امتیاز دهید :

کامپوزیت دندان و نحوه انجام آن

از جمله روش هایی که می توان برای اصلاح طرح لبخند و همینطور برطرف کردن ایرادهای دندان‌ها استفاده کرد، کامپوزیت دندان می باشد. این روش امروزه طرفداران بسیار زیادی در میان بانوان و آقایان داشته و با هدف درمانی و زیبایی دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی از موارد موثر و ضروری در داشتن لبخندی زیبا، بهره مندی از دندان های سالم و منظم می باشد. بدین منظور بسیاری از افراد به به دنبال کامپوزیت دندان خود می باشند که با استفاده از این روش می توان فرم و رنگ دندان ها را تغییر داده و هم چنین از مواد کامپوزیتی برای پر کردن حفره های دندان نیز استفاده می شود.

کامپوزیت-دندان-و-نحوه-انجام-آن

در این مقاله به طور کامل در مورد کابردهای کامپوزیت و نحوه انجام آن توضیحاتی را ارائه خواهیم داد پس تا پایان مقاله همراه ما باشید.

کامپوزیت دندان چیست؟

روشی که برای پر کردن دندان ها، تغییر رنگ و فرم دندان ها، سفید کردن دندان ها و … استفاده می شود کامپوزیت دندان نام دارد و حاوی موادی خمیری شکل می باشد که دارای انواع رنگ مختلفی بوده و لایه ی نازکی از آن بر روی سطح بیرونی دندان ها قرار خواهد گرفت و توسط دندانپزشک متخصص کامپوزیت بر روی دندان ها فرم دهی خواهد شد.

رنگ مواد کامپوزیت متناسب با پوست هر فرد و هم چنین دیگر دندان ها قابل انتخاب خواهد بود.

کامپوزیت-دندان-چیست

برای مشاهده نمونه کارهای کامپوزیت دکتر ندا هادی ویدیو زیر را مشاهده کرده و هم چنین می توانید برای مشاهده نمونه کارهای بیشتر به اینستاگرام دکتر ندا هادی مراجعه کنید.

کاربردهای کامپوزیت دندان

این روش کاربردهای مختلفی داشته که این کاربردها عبارتند از:

تغییر فرم دندان ها

تغییر رنگ دندان ها

رفع فاصله بین دندان ها

ترمیم دندان های آسیب دیده

رفع عیوب ظاهری دندان ها

رفع بی نظمی های خفیف دندان

روشن تر کردن رنگ دندان ها

کاندیدای مناسب کامپوزیت دندان

• افرادی که دارای دندان های برجسته نمی باشند.
• افرادی که بهداشت دهان و دندان خود را رعایت می کنند.
• افرادی که دارای نامرتبی جزئی در دندان های خود هستند.
• افرادی که دارای فاصله جزئی میان دندان های خود هستند.
• افرادی که دارای دندان های کج می باشند.

چه افرادی برای انجام کامپوزیت دندان مناسب نمی باشند؟

کامپوزیت تنها برای رفع مشکلات جزئی دندان ها و همینطور تغییر رنگ دندان ها قابل استفاده می باشد و در صورتی که مشکلات حادی در دندان ها وجود داشته باشد نمی توان آن ها را با کامپوزیت برطرف کرد. و تنها در صورتی که افراد دارای دندان های سالمی باشند، می توانند این روش را انجام دهند حال این سوال پیش می آید که چه افرادی برای انجام کامپوزیت مناسب نمی باشند؟

کاندیدای-نامناسب-کامپوزیت-دندان

در پاسخ به این سوال باید گفت که در واقع برای انجام کامپوزیت همانطور که در بالاتر ذکر شد لایه ی نازکی از مواد خمیری شکل بر روی دندان ها قرار خواهد گرفت که همین امر منجر به جلو آمدن دندان ها به مقدار کمی خواهد شد، به همین دلیل این روش برای افرادی که دارای دندان های برجسته می باشند توصیه نمی شود.

همینطور باید به این نکته نیز اشاره کرد که کامپوزیت دندان نیاز به مراقبت داشته و در صورتی که بهداشت دهان و دندان به درستی رعات نشود، کامپوزیت ها به سرعت رنگ خواهند گرفت، بنابراین افرادی که نمی توانند بهداشت دهان و دندان خود را پس از انجام کامپوزیت رعایت کنند، برای انجام این روش مناسب نمی باشند.

یکی از کاربردهای کامپوزیت برطرف کردن نامرتبی جزئی دندان ها می باشد، اما در صورتی که نامرتبی دندان ها بیش از حد باشد، باید برای درمان آن از ارتودنسی استفاده کرد و دیگر با کامپوزیت قابل درمان نمی باشد.

نحوه انجام کامپوزیت دندان

برای انجام کامپوزیت در ابتدا بهترین دندانپزشک زیبایی به معاینه دندان ها خواهد پرداخت، این امر به همان منظوری که در بالاتر ذکر شد انجام می شود چرا که این روش برای همه ی افراد قابل انجام نمی باشد و باید در ابتدا معاینه برای بررسی وضعیت قرار گیری فک، وضعیت دندان ها و … صورت خواهد گرفت. در صورتی که مشکلی در دهان و دندان از قبیل پوسیدگی و … وجود داشته باشد باید در ایتدا این مشکلات رفع شده و سپس برای انجام کامپوزیت اقدام کرد.

در صورت تایید نیاز مراجعه کننده به کامپوزیت توسط دندانپزشک، این روش برای فرد انجام خواهد شد.

برای انجام کامپوزیت دندان در ابتدا رنگ نهایی و نوع کامپوزیت با مشورت با دندانپزشک انتخاب شده و سپس دندان ها با برسی تمیز خواهند شد. و در مرحله بعد مقداری از مواد کامپوزیتی بر روی دندان های فرد قرار خواهند گرفت تا توسط مراجعه کننده رنگ آن تایید شود.

سپس رطوبت اضافی دندان ها قبل از قرار گیری کامپوزیت حذف شده و سپس چسب بر روی دندان ها قرار گرفته و در نهایت نیز مواد کامپوزیتی بر روی دندان ها قرار خواهند گرفت، و با استفاده از نور آبی تثبیت خواهند شد.

نحوه-انجام-کامپوزیت-دندان

شما می توانید برای درک بهتر، ویدئوی زیر را با موضوع نحوه انجام کامپوزیت دندان مشاهده نمائید.

هزینه کامپوزیت دندان

هزینه این روش با توجه به عوامل مختلفی نظیر برند، انواع کامپوزیت، کیفیت مواد، موقعیت مکانی کلینیک، تخصص و تجربه دندانپزشک، دستمزد دندانپزشک و …. در افراد مختلف، متفاوت می باشد. بنابراین برای اطلاع از هزینه کامپوزت دندان با شماره تماس های داخل سایت تماس حاصل فرمایید. و این نکته را مد نظر داشته باشید که در کامپوزیت کیفیت نسبت به هزینه در اولویت قرار دارد.

سخن پایانی

همانطور که در این مقاله ذکر شد، کامپوزیت دندان به منظور زیباتر کردن دندان ها و طرح لبخند افراد مورد استفاده قرار می گیرد و در انجام آن کیفیت مواد و تجربه و مهارت دندانپزشک از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بنابراین باید برای انجام کامپوزیت دندان به بهترین دندانپزشک در تهران مراجعه کنید تا از مواد با کیفیتی استفاده کند.

سوالات متداول

دکتر ندا هادی

خانم دکتر ندا هادی جراح و دندانپزشک زیبایی در سال 1386 فارغ التحصيل شده اند و در طول دوره تحصيل جزء رتبه هاى برتر دانشگاه بودند. از سال ١٣٨٧ مطب خود را اندازى كردند و پانزده سال سابقه فعالیت در مطب دارند. ایشان همچنین موفق به اخذ تعداد زيادى گواهينامه ( سرتيفيكت) از معتبرترين مراكز دانشگاهى داخل و خارج كشوردر زمينه هاى مختلف دندانپزشكى مثل زيبايى ، پروتز ، ايمپلنت و جراحى لثه شده اند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
Call Now Button
مسیر یابی با Waze