از دندان انجام دهید.   از دیگر خدمات زیبایی دندان می توان به لمینت دندان، انواع کامپوزیت دندان و بلیچینگ دندان اشاره کرد.

طول عمر روکش دندان

طول عمر روکش دندان های شما به مقدار سایش و ترک خوردن آن دارد. همچنین به این بستگی دارد که چگونه به خوبی از شیوه های بهداشت دهان و دندان و پرهیز از عادات ناسالم استفاده می کنید. از عاداتی مانند شکستن مواد سفت یا خرد کردنشان با دندان، جویدن مواد خوراکی سخت، جویدن ناخن ها و بکار بردن دندان ها برای باز کردن بسته بندی ها خودداری کنید. به صورت متوسط، روکش دندان ها بین 5 الی 15سال دوام می آورند. شما می توانید با استفاده از محصولات مناسب بهداشتی دهان و دندان، عمر مفید روکش دندان .

طول عمر روکش دندان

مراقبت از روکش دندان موقت 

در صورتی که اتفاق بدی برای روکش موقتع دندانتان افتاد، لازم است شما در اسرع وقت به دندانپزشک خود مراجعه کنید. بیشتر اوقات، استفاده نکردن از روکش موقت دندان می تواند موجب تغییر یافتن محل دندانی بشود که قرار است در واقع محل روکش دائمی شود.

در مدت زمانی که شما از روکش موقت استفاده می کنید، باید مثل قبل دندان هایتان را مسواک بزنید و در زمان استفاده از نخ دندان بیشتر از دندان هایتان مراقبت کنید، تا روکش دندان کنده نشود. این امکان وجود دارد که حساسیت دندان ها به برخی از غذاهای سرد و همین طور سوزش لثه را تا چند روز بعد از روکش گذاری، تجربه کنید.

شستشوی دهان با آب نمک گرم، موجب تسکین یافتن هر نوع ناراحتی در دهان شما می شود. بعد از روکش گذاری دندان ها، آن ها به مراقبت های خاصی نیاز دارند، همچنین به یاد داشته باشید که روکش کردن دندان ها نمی تواند دلیل قاطعی باشد برای اینکه دندان های زیرین از خرابی و یا بیماری های لثه مصون می شوند. در نتیجه، شیوه های حفظ بهداشت دهان و دندان، از جمله مسواک زدن دندان ها حداقل 2بار و یکبار نخ دندان کشیدن در روز را  انجام دهید.  به خصوص در اطراف ناحیه ای که روکش دندان به لثه شما متصل می شود.

به این دلیل که روکش موقت دندان، موقتی است ثابت نگه داشتن موقتی آن ها تا هنگامی که روکش دائمی دندان آماده نیست هم نیاز است. بیشتر دندانپزشکان توصیه شان این است که چند اقدام احتیاطی را زمان استفاده از روکش موقتی انجام بدهید، که شامل موارد زیر است:   

  • اجتناب از خوردن مواد غذایی ای که چسبناک هستند مانند جویدن آدامس یا خوردن کارامل که دارای پنانسیل چسبیدن، گرفتن و کشیدن روکش است.
  • استفاده کمتر از دهانتان در سمتی که دارای روکش موقتا است. تلاش کنید تا در زمان جویدن و یا غذا خوردنتان از طرف دیگر دهانتان برای جویدن استفاده کنید.
  • از خوردن مواد غذایی ای که سفت هستند مانند سبزیجات خام دوری کنید، چون می تواند روکش دندانتان را شکسته یا جابجا کند.
  • به هنگام تمیز کردن دندان ها با نخ دندان، مواد گیر افتاده در لابلای دندان ها را به آرامی خارج کنید. اگر دندان هایتان را محکم نخ دندان بکشید احتمال کنده شدن روکش دندان بیشتر می شود.

مراقبت از روکش دندان دائمی

زمانی که دندانپزشک شما روکش دائمی دندانتان را نصب کرد، هنوز هم لازم است مواردی را رعایت کنید تا اطمینان حاصل کنید سلامت روکش دندانتان را حفظ خواهید کرد.

مراقبت‌های عمومی از روکش دندان

بهترین نکته در مورد روکش دندان‌ها این است که آنها کاملا طبیعی به نظر می‌رسند و احساس می‌شوند. همانطور که از بقیه دندان‌ها مراقبت می‌کنید، از آنها نیز محافظت کنید. مسواک زدن و استفاده از نخ دندان برای حفظ سلامتی و تمیز نگهداشتن آنها ضروری است. گاهی اوقات بیماران بر این باورند که روکش دندان‌ها به مراقبت نیاز ندارند، زیرا آنها دندان واقعی نیستند. اما آنها هم توسط لثه‌های شما احاطه شده‌اند، به این معنی که آنها می‌توانند تحت تاثیر بیماری‌های لثه قرار گیرند. همچنین مراقب باشید که به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه کنید. آنها می‌توانند سلامت و کیفیت دندان شما را در هر نوبت، بررسی کنند. در نهایت، اگر شما دچار مشکلات فک و دندان‌های آسیب هستید، به دندانپزشک خود اطلاع دهید. دکتر شما می‌تواند با تجویز یک محافظ دهان، از آسیب رسیدن به دندان‌های شما و روکش جدید دندانی‌تان جلوگیری کند.

مراقبت‌های عمومی از روکش دندان

روکش‌های دندانی توانایی بازگرداندن زیبایی و عملکرد بهینه را به دندان‌های آسیب دیده، پوسیده و یا ترک خورده، با قرار دادن پوسته پرسلنی، طلا یا فلزی بر روی دندان دارند. طول عمر روکش شما بستگی به نوع مراقبتی دارد که از روکش‌های دندانی خود می‌کنید. روکش‌های پرسلن یکی از رایج‌ترین انواع روکش هستند، زیرا آنها بر اساس رنگ دقیق دندان‌های طبیعی شما ساخته می‌شوند. لازم به ذکر است که روکش‌های پرسلن ممکن است تا سال‌ها دوام داشته باشد. با این حال، مانند دندان‌های واقعی شما، اگر بخواهید آنها را سالم نگهدارید، باید از روکش دندان خود نیز مراقبت کنید.

مراقبت طولانی مدت از روکش دائمی دندان

پس از قرار دادن روکش دائمی، ممکن است به غذاهای سرد و نوشیدنی‌ها و سیمان به کار رفته حساسیت پیدا کنید. با استفاده از یک خمیر دندان ضد حساسیت، می‌توانید با این حساسیت مبارزه کنید. شما باید اقدامات احتیاطی بیشتری را انجام دهید تا مطمئن شوید که سلامت لثه‌ها و ناحیه بین روکش را با مراقبت دندانپزشکی مناسب حفظ می‌کنید. حتی اگر روکش دندان مصنوعی خود دچار پوسیدگی نشود، نواحی خط دندان نزدیک به لثه، که در آن دندان طبیعی قابل مشاهده است، همچنان در معرض پوسیدگی دندان قرار دارند. اگر روکش دائمی دارید، می‌توانید با پرهیز از جویدن یخ یا سایر مواد دیگر که می‌تواند به دندان‌هایتان آسیب برساند، روکش خود را حفظ کنید. یکی از ساده‌ترین راه‌های حفظ روکش دندان، چکاپ و مراجعه منظم به دندانپزشک است.

دکتر ندا هادی

خانم دکتر ندا هادی جراح و دندانپزشک زیبایی در سال 1386 فارغ التحصيل شده اند و در طول دوره تحصيل جزء رتبه هاى برتر دانشگاه بودند. از سال ١٣٨٧ مطب خود را اندازى كردند و پانزده سال سابقه فعالیت در مطب دارند. ایشان همچنین موفق به اخذ تعداد زيادى گواهينامه ( سرتيفيكت) از معتبرترين مراكز دانشگاهى داخل و خارج كشوردر زمينه هاى مختلف دندانپزشكى مثل زيبايى ، پروتز ، ايمپلنت و جراحى لثه شده اند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Button
مسیر یابی با Waze