امتیاز دهید :

همه چیز در مورد دندان عقل

نکاتی مهم در مورد دندان های عقل

به صورت کلی اندام های بدن انسان در طول زندگی و مراحل مختلف تغییرات زیادی را پشت سر می گذارد، دهان و دندان نیز از این تغییرات مستثنی نیستند و با بالا رفتن سن، دندان عقل ظاهر می شود. یکی از نقاط عطف عمده دندان که معمولاً بین سنین 17 تا 21 سالگی اتفاق می افتد، همین دندان عقل شماست. از زمان های قبل به این دندان ها به دلیل اینکه در سنین بلوغ رشد می کنند، دندان های عقل گفته می شود.
از نظر بسیاری از افراد وجود این دندان ها هیچ سود و منفعتی ندارد اما باید بیان کنیم که اگر آن ها به درستی رشد کنند و سالم باشند، می توانند به شما در جویدن غذا کمک کننده باشند. اما در غیر این صورت باید برای آن ها تمهیداتی اندیشید که در طی این نوشتار به آن ها خواهیم پرداخت. در واقع شما با خواندن این مطلب به همه چیز در مورد دندان عقل پی خواهید برد و می توانید تصمیمات مناسبی برای این دندان بالغ اتخاذ کنید. با ما همراه باشید؛

در ابتدا شما را به مشاهده ویدئوی ذیل که شامل صحبت های مختصر و مفید دکتر ندا هادی، بهترین دندانپزشک زیبایی در مورد دندان عقل می باشد دعوت می نمائیم. شما می توانید بعد از مشاهده ویدئو، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

فضای مناسب برای رشد دندان عقل

اگر فضای کافی در فک شما برای رشد دندان عقل وجود نداشته باشد یا آن ها به دلیل کمبود فضا در وضعیت اشتباهی قرار بگیرند، می توانند باعث بروز مشکلاتی شوند. اگر دندانپزشک شما می گوید دندان های عقل شما نهفته یا نیمه نهفته می باشد، منظور او این است که دندان ها داخل فک یا زیر لثه شما گرفتار می شوند.

هنگامی که دندان های عقل از لثه شما عبور می کند، دندانپزشک علائم زیر را بر روی دهان شما نظارت خواهد کرد؛

  • دندان های عقل که در وضعیت مناسبی قرار ندارند باعث به دام افتادن مواد غذایی می شوند که مکانی برای رشد باکتری ها ایجاد می کند.
  • دندان های عقل که تا حدی از بین رفته اند می توانند مکانی برای ورود باکتری به لثه ها و مکانی برای بروز عفونت ایجاد کنند. این امر همچنین ممکن است منجر به درد و تورم در فک شما شود.
  • دندان عقل نهفته یا نیمه نهفته ممکن است منجر به ایجاد کیست روی دندان آسیب دیده و یا در نزدیکی آن شود. این امر می تواند به ریشه دندان های اطراف آسیب برساند و یا استخوانی را که از دندان های شما پشتیبانی می کند، از بین ببرد.

چرا دندان های عقل باید کشیده شوند؟

وضعیت هر بیمار منحصر به فرد است، اما به طور کلی دندان های عقل ممکن است در صورت وجود شواهدی از تغییرات در دهان نیاز به کشیدن داشته باشند، شرایطی از قبیل؛

  • درد
  • عفونت
  • کیست
  • تومورها
  • آسیب به دندان های جانبی
  • بیماری های لثه
  • پوسیدگی دندان

قبل از تصمیم گیری به جراحی دندان عقل، دندانپزشک دندان های شما را معاینه می کند و عکس برداری از دندان صورت می گیرد. شما به همراه دندانپزشک خود می توانید در مورد بهترین شیوه درمان تصمیم گیری کنید.

اگر دندان های عقل خود را حفظ می کنید

بهداشت دندان های عقلی که کشیده نمی شوند باید همچنان رعایت شوند، زیرا در غیر این صورت احتمال بروز مشکلات بعدی وجود خواهد داشت. با افزایش سن، آنها در معرض خطر بیشتری برای مشکلات سلامتی قرار دارند. حتماً دندان های عقل خود را نخ دندان بکشید و هنگام مسواک زدن شستشوی آن ها را فراموش نکنید.

دکتر ندا هادی، دندانپزشک زیبایی در تهران ، با استفاده از تجهیزات مدرن و روش های نوین عرصه  دندانپزشکی آماده ارائه خدمات به شما عزیزان در زمینه جراحی دندان عقل می باشند. راه های برقراری ارتباط:

شماره های تماس: 02122869840  –  26702787

صفحه اینستاگرام

 

در پایان اینکه

به طور کلی مراجعه مرتب به دندانپزشک را در برنامه ی بهداشت زندگی خود قرار دهید، ویزیت های منظم دندانپزشکی به دندانپزشک شما اجازه می دهد دندان های عقل و سلامت کلی دندان شما را ارزیابی کند و از مشکلات جدی پیشگیری شود.

دکتر ندا هادی

خانم دکتر ندا هادی جراح و دندانپزشک زیبایی در سال 1386 فارغ التحصيل شده اند و در طول دوره تحصيل جزء رتبه هاى برتر دانشگاه بودند. از سال ١٣٨٧ مطب خود را اندازى كردند و پانزده سال سابقه فعالیت در مطب دارند. ایشان همچنین موفق به اخذ تعداد زيادى گواهينامه ( سرتيفيكت) از معتبرترين مراكز دانشگاهى داخل و خارج كشوردر زمينه هاى مختلف دندانپزشكى مثل زيبايى ، پروتز ، ايمپلنت و جراحى لثه شده اند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button
مسیر یابی با Waze