امتیاز دهید :

مراقبت های بعد از جراحی دندان

یکی از رایج ترین جراحی ها جراحی های دندان می باشد. گاهی دندانپزشکان برای خارج کردن دندان های نهفته و حتی شکسته شده یا به علت موقعیت بد دندان های عقل که باعث ایجاد آسیب های دندان  می شود مجبور به جراحی ناحیه مورد نظر می شوند. این ناحیه توسط دارو بی حس می شود سپس لثه به وسیله تیغ جراحی برش داده می شود و دندان پنهان برداشته می شود سپس ناحیه بخیه زده می شود. و یکی از مواردی که باید بعد از جراحی دندان رعایت شود، مراقبت های بعد از جراحی دندان می باشد. که در این مقاله این مورد را بررسی خواهیم کرد.

آیا دندان نهفته یا نیمه نهفته سریعا باید کشیده شود؟

دندان های نهفته و نیمه نهفته که در سطح جویدن نیستند و آسیب به دندان های دیگر را در عکس رادیوگرافی نشان می دهند را نشان می دهند سریعا باید کشیده و از فک خارج شوند.

یکی از رایج ترین جراحی ها جراحی های دندان می باشد. گاهی دندانپزشکان برای خارج کردن دندان های نهفته و حتی شکسته شده یا به علت موقعیت بد دندان های عقل که باعث ایجاد آسیب به دندان های دیگر می شود مجبور به جراحی ناحیه مورد نظر می شوند. 

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر ندا هادی دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی، با شماره های زیر و پیج اینستاگرام ارتباط برقرار کنید. شماره های تماس : 021 22869840 – 021 26702787

 

علت تورم در ناحیه جراحی شده

در تمامی جراحی هایی که بر روی بدن انسان انجام می گیرد پس از اتمام جراحی محدوده ناحیه جراحی شده ممکن است دچار تورم شود. اما این تورم طبیعی است. این تورم ها یکی دو روز بعد از انجام جراحی آغاز می شود و ممکن است 3 تا 4 روز باقی بماند و بعد از این مدت این تورم بهبود پیدا می کند. اگر این تورم بعد از یک هفته تا 10 روز تشدید شود و ادامه پیدا کند و تا مدت ها باقی بماند، حتما باید به دندانپزشک مراجعه شود. وجود تورم گاهی به دلیل بی توجهی بیمار به توصیه های پزشکی می باشد. لخته خون از ناحیه جراحی کنده می شود و ناحیه دچار حفره خشک می شود. همین حفره خشک ممکن است باعث بروز درد بعد از جراحی های دندان یا کشیدن های ساده ایجاد شود که باید حتما توسط دندانپزشک ویزیت شود.

مراقبت های بعد از جراحی دندان عقل
مراقبت های بعد از جراحی دندان عقل

مراقبت های بعد از جراحی دندان

  • برای جراحی های مانند جراحی های دندان عقل و جراحی دندان نهفته بهتر است بعد از جراحی از یک سری پک های مخصوص یخ استفاده شود که آنها را می توان از داروخانه ها تهیه کرد که از آن بتوان در محلی که دندان کشیده شده از روی صورت گذاشته و تا زمانی که پوست صورت بی حس شود نگه داشته شود. پس از استراحت و گذشت 10 الی 15 ثانیه دوباره این کار دوباره تکرار می شود. در 24 ساعت اول هرچه اینکار بیشتر انجام شود تورم، کبودی و خونریزی کمتر می شود و از 24 ساعت دوم باید از کمپرس گرم استفاده شود به این صورت که یک حوله گرم از روی پوست صورت گذاشته و پس از مدتی برداشته شود.
  • درد پس از جراحی دندان یک مسئله طبیعی می باشد البته مقدار این درد بستگی به نوع دندان دارد و نحوه انجام جراحی دارد. در جراحی های سنگین تر این درد می تواند تا یک هفته ادامه پیدا کند البته در این مدت باید با دندانپزشک در تماس بود و توضیح داد که درد به چه صورتی می باشد زیرا جراح دندانپزشک باید از میزان و مدت زمان این درد مطلع باشد.
  • فشردن گاز استریل در ناحیه جراحی یا کشیده شده
  • شستشو محل جراحی با محلول ضدعفونی کننده یا آب گرم و نمک تحت نظر دندانپزشک
  • عدم جویدن غذاهای سفت در روزهای اول بعد از جراحی و مصرف انواع غذایی مانند سوپ، فرنی، موز له شده و تخم مرغ
  • مصرف آنتی بیوتیک ها با تجویز دندانپزشک در مدت مشخص بسته به نوع جراحی
  • عدم نوشیدن مایعات با نی که نیاز مکیدن دارند.
  • عدم مصرف الکل و کشیدن سیگار حداقل به مدت 24 ساعت بعد از جراحی
  • با مصرف صحیح انواع مسکن ها که معمولا در این شرایط دندانپزشک توصیه می کند میزان درد را به حداقل می رساند.

دکتر ندا هادی

خانم دکتر ندا هادی جراح و دندانپزشک زیبایی در سال 1386 فارغ التحصيل شده اند و در طول دوره تحصيل جزء رتبه هاى برتر دانشگاه بودند. از سال ١٣٨٧ مطب خود را اندازى كردند و پانزده سال سابقه فعالیت در مطب دارند. ایشان همچنین موفق به اخذ تعداد زيادى گواهينامه ( سرتيفيكت) از معتبرترين مراكز دانشگاهى داخل و خارج كشوردر زمينه هاى مختلف دندانپزشكى مثل زيبايى ، پروتز ، ايمپلنت و جراحى لثه شده اند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button
مسیر یابی با Waze