امتیاز دهید :

نحوه مراقبت از دندان های ارتودنسی شده

همانطور که می دانیم ارتودنسی روشی اصولی در جهت رفع بهم ریختگی و نا مرتب بودن دندان ها می باشد و اکثر کسانی که به فکر انجام یک درمان ارتودنسی هستند، احتمالاً سؤالات بسیاری در مورد تغییرات احتمالی در روال عادی زندگی خود و نحوه مراقبت از دندان های ارتودنسی شده خواهند داشت. قطعاً بعد از انجام روش ارتودنسی، دندانپزشک شما در مورد این مسائل توضیحات کاملی را ارائه خواهد کرد. اما افرادی هستند که در مرحله تصمیم گیری می باشند و قصد دارند بدانند ارتودنسی زندگی آن ها را چگونه مختل می کند؟ این نگرانی ها قبل از اقدام به ارتودنسی امری طبیعی است که در  این نوشته می خواهیم تا به یکی از سؤالاتی که بیشتر اوقات دلیل نگرانی بیماران است پاسخ دهیم: چگونه در طی یک درمان ارتودنسی باید از دندان مراقبت کنیم؟ با ما همراه شوید.

ارتودنسی دندان ها
دندان های مرتب ارتودنسی شده

ارتودنسی چیست؟

در ابتدای این مبحث قصد داریم به تعریفی مختصر از ارتودنسی دندان بپردازیم، این گونه با شناخت و آشنایی بیشتر به انجام آن ترغیب می شوید.

جالب است بدانید واژه ارتودنسی از دو بخش” ارتو” به معنای در کنار یکدیگر منظم قرار گرفتن و ” دنسی” همان دندان است.

این نوع عمل زیبایی و درمانی در دندان ها است که با استفاده از ابزار آلات مخصوص و به کمک یک متخصص دندانپزشک زیبایی حاذقی انجام می شود. روشی بسیار رایج و محبوب در میان افراد جامعه در هر گروه و رده سنی متفاوت می توانند اقدام به انجام آن کنند. در این تکنیک تمامی کجی و نقائص موجود در دندان ها برطرف می شود با دندان های صاف و درخشنده زیبا و جذاب به نظر برسید.

البته لازم به ذکر است در برخی از مواقع علاوه بر ارتودنسی دندان جراحی فک نیز باید انجام شود تا این عمل تکمیل گردد و در نهایت نتیجه ای مطلوبی حاصل شود. به این عمل زیبایی و درمانی فک و ارتودنسی، ارتودسرجری نیز می گویند.

نحوه انجام ارتودنسی

مراحل انجام ارتودنسی در بزرگسالان به شرح زیر است:

در اولین جلسه مراجعه به یک دندانپزشک زیبایی، مشاوره ای برای رفع ابهامات موجود در ذهن بیماران انجام می شود تا دغدغه های نظیر هزینه های ارتودنسی،  مزایا و معایب با بحث و گفتگو میان آن ها برطرف شود. سپس دندانپزشک با معاینات اولیه ناهنجاری های دندان ها و فک را با کمک نتایج حاصله از تصویر برداری ها بررسی می کند. تا برای مرحله بعدی که در جلسه ای دیگر برگزار می شود آماده شود.

در مرحله دوم آن قالب گیری های برای ارتودنسی انجام می شود  تا وضعیت دندان بیمار برای تهیه ارتودنسی ثبت شود.

در مرحله بعدی دندانپزشک با کمک  فتوگرافی و عکس های رادیو لوژی بریس های مخصوص ارتودسی را داخل دهان فرد کار می گذارد، البته در صورتی که فرد از نوع نامرئی ان را انتخاب کند می تواند در مدت زمان کوتاهی حدود 20-3- دقیقه در مطب انجامدهد در غیر این صورت سایر براکت ها حدود 2 ساعت زمان می برد و به تبع آن علاوه بر زمان، دقت و تبحر خاصی را در این مرحله می طلبد.

چه آمادگی های قبل از ارتودنسی ضرورت دارد؟

یکی از مهم ترین اقداماتی که باید قبل از انجام این عمل زیبایی انجام د هید ان است که دندانپزشک زیبایی متبحر و متخصصی برای انجام این کار در نظر بگیرید چرا که در غیر این صورت خسارات جبران ناپذیری به سلامتی و زیبایی تان وارد می شود.

توجه  داشته باشید قبل از این که ارتودنسی  انجام دهید دندان های تان را باید از هر گونه جرم و پوسیدگی پاک کنید.

در برخی از موارد نادر هم مشاهده شده است که دندانی اضافه داخل دهان وجود دارد و برای دریافت نتیجه ای بهتر از ارتودنسی باید ان دندان را از دهان خارج کند.

درمان ارتودنسی

نکاتی در مورد مراقبت از دندان های خود در طول درمان ارتودنسی

پیروی از یک سری دستورالعمل ها در طی فرایند ارتودنسی مهم است. برای اینکه شما با برخی از مهم ترین آن ها آشنا شوید، در این قسمت سه ​​نکته اساسی آورده شده است که می توانید هنگام انجام درمان ارتودنسی به درستی از دندان خود مراقبت کنید؛

  1. مراقب بهداشت دندان خود باشید

در طول درمان ارتودنسی از دندان های خود مراقبت کنید. بهترین راه برای مراقبت از دندان ها و لثه ها، حفظ بهداشت دهان و دندان است. اما اگر شما در حال گذراندن یک درمان ارتودنسی هستید، مهم است که توصیه ها و تکنیک هایی را که دندانپزشک به شما می دهد برای تمیز کردن صحیح دندان های خود رعایت کنید.

مراقبت ها بسته به نوع ارتودنسی که استفاده می کنید متفاوت است. براکت ها به طور کلی نیاز به کمی مراقبت بیشتری دارند زیرا مستعد انباشت مواد غذایی هستند و تمیز کردن مناطق خاص را دشوار می کنند.

جهت درک بهتر در این مورد، شما را به مشاهده ویدئوی ذیل که شامل نحوه ی مسواک زدن دندان های ارتودنسی شده می باشد دعوت می نماییم.

  1. از خوردن برخی غذاها خودداری کنید

به طور کلی، در طی درمان ارتودنسی تفریباً همه چیز می توانید بخورید و محودیت خاصی نخواهید داشت، بنابراین در طول درمان نباید رژیم غذایی معمول خود را بطور چشمگیری تغییر دهید.

تنها نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که گزینه هایی که شامل براکت ها هستند، شما را ملزم می کند که در مصرف انواع خاصی از محصولات، کمی احتیاط کنید. توصیه می شود از خوردن غذاهای سخت (اگر سیب می خورید، بهتر است آن را برش دهید تا اینکه مستقیم آن را گاز بگیرید) یا گوشت ها که مستعد چسبیدن بین دندان ها هستند، فرآورده های ترد که هنگام جویدن به قطعات کوچک خرد می شوند و یا غذاهای چسبنده مانند شیرینی احتیاط کنید.

دلیل اصلی تعدیل در مصرف این محصولات عدم دشواری تمیز کردن و جلوگیری از جدا شدن هرگونه براکت و تأخیر در تکمیل روند درمان است.

  1. طبق برنامه ی درمان همه معاینات را انجام دهید

این امر مهم است که شما در روند درمان خود طبق برنامه ریزی های صورت گرفته به دندانپزشک خود مراجعه کنید. این تنها راه تضمین دستیابی به نتایج مطلوب و تنظیم ارتودنسی طبق نیازهای هر بیمار در مراحل مختلف است. با مراجعه به دندانپزشک خود در تاریخ های مقرر شده، از تأخیر در زمان درمان خودداری خواهید کرد.

مهم تر از همه، در طی یک درمان ارتودنسی ظاهر شدن حفره ها و التهاب در لثه آسان تر خواهد بود، پس مراقبت های ویژه و معاینه ی دهان و دندان ضروری است.

مراقبت از دندان های ارتودنسی
رعایت نکات مراقبتی نتیجه ای مطلوبی را حاصل می کند.

نتیجه گیری

فواید انجام درمان ارتودنسی توسط بهترین دندانپزشک زیبایی بسیار است، شما تنها باید این نکات ساده را در نظر بگیرید تا بتوانید طول درمان را راحت تر بگذارنید و در زمان ممکن به نتایج رضایت بخش دست یابید.

همچنین برای اینکه یک درمان ارتودنسی موفقیت آمیز باشد، صرف نظر از نوع ارتودنسی که استفاده می کنید، باید در این کار انگیزه و صبر داشته باشید، زیرا که بعضی اوقات روند طولانی خواهد بود.

دکتر ندا هادی

خانم دکتر ندا هادی جراح و دندانپزشک زیبایی در سال 1386 فارغ التحصيل شده اند و در طول دوره تحصيل جزء رتبه هاى برتر دانشگاه بودند. از سال ١٣٨٧ مطب خود را اندازى كردند و پانزده سال سابقه فعالیت در مطب دارند. ایشان همچنین موفق به اخذ تعداد زيادى گواهينامه ( سرتيفيكت) از معتبرترين مراكز دانشگاهى داخل و خارج كشوردر زمينه هاى مختلف دندانپزشكى مثل زيبايى ، پروتز ، ايمپلنت و جراحى لثه شده اند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Button
مسیر یابی با Waze