info@drnedahadi.com 26702787 -22869840- (021)

نحوه مراقبت از دندان های ارتودنسی شده

مراقبت از دندان های تحت درمان ارتودنسی

همانطور که می دانیم ارتودنسی روشی اصولی در جهت رفع بهم ریختگی و نارمتب بودن دندان ها می باشد و اکثر کسانی که به فکر انجام یک درمان ارتودنسی هستند، احتمالاً سؤالات بسیاری در مورد تغییرات احتمالی در روال عادی زندگی خود و نحوه مراقبت از دندان های ارتودنسی شده خواهند داشت. قطعاً بعد از انجام روش ارتودنسی، دندانپزشک شما در مورد این مسائل توضیحات کاملی را ارائه خواهد کرد. اما افرادی هستند که در مرحله تصمیم گیری می باشند و قصد دارند بدانند ارتودنسی زندگی آن ها را چگونه مختل می کند؟ این نگرانی ها قبل از اقدام به ارتودنسی امری طبیعی است که در  این نوشته می خواهیم تا به یکی از سؤالاتی که بیشتر اوقات دلیل نگرانی بیماران است پاسخ دهیم: چگونه در طی یک درمان ارتودنسی باید از دندان مراقبت کنیم؟ با ما همراه شوید؛

درمان ارتودنسی چیست؟

درمان ارتودنسی

بیایید از ابتدا شروع کنیم. ارتودنسی تخصص دندانپزشکی است که وظیفه ی پیشگیری و اصلاح دندان ها و استخوان هایی که به طور نادرست قرار گرفته اند را بر عهده دارد. این بدان معناست که یک درمان ارتودنسی نه تنها برای صاف کردن دندان ها و داشتن لبخند بهتر، بلکه به اصلاح تغییرات فک و رفع اختلالات عملکرد جویدنی نیز کمک می کند.

توجه داشته باشید که شما با استفاده از لمینت دندان نیز می توانید در مدت زمان خیلی کوتاه ظاهر دندان های خود را بهبود ببخشید، اما این روش بستگی به میزان نا مرتب بودن دندان ها دارد و مانند ارتودنسی منجر به اصلاح فک و استخوان نخواهد شد.

نکاتی در مورد مراقبت از دندان های خود در طول درمان ارتودنسی

پیروی از یک سری دستورالعمل ها در طی فرایند ارتودنسی مهم است. برای اینکه شما با برخی از مهم ترین آن ها آشنا شوید، در این قسمت سه ​​نکته اساسی آورده شده است که می توانید هنگام انجام درمان ارتودنسی به درستی از دندان خود مراقبت کنید؛

  1. مراقب بهداشت دندان خود باشید

در طول درمان ارتودنسی از دندان های خود مراقبت کنید. بهترین راه برای مراقبت از دندان ها و لثه ها، حفظ بهداشت دهان و دندان است. اما اگر شما در حال گذراندن یک درمان ارتودنسی هستید، مهم است که توصیه ها و تکنیک هایی را که دندانپزشک به شما می دهد برای تمیز کردن صحیح دندان های خود رعایت کنید.

مراقبت ها بسته به نوع ارتودنسی که استفاده می کنید متفاوت است. براکت ها به طور کلی نیاز به کمی مراقبت بیشتری دارند زیرا مستعد انباشت مواد غذایی هستند و تمیز کردن مناطق خاص را دشوار می کنند.

جهت درک بهتر در این مورد، شما را به مشاهده ویدئوی ذیل که شامل نحوه ی مسواک زدن دندان های ارتودنسی شده می باشد دعوت می نماییم.

  1. از خوردن برخی غذاها خودداری کنید

به طور کلی، در طی درمان ارتودنسی تفریباً همه چیز می توانید بخورید و محودیت خاصی نخواهید داشت، بنابراین در طول درمان نباید رژیم غذایی معمول خود را بطور چشمگیری تغییر دهید.

تنها نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که گزینه هایی که شامل براکت ها هستند، شما را ملزم می کند که در مصرف انواع خاصی از محصولات، کمی احتیاط کنید. توصیه می شود از خوردن غذاهای سخت (اگر سیب می خورید، بهتر است آن را برش دهید تا اینکه مستقیم آن را گاز بگیرید) یا گوشت ها که مستعد چسبیدن بین دندان ها هستند، فرآورده های ترد که هنگام جویدن به قطعات کوچک خرد می شوند و یا غذاهای چسبنده مانند شیرینی احتیاط کنید.

دلیل اصلی تعدیل در مصرف این محصولات عدم دشواری تمیز کردن و جلوگیری از جدا شدن هرگونه براکت و تأخیر در تکمیل روند درمان است.

  1. طبق برنامه ی درمان همه معاینات را انجام دهید

این امر مهم است که شما در روند درمان خود طبق برنامه ریزی های صورت گرفته به دندانپزشک خود مراجعه کنید. این تنها راه تضمین دستیابی به نتایج مطلوب و تنظیم ارتودنسی طبق نیازهای هر بیمار در مراحل مختلف است. با مراجعه به دندانپزشک خود در تاریخ های مقرر شده، از تأخیر در زمان درمان خودداری خواهید کرد.

مهم تر از همه، در طی یک درمان ارتودنسی ظاهر شدن حفره ها و التهاب در لثه آسان تر خواهد بود، پس مراقبت های ویژه و معاینه ی دهان و دندان ضروری است.

دکتر ندا هادی، دندانپزشک زیبایی در تهران ، با استفاده از تجهیزات مدرن و روش های نوین عرصه  دندانپزشکی آماده ارائه خدمات به شما عزیزان در زمینه درمان ارتودنسی می باشند. راه های برقراری ارتباط:

شماره های تماس: ۰۲۱۲۲۸۶۹۸۴۰  –  ۲۶۷۰۲۷۸۷

صفحه اینستاگرام

در پایان اینکه…

فواید انجام درمان ارتودنسی توسط بهترین دندانپزشک زیبایی بسیار است، شما تنها باید این نکات ساده را در نظر بگیرید تا بتوانید طول درمان را راحت تر بگذارنید و در زمان ممکن به نتایج رضایت بخش دست یابید.

همچنین برای اینکه یک درمان ارتودنسی موفقیت آمیز باشد، صرف نظر از نوع ارتودنسی که استفاده می کنید، باید در این کار انگیزه و صبر داشته باشید، زیرا که بعضی اوقات روند طولانی خواهد بود.

پاسخ

18 − 1 =

Call Now Button
مسیر یابی با Waze