info@drnedahadi.com 26702787 -22869840- (021)

مراقبت های بعد از لمینت دندان

افرادی که دچار بی نظمی های دندانی هستند و قصد انجام امور زیبایی دندان را دارند ابتدا باید زیرنظر دندانپزشک خود تشخیص اصولی و درستی انجام دهند. گاهی نامنظمی و بد رنگی دندان ها اثرات منفی بر روی اعتماد به نفس افراد می شود. اما امروزه پیشرفت تکنولوژی و علم پزشکی دیگر جای هیچ گونه نگرانی در این باره باقی نمی گذارد. معمولا دندانپزشکان زیبایی از روش های مختلفی برای اصلاح این نامنظمی ها دندانی استفاده می کنند.

لمینت ها یکی از روش های درمان و زیبایی به شیوه جدید می باشد که امروزه مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته و رواج زیادی پیدا کرده است.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر ندا هادی دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی، با شماره های زیر و پیج اینستاگرام ارتباط برقرار کنید. شماره های تماس : 021 22869840 – 021 26702787

لمینت ها یکی از روش های درمان و زیبایی به شیوه جدید می باشد که امروزه مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته و رواج زیادی پیدا کرده است. دندانپزشک جهت استفاده از لمینت یا مواد سفیدی به نام کامپوزیت ها حتما باید  اصول خاصی را در آنها رعایت کند و میزان فضای این لمینت یا انواع کامپوزیت دندان باید به صورت دقیق محاسبه شود. قبل انجام هر روش زیبایی ابتدا باید علت اینکه این دندان ها چرا به این بی نظمی دچار شده اند تشخیص و بعد درمان صورت گیرد.

لمینت دندان

لایه های بسیار نازکی هستند که معمولا به رنگ های مختلفی ساخته می شوند که انتخاب رنگ آنها بسته به نظر پزشک و سلیقه بیمار می باشد. از لمینت ها جهت اصلاح بدشکلی های خفیف و بدرنگی های دندانی و بستن فاصله بین دندان ها و شکستگی و لب پریدگی های دندان مورد استفاده قرار می گیرد. در استفاده از لمینت ها دندان ها معمولا بر روی دندان ها تراش کمتری صورت می گیرد.

انواع لمینت ها

لمینت ها انواع متفاوتی دارند که ممکن است در مطب یا در لابراتورار ساخته شوند و به انواع ذیز تقسیم بندی می شوند:

لمینت های سرامیکی: این نوع لمینت ها معمولا در لابراتورار ساخته می شوند و هزینه بالاتری نسبت به لمینت کامپوزیت دارند. داراری ظاهری زیباتر و دوام بیشتری هستند.

لمینت های کامپوزیتی: این نوع لمینت ها رنگ پذیری بالاتری نسبت به لمینت های سرامیکی دارند. هزینه کمتری دارند و معمولا در مطب با یک جلسه توسط دندانپزشک انجام می شود.

مراقبت های بعد از لمینت دندان

سوال بسیار مهمی که معمولا بعد از لمینت دندان برای افراد ممکن است پیش آید این است که آیا ممکن است پس از مدتی این لمینت ها از روی دندان ها جدا شوند یا بشکنند یا اینکه مراقبت های بعد از لمینت دندان شامل چه مواردی می باشد؟

به طور کلی طول عمر لمینت ها ارتباط مستقیمی با میزان مراقبت از آنها دارد. از آنجایی که لمینت ها بسیار آسیب پذیر می باشند باید مراقبت های لازم در خصوص آنها ذبه کار گرفته شود. لمینت ها جهت جلوگیری از هر گونه آسیب به این لمینت ها باید از هرگونه آسیب فیزیکی و تغییرات دمایی دهان و از گاز زدن مواد سفت خودداری کرد تا این لمینت ها طول عمر بالایی داشته باشند.  این نکته را نیز باید در نظر داشت که در صورت ایجاد هرگونه لب پریدگی و شکستگی و کنده شدن لمینت ها می تواند آنها را اصلاح کرد یا در جای خود چسباند اما جهت جلوگیری از بروز چینین مشکلاتی و متقبل شدن هزینه های مجدد باید مراقبت های لازم را به عمل آورد.

نمونه کار لمینت دندان دکتر ندا هادی

از جمله مواردی که باید جهت مراقبت از لمینت دندان ها رعایت کرد می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

لمینت دندان از موادی باید ساخته شود که قادر باشد به طور مناسب عیوب ظاهری دندان را پوشش دهد و ظاهری مشابه دندان طبیعی به دندان بدهد. از مهم ترین دلائل استفاده از لمینت دندان اصلاح طرح لبخند و بهبود دادن زیبایی چهره فرد است.

به کمک لمینت دندان می توان شکل دندان ها را تغییر داد و ظاهر و اندازه دندان را به شکلی بهتر تغییر داد. در صورتی که رنگ دندان هایتان برایتان خوشایند نیست می توانید به کمک لمینت دندان  تغییرات لازم  را ایجاد کنید. اگر دندان هایتان ترک خوردگی، کج شدگی، فاصله خیلی زیاد و لب پریدگی دارند، شما بهترین گزینه برای انجام لمینت دندان هستید.

بسیاری از افراد هستند که می توانند با استفاده از لمینت دندان اعتماد به نفس خود را بالا ببرند. اینگونه به ظاهر خود جذابیت خاصی را اضافه می کنند. ونیرهای سرامیکی می تواند بیشتر از 10 تا 15 سال دوام بیاورند، حتی با مراقبت از آن ها می توان سن مفید آن ها را افزایش داد تا دیگر نیازی به ترمیم و یا تعویض نداشته باشند.  

هر زمان که لمینت دندان انجام می دهید پزشک متخصص دندانپزشک به شما توصیه می کند بعد از گذشت چند هفته در ابتدای دوره برای ارزیابی بیشتر به مطب مراجعه نمایید. در این جلسه یقینا پزشک شما بررسی های مورد نیاز از لمینت دندان و چگونگی مراقبت شما، وضعیت بافت لثه و بازخورد دهان و دندان شما انجام می دهد.     

اگر بعد از انجام لمینت دندان سوالی در ذهنتان دارید و یا مشکلی برایتان پیش آمده است می توانید در این جلسه با پزشکتان آن را در میان بگذارید. در این مطلب قصد داریم مراقبت های بعد از لمینت دندان را برایتان شرح دهیم.

رعایت کامل بهداشت دهان و دندان

از جمله مهم ترین مراقبت هایی که باید پس از نصب لمینت دندان به آن توجه کرد رعایت بهداشت دهان و دندان هاست. هر اندازه بهداشت دهانتان را بیشتر رعایت کنید یقینا به دوام و ماندگاری آن کمک خیلی زیادی می کنید.

به لمینت ها باید مانند دندان طبیعی خود نگاه کنید و از آن مثل دندان طبیعی تان مراقبت کنید. این درست است که گفته می شود ونیر پرسلین پوشیده نمی شود ولی به این دلیل که روکش ها با دندان های طبیعی شما پیوند خوده است احتمال پوسیدگی و آسیب رسیدن به دندان های طبیعی زیرین وجود دارد. رعایت کردن بهداشت دهان و دندان به کمک سه شیوه ممکن است:

 • به طور ایده آل بعد از هر دفعه مصرف مواد خوراکی دندان هایتان را مسواک بزنید. مسواک زدن را حداقل دو بار در روز انجام دهید.
 • توجه داشته باشید که بعد از هر وعده غذایی از نخ دندان هم استفاده کنید و غذاهای به جا مانده بین دندان هایتان را تمیز کنید تا از پوسیدگی دندان ها جلوگیری کنید. ولی به طور ایده آل روزانه یک بار استفاده از نخ دندان امری ضروری است.
 • به طور مرتب روزانه یک الی دو مرتبه از دهانشویه های آنتی سپتیک استفاده کنید و از خوردن یا نوشیدن مواد خوراکی رنگی خودداری کنید. به منظور استفاده از دهانشویه ها به این  دقت داشته باشید که از دهانشویه هایی که بدون الکل هستند باید استفاده کنید؛ چون الکل موجب می شود پیوند بین ونیر پرسلین و مینای دندانتان سریع تر از بین برود. اگر این پیوند از بین برود یقینا روکش از روی دندان هایتان جدا می شود .
 • سایر مراقبت های لازم:
 • استفاده از مسواک نرم و خمیر دندان
 • مراقبت های لثه
 • چکاپ منظم
 • عدم جویدن مواد سفت
 • لمینت ها به دندان مقابل نباید ساییده شود.
 • عدم مصرف مواد غذایی رنگدانه دار
 • عدم مصرف دخانیات
 • عدم فعالیت ورزشی سنگین
دکتر ندا هادی

خانم دکتر ندا هادی جراح و دندانپزشک زیبایی در سال 1386 فارغ التحصيل شده اند و در طول دوره تحصيل جزء رتبه هاى برتر دانشگاه بودند. از سال ١٣٨٧ مطب خود را اندازى كردند و پانزده سال سابقه فعالیت در مطب دارند. ایشان همچنین موفق به اخذ تعداد زيادى گواهينامه ( سرتيفيكت) از معتبرترين مراكز دانشگاهى داخل و خارج كشوردر زمينه هاى مختلف دندانپزشكى مثل زيبايى ، پروتز ، ايمپلنت و جراحى لثه شده اند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Button
مسیر یابی با Waze